Akce

Dejte knihám druhou šanci

Dejte knihám druhou šanci

Na akci "Den města", která bude probíhat v sobotu 15. 6. 2024 budeme také. Nabídneme všem zájemcům, kteří hledají zajímavou knížku do své knihovničky knihy, které již nepotřebujeme. Výběr bude opravdu velký. Od dětské literatury, přes romány pro ženy, detektivky až po naučnou literaturu. Věříme, že pro každého budeme mít vhodnou knihu. Přijďte si vybrat. "Dejte knihám druhou šanci". Těšíme se na Vás.

Červnové setkání klubíku Šikulové

Červnové setkání klubíku Šikulové

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a klubík Šikulové (3+) vás zvou v pondělí 10. 6. 2024 od 16 hod. na pohádkový program s divadélkem Kamishibai. Těšit se můžete na pohádku o Červené Karkulce. Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Červnové setkání klubíku Kulihrášci

Červnové setkání klubíku Kulihrášci

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zvou v pondělí 10. 6. 2024 od 9.00 hod. nebo od 10.30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Květnové setkání klubíku Šikulové

Květnové setkání klubíku Šikulové

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 6. 5. 2024 od 16 hod. na pohádkový program podle knihy Petra Horáčka “O sovičce“. Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Květnové setkání klubíku Kulihrášci

Květnové setkání klubíku Kulihrášci

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 6. 5. 2024 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Přednáška Daniela Smetany Můj prožitek na hranici mezi životem a smrtí

Přednáška Daniela Smetany Můj prožitek na hranici mezi životem a smrtí

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší Vás srdečně zve na přednášku "Můj prožitek na hranici mezi životem a smrtí. Přednáší Daniel Smetana, farář církve Bratrské. Akce se koná v pondělí 29. 4. 2024 od 17 hodin. Vstupné dobrovolné.

Dubnové setkání klubíku Šikulové

Dubnové setkání klubíku Šikulové

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 15. 4. 2024 od 16 hod. na pohádkový program podle knihy Sylvie Dolákové „Kde je moje kuřátko?“ Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Dubnové setkání klubíku Kulihrášci

Dubnové setkání klubíku Kulihrášci

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 15. 4. 2024 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Noc s Andersenem 2024 v pořadí již 24. ročník pohádkového nocování

Noc s Andersenem 2024 v pořadí již 24. ročník pohádkového nocování

Knihovna nabízí dětem ze třetích a čtvrtých tříd nocování v knihovně, které se uskuteční v pátek 22. 3. 2024 od 18 hodin do soboty 8 hod. ráno. Pohádkový program bude zaměřený na světového pohádkáře H. Ch. Andersena. Děti se během večera seznámí s jeho životem i pohádkami. Přihlášky na akci si můžete vyzvednout během půjčování v knihovně.

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší se zapojila do tradiční celostátní akce "Březen - měsíc čtenářů", jejíž cílem je propagovat činnost a služby knihoven. Pro naše uživatele všech věkových kategorií jsme připravili širokou nabídku aktivit.

Od nového roku v naší Rtyňské knihovně každé úterý v 17 h probíhá setkávání hráčů moderních deskových her pro dospělé a starší 13ti let. Vstup je zdarma a konec večer není pevně dán. Setkávají se zde kluci, holky i dospělí všech věkových kategorií, studenti, lidé v produktivním i důchodovém věku. Pravidelně se nás v knihovně sejde okolo 15ti hráčů a každým týdnem mezi s sebou přivítáme 2 až 3 nové členy. Za necelé dva měsíce jsme již vyzkoušeli kolonizovat Mars, stavět železniční trať přes celou Evropu, skládat obklady v Azulu nebo vitráže v Sagradě, evakuovat Zemi na Měsíc, vyzkoušet práci kartografů, jako Vikingové během Ragnaroku bojovat s mýtickými monstry, chytat zkorumpované agenty nebo hledat bájný poklad Johna Silvera a mnohem víc! Během těchto her jsme zažili napětí, smích i nezapomenutelné situace. Jsem moc rád, že všichni, kteří si hry přišli vyzkoušet, ať starší nebo mladší, se stali pravidelnými hráči a naše skupina se úspěšně rozrůstá. Rád bych tímto poděkoval paní vedoucí knihovny Janě Sehnalové za vstřícnost a usměvavou podporu! Tímto bych chtěl pozvat i další zájemce o hraní deskovek. Nezáleží, jestli jste zkušení hráči nebo začátečníci. Přijďte s námi objevovat radost z hraní deskových her a setkání s přáteli! Každé úterý od 17h máte příležitost! Těšíme se na vás! Pavel Janýr s hráčským kolektivem PS: pokud byste měli nějaké dotazy, klidně zavolejte nebo napište na 604 181 981 :-)

Vyhlášení „Čtenáře roku“

Vyhlášení „Čtenáře roku“

Ve čtrnáctém ročníku ČTENÁŘE ROKU budeme hledat největšího čtenáře z řad nejmenších. Toho, který je registrovaným čtenářem knihovny a navštěvoval akce S knížkou do života- Bookstart. Rok 2024 je rokem, kdy završíme šestileté období projektu BookStart - S knížkou do života. První nejmenší čtenáři, kteří navštěvovali v rámci tohoto projektu své příslušné knihovny, již dovršili věk šesti let. Proto je zde místo pro částečné zhodnocení našeho snažení. Naším záměrem je v Březnu měsíci čtenářů připomenout již zmiňovaný projekt a zároveň nezapomínat i na ostatní věkové skupiny.

Jarní výtvarná dílna pro děti

Jarní výtvarná dílna pro děti

Ve středu 20. března 2024 pořádáme jarní výtvarnou dílnu pro děti od 12 do 16 hodin. Dílnička bude směřovaná k nadcházejícím velikonočním svátkům. Děti si budou moci vyrobit velikonočního kohouta nebo si ozdobit velikonoční věnec.

