„Za zvířátky do pohádky“.

Ve středu 27. 11. 2019 v 9,30 hod. zveme do naší knihovny rodiče se svými dětmi (batolaty) na společné setkání na téma: „Za zvířátky do pohádky“.
Pomocí hravých říkadel, jednoduchých písniček a pohybů se podíváme do světa pohádek.

On-line katalog již funguje

Vážení čtenáři, od pondělí 21. 10. 2019 nám funguje on-line katalog knihovny.
Se zavedením nového systému Tritius na Vás čeká jiné prostředí katalogu, než jste byli zvyklí. Přesto věříme, že se s katalogem seznámíte a budete jej využívat, jak k vyhledávání titulů, tak i k prodloužení výpůjček po načtení svého čtenářského konta. Konto najdete vpravo nahoře pod nabídkou "Přihlášení". Po rozkliknutí zadejte svoje číslo čtenáře a pin, který se skládá z dvojčíslí roku, dvojčíslí měsíce, dvojčíslí dne narození. Po odsouhlasení "přihlásit" Vás čeká nabídka různých možností, co byste mohli se svým kontem udělat (změna hesla, moje výpůjčky, moje objednávky, moje poplatky apod).
Děkujeme Vám za trpělivost.

Pozor - nefunguje on-line katalog knihovny

Omlouváme se všem uživatelům naší knihovny, že nefunguje on-line katalog.
Víme o tom a pracujeme na odstranění chyby.
Děkujeme za pochopení.

Zaveden nový knihovnický systém Tritius

Vážení uživatelé knihovny, v pondělí 14. 10. 2019 zavedla naše knihovna nový knihovnický systém Tritius. Jedná se o pokračovatele systémů Lanius a Clavius. Nový knihovní systém je webová aplikace, která bude sloužit v knihovně další desetiletí. Přehledný a rychlý je webový katalog s podporou mobilních zařízení. Nový systém je šitý na míru českému prostředí.

Týden knihoven 30. 9. – 4. 10. 2019

Po celý týden budou pro děti připraveny malé literární soutěže a kvízy s drobnými odměnami
Prodej vyřazených knih za 5,- Kč/ks
Přihlašování nových čtenářů zdarma
Amnestie dlužníků (odpuštění sankčních poplatků za upomínky)
Během celého týdne připravujeme program pro žáky mateřské školy a první třídy ZŠ „Poznáváme naše tělo“. Cestou nás bude doprovázet kniha „Ilustrovaná encyklopedie lidského těla“. Děti se na procházce přírodou budou seznamovat s lidským tělem. Čeká je deset zastavení, kde se děti dozvědí zajímavosti o vlasech, očích, uších, nosu, jazyku, rukách, nohách, srdci, mozku.

Podzimní výtvarná dílna pro děti

Zveme všechny děti na "Podzimní výtvarnou dílnu", kterou pro Vás připravila paní knihovnice Marcela Drbohlavová.
Koná se ve středu 2. 10. 2019 od 12 do 16 hod.
Budeme vyrábět zvířátka či dekorace z papíru a přírodnin. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Týden knihoven 30. 9. – 4. 10. 2019 - Zavádíme novou službu – Kniha z knihovny.

Můžete si koupit knihy za velkoobchodní ceny (až o 20% levnější než v knihkupectví), vyzvednout si je přímo v knihovně a neplatit žádné poštovné!
Jak to funguje?
1. Koupíte si knihy online na https://www.knihazknihovny.cz/ (je třeba knihu nejen objednat ale i zaplatit on-line, nelze platit na dobírku). Koupě funguje jako v jakémkoli jiném e-shopu, pouze jako místo doručení vyberete knihovnu Rtyně v Podkrkonoší.
2. Objednávku zpracovává knihovna společně se svým nákupem knih do fondu (dodací lhůta cca 10 pracovní dní – závisí na objemu objednávek).
3. Po doručení knihy do knihovny vám zašleme avízo k odběru na vámi zadaný kontakt. Kniha bude vydána tomu, kdo se prokáže heslem (kód zašleme do mailu).
4. Přijdete si vyzvednout svou knihu do knihovny a neplatíte žádné poštovné.

Osm lásek Karla Čapka

Zveme všechny zájemce na přednášku Hasana Zahiroviće na téma: „8 lásek Karla Čapka“, která se uskuteční v malém kulturním sále ve středu 2. 10. 2019 od 13 hod. Vstupné 30,- Kč.
Ačkoliv Hasan Zahirović pochází z Bosny, o Karlu Čapkovi toho ví mnohem víc než většina Čechů. Některé okamžiky ze spisovatelova života jsou mu obzvlášť blízké. Patří mezi ně hrozba války, kterou Zahirović prožil jako mladík v rodné zemi. Jeho čeština je takřka bezchybná. Rodák z Bosny a Hercegoviny přišel do Česka před dvanácti lety. Během nich do detailů nastudoval Čapkův život i dílo. Jeho zájem ocenili i členové Společnosti bratří Čapků, kteří před osmi lety Zahiroviće pozvali do svého výboru.
Teď máme i my možnost ve Rtyni slyšet zajímavosti ze života slavného rodáka K. Čapka v jeho podání.

Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V)

Vážení senioři, pod záštitou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze pro Vás Městská knihovna připravila nabídku výuky v rámci Virtuální Univerzity třetího věku (VU3V), která Vám umožní navštěvovat zájmové vysokoškolské studium přímo v místě Vašeho bydliště. Vítáme tedy Vaše zapojení do již fungujícího vzdělávání. Studium je určeno osobám se statutem důchodce.
Více informací najdete na webu: https://e-senior.czu.cz/
Rádi bychom vyzvali všechny seniory, kteří by měli o studium zájem, aby se osobně přihlásili v knihovně.
Téma zimního semestru bude „Genealogie – hledáme své předky“.
Scházet se budeme ve středu od 9,30 hod. v naší knihovně tyto termíny: 9. 10., 23. 10., 6. 11., 20. 11., 4. 12., 18. 12. 2019.
První zájemce už máme, tak se nebojte a přijďte mezi nás.

Balíme školní učebnice

Se začátkem školy přichází naše knihovna s aktuální nabídkou „Balíme školní učebnice“. Pokud nemůžete sehnat obaly na nestandardní velikosti učebnic, obraťte se na nás. Rádi Vám pomůžeme. Učebnice zabalíme za poplatek dle velikosti A5 5,- Kč a A4 7,- Kč.

100. výročí schválení prvního knihovního zákona (22. 7. 1919)

Ministerstvo kultury 22. 7. 2019 zveřejnilo zprávu, že podpoří úhradu licenčních poplatků za zpřístupnění děl nedostupných na trhu https://www.mkcr.cz/novinky-a-media/ministerstvo-kultury-podpori-zpristupneni-kulturniho-dedictvi-prostrednictvim-knihoven-4-cs3404.html
Prostřednictvím knihoven budou zpřístupněny digitalizované knihy a časopisy chráněné autorským právem vydané do roku 1989 a následně i do roku 2007. Digitalizované dokumenty budou zpřístupněny ve více než 6 000 knihovnách v obcích, na vysokých školách, vědeckých ústavech, muzeích a dalších knihovnách. V druhé fázi umožní knihovny k digitálním dokumentů vzdálený přístup z domova nebo ze zaměstnání.
V nejbližší době bude uzavřena licenční smlouva mezi NK ČR a kolektivními správci, která (mimo jiné) vyřeší poskytování zastavené služby EDD - elektronického dodávání dokumentů. Potom bude zahájen testovací provoz. Se zapojováním knihoven se počítá postupně.
Je to opravdu historický počin, který ocení především veřejnost, knihovny budou moci nabídnout novou a zajímavou službu a je to také velký přínos pro autory, kteří budou moci získat odměnu za užití svých děl. O tématu podrobněji, viz https://bulletinskip.skipcr.cz/vsechna-cisla/prohlizet-cisla/2018-rocnik-27-cislo-2/zpristupneni-digitalizovanych-dokumentu

Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V) v naší knihovně

Vážení senioři, pod záštitou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze pro Vás Městská knihovna připravila nabídku výuky v rámci Virtuální Univerzity třetího věku (VU3V ), která Vám umožní navštěvovat zájmové vysokoškolské studium přímo v místě Vašeho bydliště.
Vítáme tedy Vaše zapojení do již fungujícího vzdělávání.
Studium je určeno osobám se statutem důchodce.
Rádi bychom vyzvali všechny seniory, kteří by měli o studium zájem, aby se osobně přihlásili v knihovně. Podle počtu zájemců bychom tento projekt mohli uskutečnit. Více informací Vám podají pracovníci knihovny. Přihlášky bereme od 1. 7. 2019.
Veškeré informace o studiu lze nalézt na www.e-senior.cz

Provoz knihovny o letních prázdninách

Milí čtenáři a uživatelé knihovny, opět tu máme letní prázdniny a čas dovolených.
Rádi bychom Vás upozornili, že v měsíci červenci a srpnu budeme půjčovat:
úterý 9-12, 13-17 hod.
čtvrtek 9-12, 13-17 hod.
Na vrácení knih využijte i naši biblioschránku, která perfektně funguje.

Dne 23. 5. 2019 uzavření knihovny z důvodů přerušení dodávky el. energie

Městská knihovna upozorňuje své uživatele, že ve čtvrtek 23. 5. 2019 bude po celý den uzavřená z důvodů přerušení dodávky elektrické energie. Děkujeme za pochopení.