Jarní setkání klubíku Šikulové (3+ roky)

Jarní setkání klubíku Šikulové (3+ roky)

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 11. 3. 2024 od 16 hod. na pohádkový program s divadélkem Kamishibai. Divadélko má japonský původ. Je to vlastně kufříkové divadlo, obrázek ohraničený dřevěným rámečkem, kdy dvířka kufříku tvoří oponu i stojan. V rámu se mění ilustrace. Můžete se těšit na pohádku „O neposlušných kůzlátkách“. Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Jarní setkání klubíku Kulihrášci (0 - 3 roky)

Jarní setkání klubíku Kulihrášci (0 - 3 roky)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 11. 3. 2024 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly, logopedickou básničkou a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Přednáška "Sigismund Ludvík Bouška – kněz, umělec, osobnost"

Přednáška

Srdečně Vás zveme na přednášku o páteru Sigismundu Bouškovi, která se koná ve středu 14. 2. 2024 od 17 hodin v naší knihovně. Přednáší PhDr. Jan Meier, literární ukázky čte Alena Miklošová. Vstupné dobrovolné. Jedná se o komentované pásmo z literární tvorby a korespondence Sigismunda Boušky, který závěr života strávil v soukromí ve Rtyni v Podkrkonoší.

Kurz trénovaní paměti pro zájemce z řad veřejnosti

Kurz trénovaní paměti pro zájemce z řad veřejnosti

Naše knihovna nabízí od ledna 2024 kurz trénování paměti pro veřejnost. Uskuteční se pět setkání, vždy ve středu jednou za 14 dnů. Začneme ve středu 31. 1. 2024 od 9,30 hod. Pro velký zájem nabízíme ještě druhý čas od 11 hod. Cena kurzu je 300 Kč. Prosíme zájemce, aby se přihlásili osobně v naší knihovně nebo e-mailem: sehnalova@mkrtyne.cz

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 12. 2. 2024 od 16 hod. na pohádkový program s divadélkem Kamishibai. Divadélko má japonský původ. Je to vlastně kufříkové divadlo, obrázek ohraničený dřevěným rámečkem, kdy dvířka kufříku tvoří oponu i stojan. V rámu se mění ilustrace. Můžete se těšit na pohádku „O Budulínkovi“. Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 12. 2. 2024 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Zimní soutěž se sněhovými vločkami

Zimní soutěž se sněhovými vločkami

Zveme děti na zimní soutěž se sněhovými vločkami, která se koná v naší knihovně od 17. 1. 2024 do konce února 2024. Čeká na Vás 11 zimních hádanek a několik básniček o zimě. Za správné odpovědi dostanete drobnou odměnu.

Přednáška Logopedická prevence a podpora správného vývoje řeči u dětí

Přednáška Logopedická prevence a podpora správného vývoje řeči u dětí

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší vás zve na přednášku doc.Mgr. et Mgr. Marie Hubálovské Ph.D. na téma: Logopedická prevence a podpora správného vývoje řeči u dětí. Akce se koná 31. 1. 2024 od 16 hodin v naší knihovně. Je určena rodičům zdarma. Chceme podpořit správný vývoj řeči u Vašich dětí.

Lednové setkání klubíku Šikulové (3+)

Lednové setkání klubíku Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 8. 1. 2024 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Hanse de Beera „Lední medvídek – Nenechávej mě samotného, Larsi!“. Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Lednové setkání klubíku „Kulihrášci“ (děti 0-3 roky)

Lednové setkání klubíku „Kulihrášci“ (děti 0-3 roky)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 8. 1. 2024 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Pozvánka na pravidelná setkání hráčů deskových her

Pozvánka na pravidelná setkání hráčů deskových her

V novém roce se budou v naší knihovně konat jednou za týden podvečerní setkání hráčů deskových her. Tato setkání jsou vhodná pro mládež starší 13ti let a pro dospělé. Budete si moci zahrát různé deskové hry, od lehkých rodinných her až po náročné strategické hry. Vítáni jsou všichni, ať už mají s deskovými hrami zkušenosti, nebo ne. Více informací vám rádi poskytneme osobně v knihovně, přes email info@mkrtyne.cz, nebo na telefonním čísle 604 181 981. Těšíme se na vás!

Vánoční výtvarná dílna pro děti

Vánoční výtvarná dílna pro děti

Zveme děti i jejich rodiče na vánoční výtvarnou dílnu, která se uskuteční v prostorech knihovny ve středu 13. prosince 2023 od 12 do 16 hodin. Budeme vyrábět vánoční dekorativní předměty. Těšíme se na Vaši účast.

Vánoční setkání klubíku Šikulové

Vánoční setkání klubíku Šikulové

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 18. 12. 2023 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Jennifer Coulmannové: Nejkrásnější dárek. Veršovaný příběh je určen milovníkům zvířat. Můžete se těšit také na vyrábění.

Vánoční setkání klubíku Kulihrášci

Vánoční setkání klubíku Kulihrášci

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 18. 12. 2023 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné vánoční setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 13. 11. 2023 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Andrei Reitmeyerové Mlsný ježek Toník. Můžete se těšit také na vyrábění.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 13. 11. 2023 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání rodičů a dětí ve věku 0-3 roky v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který jim bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz. Vytvořili jsme menší skupiny, které budou více vyhovovat vašim malým dětem. Srdečně mezi nás zveme i nové rodiče s malými dětmi.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, první říjnový týden proběhne Týden knihoven, akce pořádaná Svazem knihovníků a informačních pracovníků, která je po Březnu – měsíci čtenářů druhou největší knihovnickou kampaní a jejím úkolem je mimo jiné upozornit na široké aktivity, kterými knihovny v současnosti žijí. U nás jej oslavíme především různorodými akcemi. Od pondělí 2. do pátka 6. jich chystáme celkem sedm.

Společné setkání klubíků Kulihrášci (0-3) a Šikulové (3+)

Společné setkání klubíků Kulihrášci (0-3) a Šikulové (3+)

Společné setkání dětí a rodičů z klubíku Kulihrášci (0-3 roky) a klubíku Šikulové (3+) se uskuteční v pondělí 2. 10. 2023 od 16 hod. mimořádně v Makusu. Zveme Vás na logopedické pohádky od Žirafy Žofky, které jsou určeny všem dětem, jejich rodičům i pedagogům. Pohádky inspirují, motivují, informují. Cílem těchto pohádek je osvětlit a přiblížit nejrůznější logopedická témata a motivovat všechny výše jmenované ke spolupráci při rozvíjení komunikačních schopností dětí. Chceme představit a ukázat, s jakými odlišnostmi v řeči se dnes mohou děti setkat a jak s nimi pracovat. Od pradávna to jsou pohádky, které nás od malého věku provází a učí nás mnoho o životě. I tyto pohádky jsou naučné, povzbudivé a citlivě ukazují dětem, jak se mohou vypořádat s řečovými obtížemi. Pohádky Vám zahraje neherečka – logopedka – s hravou duší Mgr. Ilona Víznerová. Přijít mohou i rodiče s dětmi, které nenavštěvují klubíky. Budete srdečně vítáni. Vstup je zdarma.

Noc literatury 2023

Noc literatury 2023

Město Rtyně v Podkrkonoší ve spolupráci s Městskou knihovnou připravilo akci "Noc literatury", která se koná 20. 9. 2023 od 17 hodin. Čtyři představitelé města vám přečtou na čtyřech místech úryvky z knih čtyř regionálních spisovatelů. Zahájení akce bude v naší knihovně v 17 hodin a začneme druhou loupežnickou pohádkou od Karla Čapka.

Virtuální univerzita třetího věku (VU3V) i pro nové zájemce

Virtuální univerzita třetího věku (VU3V) i pro nové zájemce

Zveme všechny zájemce z řad seniorů ke studiu tématu „Čínská medicína v naší zahrádce“, kterému se budeme věnovat v šesti přednáškách konaných v rámci VU3V. Kurz nás seznámí s historií čínské medicíny a s podrobnějším využitím jednotlivých léčivých rostlin podle jejích tradic. Přednášky se budou konat vždy jednou za 14 dnů, a to ve středu od 9:30 hodin v Městské knihovně ve Rtyni v Podkrkonoší. Termíny ke společným přednáškám jsou naplánovány na 27. 9., 11. 10., 25. 10., 8. 11., 22. 11. a 6. 12. 2023. Pokud máte zájem o připravované téma, můžete se do kurzu přihlásit již dnes. Více informací ohledně studia virtuální univerzity Vám rády poskytnou pracovnice naší knihovny osobně, nebo telefonicky na č. 499 888 562.

Balení učebnic a knih

Balení učebnic a knih

Nechce se Vám shánět atypické obaly na učebnice? Velikost zakoupených obalů nesedí? Stresuje Vás, jak vypadají učebnice v obyčejných obalech za pár měsíců školní docházky? Chcete si obalit svou novou knihu? Využijte službu knihovny už nyní! Zabalíme jakýkoliv formát do pevné a průhledné fólie obvykle do druhého dne od převzetí. Učebnice zabalíme za poplatek dle velikosti A5 5,- Kč a A4 7,- Kč, A3 9,- Kč.

Půjčujeme deskové, karetní, společenské hry

Půjčujeme deskové, karetní, společenské hry

Nabízíme dětem i rodičům širokou škálu deskovek, které půjčujeme i domů. Máme hry pro každého. Pro jednotlivce, páry, rodiny, i velké skupiny. Hry pro nejmladší čtenáře, puberťáky, teenagery, starší i nejstarší hráče. Je ale třeba, abyste byli našimi čtenáři. Pestrá je i tematická nabídka her. Hry na motivy knih i filmů, ze světů fantastických i sci-fi prostředí. Hry historické, vědomostní, válečné, budovatelské, párty hry. Právě tak si můžete vybrat, jak dlouho si s deskovkami budete hrát. Máme hry na deset minut do vlaku i hry na delší dobu. Zkrátka a dobře. Výběr je víc než slušný. Přijďte si vybrat z naší bohaté nabídky. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší se zapojila do soutěže „Kde končí svět“, kterou pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Zadáním letošního literárního ročníku bylo napsat libovolný publicistický útvar (zprávu, článek, reportáž) na téma „Dobré zprávy“.

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a Klubík Šikulové (3+) vás zvou v pondělí 12. 6. 2023 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Anny Casalis: Myšak Eda nechce chodit do školky. Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna. Jedná se o poslední setkání před letními prázdninami. Na podzim se setkáme až v měsíci říjnu. Zveme mezi nás nové rodiče s dětmi, které mají zájem se pravidelně setkávat.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zvou v pondělí 12. 6. 2023 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který jim bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší se zapojila do soutěže „Kde končí svět“, kterou pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Zadáním letošního literárního ročníku bylo napsat libovolný publicistický útvar (zprávu, článek, reportáž) na téma „Dobré zprávy“.

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás zve mimořádně ve středu 10. 5. 2023 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Kataríny Macurové: Jak naučit Edu lítat? Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve mimořádně ve středu 10. 5. 2023 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který jim bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 17. 4. 2023 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Andrei Reitmeyerové „Ustrašená veverka Barborka“. Laskavé vyprávění o odvaze, vlastních schopnostech a malých krůčcích k dospívání. Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 17. 4. 2023 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který jim bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Velikonoční výtvarná dílna pro děti

Velikonoční výtvarná dílna pro děti

Zveme Vás na velikonoční výtvarnou dílnu pro děti, která se koná ve středu 29. 3. 2023 od 12 do 16 hodin v naší knihovně. Vytvoříme si velikonoční dekorace. Dílna bude zpestřena skládanými origami, které si pro Vás připravil ukrajinský čtenář naší knihovny. Pod jeho vedením si budete moci vytvořit svůj origam. Těšíme se na vaši návštěvu.

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 13. 3. 2023 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Calliope Glasse: Flíček dělá lotroviny. Děti se seznámí s dalmatinem Flíčkem, který tropí lumpárny a schovává se mezi svými devadesáti osmi sourozenci. Budeme hledat rozdíly mezi Flíčkem a ostatními štěňaty pomoci pískání, tleskání a dalších triků. Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 13. 3. 2023 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který jim bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Knihovna nabízí dětem ze třetích a čtvrtých tříd nocování v knihovně, které se uskuteční v pátek 31. 3. 2023 od 18 hodin do soboty 8 hod. ráno. Po kovidových letech se vracíme k projektu, který jsme začali již v roce 2000. Pohádkový program bude zaměřený na světového pohádkáře H. Ch. Andersena. Děti se během večera seznámí s jeho životem i pohádkami. Přihlášky na akci si můžete vyzvednout během půjčování v knihovně. Akce je zdarma.

Motto měsíce čtenářů: „Návrat do knihoven“. Téměř dva roky omezoval činnost knihoven koronavirus a s jeho dopadem na uživatele se budeme vyrovnávat delší dobu. Návrat čtenářů do knihoven je pozvolný a chceme využít letošní kampaň Březen měsíc čtenářů k propagaci činnosti knihoven mezi širokou veřejností a pozvání do knihoven našim věrným uživatelům, ale i uživatelům novým.