První výstup z průzkumu čtenářů - piktogram sprintera

Naše knihovna od května 2019 zavádí knihy s piktogramem sprintera. Jedná se o velmi žádané tituly, které nakupujeme ve dvou kusech. Jeden z titulů bude označen piktogramem sprintera, což znamená, že se může půjčit jen na 14 dnů. Chceme uspokojit čtenáře, kteří si chtějí půjčit bestseller a jsou schopní ho do 14 dnů přečíst a vrátit do knihovny. Druhý titul bude mít standardní délku výpůjčky.

Průzkum spokojenosti uživatelů ukončen

Během měsíce března a dubna probíhal v naší knihovně průzkum spokojenosti uživatelů, který byl ke 30. 4. 2019 ukončen.
Děkujeme všem respondentům, kteří se průzkumu aktivně účastnili.
Výsledky uveřejníme na webových stránkách knihovny a v Nezávislém zpravodaji.

Setkání s dětskou lékařkou MUDr. Naděždou Hartmanovou

V rámci projektu "S knížkou do života" zveme všechny maminky i tatínky malých dětí na setkání s dětskou lékařkou MUDr. Naděždou Hartmanovou, které se uskuteční v pondělí 13. května 2019 od 16 hod. v naší knihovně . Téma: "Jak se zdravým rozumem přistupovat k výchově malých dětí".
Budeme si povídat o výchově, správné výživě, možnostech očkování.
Prostor bude i pro dotazy. Dozvíte se to nejdůležitější spojené s potřebami a výchovou vašich dětí.
Vstupné dobrovolné.

Velikonoční výtvarná dílna pro děti

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší zve všechny děti na "Velikonoční výtvarnou dílnu", která se koná
ve středu 17. 4. 2019 od 12 do 16 hodin.

Budeme vyrábět papírový stojánek na kraslice, kuřátka z bambulek a velikonoční přáníčko.

Průzkum spokojenosti uživatelů zahájen

Naše knihovna zahájila průzkum spokojenosti uživatelů, který bude probíhat od začátku března až do konce dubna dvěma způsoby. Buď formou dotazníku, který bude k dispozici v tištěné podobě v knihovně nebo elektronicky na webu. Průzkum je v souladu se Standardy veřejných knihovnických a informačních služeb (VKIS), které jsou definovány v Knihovním zákoně z roku 2001.
Prosíme naše uživatele, aby se tohoto průzkumu zúčastnili a poskytli nám tak zpětnou vazbu.
Věříme, že Vaše názory nám pomohou zkvalitnit služby knihovny. Výsledky zveřejníme ve Rtyňském zpravodaji a na webu knihovny.

Dotazník spokojenosti k vyplnění.

„Pohádky pod peřinou“ v rámci projektu „S knížkou do života“

Zveme všechny rodiče se svými dětmi (batolaty) na společné setkání v pondělí 18. 3. 2019 od 9 hodin v naší knihovně. Pomocí hravých říkadel, jednoduchých písniček a pohybů se podíváme do světa pohádek.

Březen - měsíc čtenářů

Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje v roce 2019 další ročník celostátní akce na podporu čtenářské gramotnosti Březen měsíc čtenářů 2019 – 10. ročník
Naše knihovna se připojuje, jako již každoročně, k celostátně vyhlášenému Březnu – měsíci čtenářů, kdy v centru zájmu stojí hlavně čtenář a čtení. Knihovna si bude své čtenáře, ale i všechny ostatní návštěvníky celý měsíc hýčkat.
Připravili jsme tyto aktivity:
Čtenář roku 2019
V roce 2011 jsme v knihovnách založili novou tradici – oceňování nejlepších čtenářů. Základním kritériem pro výběr Čtenáře roku bývá počet výpůjček konkrétního čtenáře za uplynulý rok, jak byl vykázán ve výpůjčním systému. Celostátní Čtenář roku je každoročně vyhlášen při předávání cen Magnesia Litera. Podle loňského průzkumu čtenářství se opět prokázalo, že ženy čtou daleko více než muži a my chceme muže ve čtenářství podpořit! V průběhu března 2019 bude i v naší knihovně vybrán čtenář muž se zajímavým “čtenářským příběhem”. Celostátní vítěz bude slavnostně představen v přímém přenosu České televize v rámci předávání cen Magnesia Litera 2019.
„Pohádky pod peřinou“ v rámci projektu „S knížkou do života“
Zveme všechny rodiče se svými dětmi (batolaty) na společné setkání v pondělí 18. 3. 2019 od 9 hodin v naší knihovně. Pomocí hravých říkadel, jednoduchých písniček a pohybů se podíváme do světa pohádek.
Noc s Andersenem 2019
Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již devatenáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 29. března. Nocovat tentokrát budeme s hrdiny pohádek H. Ch. Andersena. Akce je určená dětem ze třetích a čtvrtých tříd ZŠ. Počet míst je omezen. Přihlášku na Noc si můžete vyzvednout v naší knihovně.
Průzkum spokojenosti uživatelů
Naše knihovna připravila průzkum spokojenosti uživatelů, který zahájíme začátkem „Března – měsíce čtenářů“ a bude probíhat až do konce dubna formou dotazníku, který bude k dispozici v tištěné podobě v knihovně nebo elektronicky na webu. Průzkum bude probíhat v souladu se Standardy veřejných knihovnických a informačních služeb (VKIS), které jsou definovány v Knihovním zákoně z roku 2001. Prosíme naše uživatele, aby se tohoto průzkumu zúčastnili a poskytli nám tak zpětnou vazbu. Věříme, že Vaše názory nám pomohou zkvalitnit služby knihovny. Výsledky zveřejníme ve Rtyňském zpravodaji a na webu knihovny.