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a klubík Šikulové srdečně zvou rodiče se dětmi (3+ roky) na pohádkový program podle knížky Hanse de Beera Lední medvídku, znáš cestu? Sejdeme se v naší knihovně v pondělí 13. 2. 2023 od 16 hodin. Na děti čekají pohybová říkadla, písničky, hraní na Orffovy hudební nástroje a výtvarná dílna.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a klubík Kulihrášci srdečně zvou rodiče s dětmi (0-3 roky) na hravé dopoledne doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Sejdeme se v naší knihovně v pondělí 13. 2. 2023 od 9 hod. a 10,30 hod. Prosíme rodiče, aby si rezervovali jeden ze dvou nabízených časů na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 9. 1. 2023 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Thomase Krügera Hotel Zimní spánek, který byl připravený na měsíc prosinec, a z důvodů nemoci jsme jej nemohli uskutečnit. Veršovaný příběh je určen milovníkům zvířat. Po pohádce proběhne malá výtvarná dílna.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 9. 1. 2023 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který jim bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 12. 12. 2022 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Thomase Krügera Hotel Zimní spánek. Veršovaný příběh je určen milovníkům zvířat. Můžete se těšit také na vyrábění.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 12. 12. 2022 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné vánoční setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který jim bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz.

Vánoční výtvarná dílna pro děti

Vánoční výtvarná dílna pro děti

Zveme děti na tradiční vánoční výtvarnou dílnu, která se bude konat ve středu 14. prosince 2022 od 12 do 16 hodin. Vytvoříme si vánoční přáníčko, zvonečky a zasněženou chaloupku. Vlastnoručními výrobky si můžete ozdobit své domovy a těšit se na příchod Vánoc.

Prezentace objevených portrétů a životního příběhu zakladatelky poutního místa Malé Sv.

Prezentace objevených portrétů a životního příběhu zakladatelky poutního místa Malé Sv.

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší Vás zve na prezentaci objevených portrétů a životního příběhu zakladatelky poutního místa a osady v Malých Svatoňovicích Anny Viktorie Ludmily Kolowrat_Liebsteinské. Akce se uskuteční v neděli 27. 11. 2022 od 16 hodin v naší knihovně. Komentovanou prezentaci povede Ladislav Hojný z Farnosti Malé Svatoňovice. Vstupné dobrovolné.

Klubík Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 14. 11. 2022 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Oksany Buly: Medvěd nechce jít spát. Můžete se těšit také na vyrábění.

Klubík Kulihrášci 0-3 roky

Klubík Kulihrášci 0-3 roky

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 14. 11. 2022 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který jim bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz. Vytvořili jsme menší skupiny, které budou více vyhovovat vašim malým dětem.

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+) vás srdečně zve v pondělí 10. 10. 2022 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Erica Carle „Tuze hladová housenka“, doplněný pohybovými říkadly a písničkami. Nebude chybět ani vyrábění.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zve v pondělí 10. 10. 2022 od 9,00 hod. nebo od 10,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami. Prosíme rodiče, aby si registrovali jeden ze dvou nabízených časů, který jim bude vyhovovat na e-mailu: sehnalova@mkrtyne.cz. Vytvoříme tak menší skupiny, které budou více vyhovovat vašim malým dětem.

Virtuální univerzita třetího věku

Virtuální univerzita třetího věku

Upozorňujeme všechny zájemce z řad seniorů, že studium VU3V začíná již 5. října 2022 od 9.30 hodin v naší knihovně. V zimním semestru začneme studovat zajímavé téma „Rituály evropských královských rodů“. Zapojit se mohou všichni senioři, kteří mají chuť se setkávat s vrstevníky nejen při učení, ale i při dobré kávě. Těšíme se na Vaši účast.

Podzimní výtvarná dílna pro děti

Podzimní výtvarná dílna pro děti

Děti, zveme Vás do naší knihovny. Ve středu 5. 9. 2022 se od 12 do 16 hodin uskuteční podzimní výtvarná dílna. Vyrobili bychom si dekorativní řetěz s podzimním motivem a halloweenské postavičky.

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Setkání klubíku Šikulové (3+)

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a Klubík Šikulové (3+) vás srdečně zvou v pondělí 12. 9. 2022 od 16 hod. na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Markéty Pilátové „Veverka z Vamberka“, doplněný pohybovými říkadly a písničkami.

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Setkání klubíku Kulihrášci (0-3)

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás srdečně zvou v pondělí 12. 9. 2022 od 9,30 hod. na společné setkání v naší knihovně, doplněné pohybovými říkadly a písničkami.

Balíme školní učebnice

Balíme školní učebnice

Se začátkem školy přichází naše knihovna s aktuální nabídkou „Balíme školní učebnice“. Pokud nemůžete sehnat obaly na nestandardní velikosti učebnic, obraťte se na nás. Rádi Vám pomůžeme. Učebnice zabalíme za poplatek dle velikosti A5 5,- Kč a A4 7,- Kč, A3 9,- Kč.

Dejme knihám druhou šanci

Dejme knihám druhou šanci

Během letních prázdnin jsme v naší knihovně vyřazovaly zastaralé a nepůjčované tituly knih. Jedná se o romány pro ženy, detektivky, dětskou literaturu, dobrodružné romány. Chtěli bychom dát knihám druhou šanci a tak je nabízíme k prodeji za 10,- Kč/ks. Nabídka je opravdu pestrá. Přijďte si vybrat.

Proběhla revize knihovního fondu

Proběhla revize knihovního fondu

V termínu 25. 7. - 1. 8. 2022 proběhla v naší knihovně revize knihovního fondu. Jedná se o proces, při kterém se porovnává skutečný stav knihovních jednotek ve fondu se stavem v evidenci. Revize se provádí v intervalech stanovených zákonem (Zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb -knihovní zákon), tudíž v knihovně naší velikosti jednou za pět let. Výsledkem revize je typicky zjištění počtu ztracených dokumentů a dokumentů vhodných k vyřazení z fondu. Může však také dojít k nalezení dokumentů, které byly považovány za ztracené. Celkem jsme zrevidovali 23 400 svazků knih.

Klubík Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+)

Květnové setkání klubíku Šikulové (3+) se uskuteční v pondělí 9. 5. 2022 od 16 hod. Zveme Vás na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Petra Horáčka: Kamarád pro medvěda.

Klubík Kulihrášci (0-3 roky)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky)

Květnové setkání klubíku Kulihrášci (0-3 roky) se uskuteční v pondělí 9. 5. 2022 od 9,30 hod. Zveme Vás na pohádkový program s říkadly a písničkami.

Klubík Šikulové (3+)

Klubík Šikulové (3+)

Dubnové setkání klubíku Šikulové (3+) se uskuteční v pondělí 11. 4. 2022 od 16 hod. Zveme Vás na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Petra Horáčka: Jak myška snědla měsíc.

Klubík Kulihrášci (0-3 roky)

Klubík Kulihrášci (0-3 roky)

Dubnové setkání klubíku Kulihrášci (0-3 roky) se uskuteční v pondělí 11. 4. 2022 od 9,30 hod. Zveme Vás na pohádkový program podle stejnojmenné knihy Petra Horáčka: Jak myška snědla měsíc.

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 14. 3. 2022 od 16 hod. na pohodový program „Velký úklid“ podle stejnojmenné knihy Marie Kondo „Kiki a Jax“ příběh o zázračné síle přátelství.

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás zve v pondělí 14. 3. 2022 od 9,30 hod. na pohodový program „Velký úklid“ podle stejnojmenné knihy Marie Kondo „Kiki a Jax“ příběh o zázračné síle přátelství.

Rok 2022 je v knihovnách ve znamení udržitelnosti. I v této složité době Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje třináctý ročník akce Březen-měsíc čtenářů. Tento rok bude hlavním komunikačním tématem v českých knihovnách opět „udržitelnost“. Plánujeme akce pro všechny skupiny uživatelů od nejmenších z projektu Bookstart, přes děti v mateřské škole, základní škole až po seniory. Zaměřujeme se na podporu čtenářství a smysluplné trávení volného času. Vyhodnotíme i čtenáře roku! V jedenáctém ročníku hledáme v našich knihovnách čtenáře nejvěrnějšího. Hlavním kritériem hodnocení bude celkový počet vypůjčených knih za rok 2021. Chceme ocenit primárně ty čtenáře, kteří knihovny nepřestávali využívat i v době, kdy bylo zavřeno nebo se půjčovalo přes okénko. Takového skalního čtenáře, který si do knihovny vždycky najde cestičku - věrného parťáka knihovny.

Klubík Šikulové 3+

Klubík Šikulové 3+

Klubík Šikulové (3+) vás zve v pondělí 14. 2. 2022 od 16 hod. na pohádkový program o přátelství podle stejnojmenné knihy Petra Horáčka Papuchalk Petr.

Klubík Kulihrášci 0-3 roky

Klubík Kulihrášci 0-3 roky

Klubík Kulihrášci (0-3 roky) vás zve v pondělí 14. 2. 2022 od 9,30 hod. na pohádkový program o přátelství podle stejnojmenné knihy Petra Horáčka Papuchalk Petr.

Virtuální univerzita třetího věku

Virtuální univerzita třetího věku

Milí zájemci o studium Virtuální univerzity třetího věku. Připomínáme, že letní semestr začíná již ve středu 9. 2. 2022 od 9.30 hodin. Společně budeme studovat „České dějiny a jejich souvislosti II.“ Studium je vhodné pro všechny, kteří mají zájem o českou historii, ale zejména pro ty, kteří v minulém roce studovali první část tohoto tématu. Těšíme se na Vás!

Setkání Bookstart - rodiče s dětmi 3+

Setkání Bookstart - rodiče s dětmi 3+

Na pondělí 17. 1. 2022 od 16 hod. zveme všechny rodiče a malými dětmi ve věku 3+ na setkání v rámci projektu „Bookstart – S knížkou do života“. Připravujeme program o knížce Sylvie Dolákové "Kde je moje kuřátko?", doplněný různými pohybovými říkadly.

Setkání Bookstart - rodiče s batolaty 0-3 roky

Setkání Bookstart - rodiče s batolaty 0-3 roky

Na pondělí 17. 1. 2022 od 9,30 hod. zveme všechny rodiče s batolaty 0-3 roky na setkání v rámci projektu „Bookstart – S knížkou do života“. Připravujeme povídání o pohádce Petra Horáčka „Slon“, doplněné různými pohybovými říkadly.

Vánoční setkání rodičů s dětmi 3 +

Vánoční setkání rodičů s dětmi 3 +

Na pondělí 6. 12. 2021 od 16 hod. zveme všechny rodiče a malými dětmi ve věku 3+ na druhé setkání v rámci projektu „Bookstart – S knížkou do života“. Připravujeme vánoční program s říkadly a koledami.

Vánoční setkání rodičů s batolaty 0-3 roky

Vánoční setkání rodičů s batolaty 0-3 roky

Na pondělí 6. 12. 2021 od 9,30 hod. zveme všechny rodiče a malými dětmi (batolaty) na setkání v rámci projektu „Bookstart – S knížkou do života“. Připravujeme vánoční povídání s říkadly a koledami.

Setkání Bookstart - rodiče s dětmi 3+

Setkání Bookstart - rodiče s dětmi 3+

Na pondělí 8. 11. 2021 od 16 hod. zveme všechny rodiče a malými dětmi ve věku 3+ na první setkání v rámci projektu „Bookstart – S knížkou do života“. Připravujeme program o knížce Marianne Dubuc „Já nejsem tvoje maminka“, doplněné různými pohybovými říkadly. Na Vaše děti tu čekají dárky, které připravují organizátoři projektu.

Setkání Bookstart - rodiče s batolaty

Setkání Bookstart - rodiče s batolaty

Na pondělí 8. 11. 2021 od 9,30 hod. zveme všechny rodiče a malými dětmi (batolaty) na setkání v rámci projektu „Bookstart – S knížkou do života“. Připravujeme povídání o pohádce Petra Horáčka „O myšce, která se nebála“, doplněné různými pohybovými říkadly.

Seznamte se s pestrou nabídkou naší knihovny v "Týdnu knihoven".

Říkadla a pohádky pro nejmenší

Říkadla a pohádky pro nejmenší

Na pondělí 4. 10. 2021 od 9,30 hod. zveme všechny rodiče a malými dětmi (batolaty) na setkání v rámci projektu „Bookstart – S knížkou do života“. Připravujeme povídání o zvířátkách, doplněné různými pohybovými říkadly.

Zimní semestr VU3V na téma Klenoty barokního sochařství v českých zemích

Zimní semestr VU3V na téma Klenoty barokního sochařství v českých zemích

Virtuální univerzita třetího věku V září vstupujeme do dalšího ročníku studia VU3V. Začínáme ve středu 29. 9. 2021 od 9.30 hodin v prostorách knihovny. Pro zimní semestr 2021/2022 bylo vybráno téma „Klenoty barokního sochařství v českých zemích“. Kurz během šesti videopřednášek seznámí posluchače s nejznámějšími sochařskými památkami z období baroka v České republice. Pokud víte, že vás toto téma zajímá, můžete se přihlásit a zapsat se do kurzu u nás v knihovně. Bereme i nové uchazeče. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší přichází s nabídkou kroužku deskových her. Kroužek se bude konat 1x týdně v prostorech knihovny a je určen především pro děti od 1. – 9. třídy ZŠ.

Život a dílo pohádkáře Václava Čtvrtka

Život a dílo pohádkáře Václava Čtvrtka

Na pátek 25. 6. 2021 jsme připravili program pro žáky druhé třídy ZŠ na téma pohádek Václava Čtvrtka. Děti se zábavnou formou seznámí s životem a dílem tohoto známého českého pohádkáře.

Za zvířátky do pohádky

Za zvířátky do pohádky

Pro děti z mateřské školy oddělení Žabiček jsme připravili na čtvrtek 24. 6. 2021 zábavný program plný říkadel, cvičení, pohádek a hraní na orffovy nástroje, který bude zaměřený na zvířátka.

Pasování prvňáčků na čtenáře 2021

Pasování prvňáčků na čtenáře 2021

Na červen plánujeme „Pasování čtenářů“. Akce je určena žákům první třídy základní školy, které bude král Abecedník I. pasovat na čtenáře knihovny. Při této akci děti obdrží kromě jiného i knížku z projektu „Knížka pro prvňáčka“, kterou napsala Michaela Fišárová a ilustrovala Aneta Žabková pod názvem „První školní výlet“. Jedná se o humorný příběh o dětech.

Na pondělí 14. 6. 2021 od 9,30 hod. zveme rodiče se svými dětmi (batolaty) v rámci projektu "Bookstart - S knížkou do života" na společné setkání v naší knihovně na téma: „Za zvířátky do pohádky“.

Jak na chytrý telefon a tablet Zveme zájemce z řad seniorů 65+ na 4 hodinový seminář konaný spolkem Moudrá Sovička z.s. za finanční podpory Nadace Vodafone Česká republika, který se bude konat ve čtvrtek 10. 6. 2021 od 13 do 17 hod. v malém kulturním sále (MAKUS).

Vážení a milí studenti, protože nám situace nedovolovala společná setkávání, dovolte mi, abych Vás pozvala alespoň na závěrečné posezení v rámci studia VU3V k ukončení letního semestru 2021.

Dejme knihám druhou šanci

Dejme knihám druhou šanci

Během měsíce dubna by knihovna chtěla podpořit čtení mezi širokou veřejností. Rozhodly jsme se poskytnout příležitost všem občanům vybrat si a odnést domů vyřazené knihy. Knihy budou k dispozici zdarma a do knihovny se již nevrací! Před knihovnou budou umístěny přepravní boxy, ve kterých budou knihy rozděleny podle žánrů. Tato akce bude probíhat pouze za příznivého počasí po celý měsíc duben. Prosíme občany, aby při výběru knih dodržovali rozestupy a brali na sebe vzájemný ohled. Děkujeme za pochopení.

Půjčování volně dostupných e-knih v naší knihovně

Půjčování volně dostupných e-knih v naší knihovně

Milí čtenáři, máme pro Vás novinku, kterou zavádíme u příležitosti celostátní akce „Březen – měsíc čtenářů“. Webový katalog Tritius naší knihovny jsme rozšířili o možnost vyhledávání elektronických knih z produkce Městské knihovny v Praze a naučná videa z YouTube od různých vydavatelů. Tuto nabídku můžete využít zcela zdarma. Kde nabídku najdete? Otevřete si on-line katalog naší knihovny na adrese: https://vck.tritius.cz/library/rtyne/, kde kliknete na poslední nabídku v šedém řádku „Odkazy“. Rozbalí se Vám nabídka: e-knihy a naučná videa. Zvolíte-li si například e-knihy, otevře se Vám široká nabídka e-knih. Totéž lze učinit i s nabídkou naučných videí. Nezapomeňte, že úplně dole na šedé liště, se můžete posouvat stránkami pomocí čísel jednotlivých stránek. Pak už stačí kliknout u vybraného titulu na modré tlačítko „Zdroj: MLP“ a vybrat možnost získat. Věříme, že se Vám tato nová služba zalíbí a zkusíte ji využívat. Vaše knihovna.

Dárky pro nejmenší občánky Rtyně

Dárky pro nejmenší občánky Rtyně

BOOKSTART – S knížkou do života Mezinárodní projekt na podporu čtenářské gramotnosti, který rozvíjí verbální schopnosti dětí, jejich představivost, vytváří vztah ke knihám a čtení, poskytuje inspiraci. Projekt je od roku 2018 realizován též v České republice ve spolupráci knihoven, rodičů a jejich dětí předškolního věku. S projektem Bookstart - S knížkou do života se ve Rtyni v Podkrkonoší můžete poprvé setkat při Vítání občánků, které organizuje město Rtyně v Podkrkonoší Připraven je kufřík, který obsahuje půvabné leporelo pro vaše děťátko, průvodce pro první společné chvíle s knížkou, audioknihu Špalíček pohádek a říkadel načtenou Aňou Geislerovou a nabídku doporučených knížek pro nejmenší. Součástí projektu jsou aktivity a společné akce pro rodiče s nejmenšími dětmi v Městské knihovně Rtyně v Podkrkonoší. Vzhledem k nepříznivé situaci s kovidem se všechny aktivity tohoto projektu v roce 2020 doposud nemohly konat. Město připravilo dárky pro své nové občánky, kteří se narodili v roce 2020 a nemohli přijít na Vítání občánků. Knihovna se připojuje k dárku od města také dárkem z projektu Bookstart - S knížkou do života, který si vyzvednete na matrice našeho města. Více informací o samotném projektu naleznete na www.sknizkoudozivota.cz a na facebooku S knížkou do života/bookstart.

Vánoční tvůrčí dílna pro děti

Vánoční tvůrčí dílna pro děti

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne ve středu 16. 12. 2020 od 12 do 16 hod. Vyrobili bychom si drobné věci s vánoční tématikou, např. jednoduchou ozdobu na stromeček, ozdobenou obálku pro Ježíška, či vánoční dekoraci na stůl. Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

Virtuální univerzita třetího věku (VU3V)

Virtuální univerzita třetího věku (VU3V)

Vzhledem k omezení setkávání jsme byli nuceni naši skupinu studentů rozdělit do dvou menších skupin. Bohužel následně došlo k úplnému uzavření knihovny, proto byli studenti nuceni pokračovat ve studiu samostatně. Pokud to situace dovolí a knihovny budou opět zpřístupněny, počítáme s tím, že obnovíme i svá setkávání v rámci VU3V. Zatím bychom ponechali rozdělení do dvou skupin s tím, že první skupina začíná již od 8:30 hodin a druhá pak od 10 hodin. Máme naplánovány ještě dvě setkání a to ve dnech 2. a 9. prosince 2020. Studenti budou o způsobu prezenčních schůzek informováni e-mailem či telefonicky. V současné době rozhodujeme o výběru dalšího tématu ke studiu, přičemž zvolené téma bude zveřejněno v následujícím Zpravodaji.

Noc s Andersenem v době koronavirové

Noc s Andersenem v době koronavirové

"Noc s Andersenem v době koronavirové“ se konala v pátek 9. 10. 2020. Březnový termín Noci s Andersenem jsme byli nuceni zrušit z důvodů uzavření knihoven. Situace se šířením koronaviru byla velmi nepřehledná a tudíž jsme se rozhodli, že uspořádáme Noc s Andersenem v rodinách (u sebe doma). Děti nám posílaly fotky, jak si četly a pochutnávaly na pohádkových dobrotách. Všem zapojeným dětem i rodičům děkujeme. Děti od nás získaly malou odměnu!!!

Vyhlášení výsledků místního kola 11. ročníku literární soutěže „Kde končí svět“ na téma „Labyrint světa, Komenský a ráj knížek“ proběhlo dne 12. 10. 2020. Žáci sedmé a osmé třídy, kteří se zapojili do soutěže, si mohli vybrat a napsat svoje práce na téma: „Můj nejlepší učitel“, „Můj nejlepší/nejhorší zážitek ze školy nebo „Ideální učitel (jaký by měl být). Komise ve složení Mgr. Kateřina Novotná, Jana Sehnalová a Marcela Drbohlavová vyhodnotila nejlepší práce.

Pasování na čtenáře 2020

Stalo se dobrým zvykem, že naše knihovna vítá nové začínající čtenáře na akci „Pasování čtenářů“. Akce je určena dětem z první třídy, které navštěvují knihovnu koncem školního roku. Letos nám situace s pandemií koronaviru nedovolila tuto akci uskutečnit, tak jak jsme ji měli naplánovanou. Nechtěli jsme, aby děti o tuto slavnost přišly a tak jsme ji uskutečnili na začátku druhé třídy, tj. 9. 10. 2020. Na děti čekal zábavný program plný básniček o písmenkách, hádanek, čtení. Na konci akce každý čtenář obdržel průkazku do knihovny na rok zdarma, knihu a záložku do knihy. Díky projektu „Knížka pro prvňáčka“, do kterého se knihovna každoročně zapojuje, letos děti získaly zdarma knížku Lenky Rožnovské: Katka a klokan ze šuplíku. Celkem bylo pasováno 22 dětí.

Pohádková "Večerníčkova cesta"

Pohádková

Naše knihovna se přihlásila k celostátní akci "Týden knihoven" a připravila pohádkovou „Večerníčkovou cestu“ pro 85 žáků mateřské, první a druhé třídy základní školy. Připomněli jsme si padesáté páté výročí vzniku tohoto pořadu pro děti. Na děti čekalo 9 zastavení v přírodě se známými pohádkami. Po přečtení úryvku z pohádky děti plnily různé úkoly. Krteček chtěl od dětí vědět, co všechno se mu vešlo do kapes nových kalhotek, Krysáci chtěli roztřídit odpad, Trautenberk potřeboval vhodnou bylinku na bolení zubů, Rákosníček chtěl vědět, kdo žije v rybníce, Bob a Bobek společně s dětmi cvičili rozcvičku, Maxipsa Fíka zajímalo, jaké plemeno psa z něho vyroste, Makovou panenku uneslo záhadné zvíře, které děti měly uhádnout, Rumcajs zkoušel děti, zda poznají, k jakému účelu se boty na obrázku hodí, Křemílek s Vochomůrkou vyzkoušeli děti z poznávání semínek.

1. 10. Mezinárodní den seniorů je věnován našim rodičům, prarodičům, maminkám, tatínkům, babičkám a dědečkům, je to den, který ukazuje na to, že bychom si měli uvědomit s čím se musí potýkat senioři, jedná se o mnoho překážek a schody do obchodního domu jsou v některých případech tím nejmenším. V mládí si nikdo z nás neuvědomuje a ani nepřipouští, že jednou budeme všichni staří.

V průběhu celostátní akce Týden knihoven (5.-11. 10. 2020) získají všechny knihovny možnost rozdávat svým čtenářům vybrané e-knihy zdarma. Čtenáři si prostřednictvím voucheru stáhnou balíček e-knih přímo ze stránek www.palmknihy.cz. E-knihy se při stažení automaticky zaopatří social DRM ochranou, která nijak neomezuje čtení. Nejedná se o běžnou eVýpůjčku a tyto e-knihy zůstanou čtenářům natrvalo. Palmknihy společně s nakladateli (Motto, Vyšehrad a Kniha Zlín) do projektu na podporu čtení a knihoven poskytly oblíbené tituly z různých žánrů, tudíž se jedná o ideální příležitost přečíst si kvalitní příběhy novým způsobem.

Virutální univerzita třetího věku (VU3V) - zimní semestr

Virutální univerzita třetího věku (VU3V) - zimní semestr

Upozorňujeme zájemce o studium virtuální univerzity třetího věku, že se studiem v zimním semestru začínáme již 7. 10. 2020 od 9:30 hodin v naší knihovně. Probírané téma je „Barokní architektura v Čechách“. Pokud Vás toto téma zajímá, neváhejte a přihlaste se. Těšíme se na všechny účastníky.

V letošním roce proběhne ve dnech 5.října – 11. října 24. ročník Týdne knihoven s podtitulem:Knihovny jako centra celoživotního vzdělávání. Tuto celostátní akci vyhlašuje pravidelně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). V centru našeho zájmu jsou především naši uživatelé, chceme však v knihovnách přivítat i ostatní veřejnost. Myslíme na všechny a pro každého připravíme zajímavý program. Cílem je podpora knih a čtenářství a nabídka atraktivního využití volného času.

Balíme školní učebnice

Balíme školní učebnice

Se začátkem školy přichází naše knihovna s aktuální nabídkou „Balíme školní učebnice“. Pokud nemůžete sehnat obaly na nestandardní velikosti učebnic, obraťte se na nás. Rádi Vám pomůžeme. Učebnice zabalíme za poplatek dle velikosti: A5 5,- Kč A4 7,- Kč A3 9,- Kč

Pokud můžeme udělat radost rodičům i dětem, tak aplikace Booko je nyní mimořádně na měsíc zdarma - obsahuje více než 100 dětských knížek. https://booko.cz/booko-je-mimoradne-na-mesic-zdarma

Malujeme dětské oddělení

Malujeme dětské oddělení

Uzavření knihovny jsme využili k malování dětského oddělení. V týdnu od 16. 3. do 20. 3. 2020 jsme dali vymalovat dětské oddělení, chodby a záchody. Nyní se věnujeme velkému úklidu celé knihovny. Pokračujeme také v nákupu a zpracování knih. O novinkách se dozvíte na webu knihovny v on-line katalogu. Neváhejte si knihy zamlouvat. Jakmile bude knihovna opět otevřená, budou pro Vás připraveny.

Uzavření provozu knihovny

Uzavření provozu knihovny

V návaznosti na mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR a rozhodnutí vlády ČR bude Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší od 13. 3. 2020 až do odvolání pro veřejnost UZAVŘENA. Zrušeny jsou rovněž všechny plánované akce. Pokud to bude možné, nabídneme náhradní termíny. Výpůjční lhůty budou automaticky prodlouženy, rovněž bude prodloužena lhůta pro vyzvednutí připravených knih. Knihy je možné vracet výhradně do biblioboxu. Děkujeme za pochopení a všem přejeme pevné zdraví.

Zrušena Noc s Andersenem

Zrušena Noc s Andersenem

Vážení a milí přátelé, z důvodu opatření před šířením koronaviru přesouváme termín Noci s Andersenem - nebude se konat 27.3.2020. Přesný termín akce bude vyhlášen podle aktuální situace. Cítíme potřebu zachovat se v tuto chvíli zodpovědně a nechceme nikoho uvést do situace zvýšeného zdravotního rizika.

Březen – měsíc čtenářů je celostátní akce podporující a propagující četbu, pořádaná každoročně v měsíci březnu. Vznikla v roce 2009 a jejím organizátorem je Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Každý rok se k této akci svými aktivitami hlásí více než 400 veřejných knihoven z celé České republiky. Naše knihovna připravila tyto aktivity:

Letní semestr VU3V

Letní semestr VU3V

Pro stávající i nové zájemce o studium VU3V plánujeme v letním semestru studovat téma „Cestování, co jste možná nevěděli“. Letní semestr začne v únoru 2020. Harmonogram přednášek je stanoven na tyto termíny: 12. 2., 26. 2., 11. 3., 25. 3., 8. 4., a 22. 4. 2020 vždy od 9.30 hodin v Městské knihovně Rtyně v Podkrkonoší. Hlásit se můžete již nyní! Přihlášky a bližší informace ke studiu Vám podá knihovnice Marcela Drbohlavová, tel.: 499 888 546, e-mail.: marcela.drbohlavova@mkrtyne.cz

Jarní výtvarná dílna pro děti

Jarní výtvarná dílna pro děti

Ve středu 12. 2. 2020 od 12 do 16 hod se bude konat jarní výtvarná dílna pro děti. Budeme vyrábět kytici z papíru, malou jarní zahrádku a veselou včelku. Tak si nezapomeňte zapsat termín do svého kalendáře. Těšíme se na Vaši účast.

Jarní prázdniny v knihovně

Jarní prázdniny v knihovně

V týdnu od 10. 2. do 14. 2. 2020, tj. o jarních prázdninách, dětem nabízíme aktivity naší knihovny. Máme na každý den připravené zábavné i poučné soutěže a kvízy. Nebudou chybět drobné odměny. Ve středu 12. 2. 2020 od 12 do 16 hod se bude konat jarní výtvarná dílna pro děti. Budeme vyrábět kytici z papíru, malou jarní zahrádku a veselou včelku. Tak si nezapomeňte zapsat termín do svého kalendáře. Těšíme se na Vaši účast. Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi a Mindok. Čekají na Vás hry: Párty Alias velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu (rychlá karetní hra), Zlaté Česko, Carcassonne, Dinosauři, Majesty, znalostní hra Země, Goblíci jedlíci, Kočka Karla, Kingdomino a další. Neváhejte a přijďte si s kamarády zahrát některou z nabízených her!!!

Vánoční tvůrčí dílna pro děti ve středu 18. 12. 2019 od 12 do 16 hod.

Ve středu 27. 11. 2019 v 9,30 hod. zveme do naší knihovny rodiče se svými dětmi (batolaty) na společné setkání na téma: „Za zvířátky do pohádky“.

Můžete si koupit knihy za velkoobchodní ceny (až o 20% levnější než v knihkupectví), vyzvednout si je přímo v knihovně a neplatit žádné poštovné!

V rámci projektu "S knížkou do života" zveme všechny maminky i tatínky malých dětí na setkání s dětskou lékařkou MUDr. Naděždou Hartmanovou, které se uskuteční v pondělí 13. května 2019 od 16 hod. v naší knihovně.

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší zve všechny děti na "Velikonoční výtvarnou dílnu", která se koná ve středu 17. 4. 2019 od 12 do 16 hodin.

„Pohádky pod peřinou“ v rámci projektu „S knížkou do života“

Zveme všechny rodiče se svými dětmi (batolaty) na společné setkání v pondělí 18. 3. 2019 od 9 hodin v naší knihovně. Pomocí hravých říkadel, jednoduchých písniček a pohybů se podíváme do světa pohádek.

Jarní výtvarná dílna pro děti

Ve středu 6. 2. 2019 od 12 do 16 hod se bude konat tvůrčí dílna pro děti. Budeme vyrábět přání a drobné dárky k Valentýnu.

Pondělí   12–16 h
Úterý 8–12 h 13–17 h
Středa   12–16 h
Čtvrtek 8–12 h 13–17 h

Během letních prázdnin:

Úterý 8–12 h 13–17 h
Čtvrtek 8–12 h 13–17 h

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší
nám. Horníků 440
542 33 Rtyně v Podkrkonoší

Provozovatelem webu je společnost Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší, která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýzy návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy.

Více o cookies
Upravit nastavení
Přijmout vše