Mezinárodní den darování knih

Naše knihovna se připojuje k akci "Mezinárodní den darování knih", která bude probíhat 14. 2. 2019. Tento týden si můžete v naší knihovně každý den vybrat zdarma jednu knihu z vyřazeného fondu. Nabídka je opravdu veliká, tak neváhejte a přijďte si pro tu svou knihu.

Průzkum spokojenosti uživatelů

Naše knihovna připravuje průzkum spokojenosti uživatelů, který zahájíme začátkem „Března – měsíce čtenářů“ a bude probíhat až do konce dubna formou dotazníku, který bude k dispozici v tištěné podobě v knihovně nebo elektronicky na webu. Průzkum bude probíhat v souladu se Standardy veřejných knihovnických a informačních služeb (VKIS), které jsou definovány v Knihovním zákoně z roku 2001. Prosíme naše uživatele, aby se tohoto průzkumu zúčastnili a poskytli nám tak zpětnou vazbu. Věříme, že Vaše názory nám pomohou zkvalitnit služby knihovny. Výsledky zveřejníme ve Rtyňském zpravodaji a na webu knihovny.

Nová služba naší knihovny „Čtěte ušima“- půjčování audioknih

Nemůžete ze zdravotních důvodů číst? Máte rádi mluvené slovo? Rádi něco při jízdě autem nebo při práci posloucháte? Zkuste audioknihy. Od prosince 2018 nabízíme možnost zapůjčit si audioknihy také v naší knihovně. Průběžně budeme dokupovat další tituly. Na své si přijdou jak děti, tak dospělí „čtenáři“. Momentálně máme v nabídce 50 titulů audioknih.

Jarní výtvarná dílna pro děti

Ve středu 6. 2. 2019 od 12 do 16 hod se bude konat tvůrčí dílna pro děti. Budeme vyrábět přání a drobné dárky k Valentýnu.

Jarní prázdniny pro děti v knihovně

Již po jedenácté nabízíme dětem prostory naší knihovny o jarních prázdninách. Máme připravené na každý den zábavné i poučné soutěže a kvízy s drobnými odměnami. Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi a Mindok. Čekají na Vás hry: Párty Alias velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu (rychlá karetní hra), Zlaté Česko, ale i zcela nové hry: Carcassonne, Dinosauři, Majesty, znalostní hra Země, Goblíci jedlíci, Kočka Karla, Kingdomino a další. Neváhejte a přijďte si s kamarády zahrát některou z nabízených her!!!

Půjčování knih s elektronickou Albi tužkou

Knihovna připravila pro naše nejmenší uživatele půjčování zajímavých knih z edice Kouzelné čtení, které mají elektronickou Albi tužku. Kouzelné čtení je unikátní vzdělávací koncept, díky kterému se děti zábavnou a poutavou formou dozví spoustu zajímavých a užitečných informací. Kouzelné čtení je určeno jak dětem v předškolním věku, tak dětem starším, ale bezpochyby zaujme i dospělé.

Půjčování o Vánocích 2018

Upozorňujeme uživatele naší knihovny, že od čtvrtka 27. 12. 2018 do úterý 1. 1. 2019 bude zavřeno. Běžný provoz zahájíme ve středu 2. ledna 2019 od 12 do 16 hod. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Vánoční tvůrčí dílna

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne ve středu 12. 12. 2018 od 12 do 16 hod. Vyrábět budeme vánoční přáníčko s perníkovým motivem a malovaný obrázek se rtyňskou tematikou. Pro malé děti budou připraveny omalovánky. Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

20. ročník festivalu Den poezie 11. - 25. 11. 2018

Připojujeme se k celostátní akci „Den poezie“ programem pro děti „Je poezie nuda?“ Děti se hravou formou dozvědí, co je poezie, verš, rým.

„Propojme říkadla s pohybem“

Zveme všechny maminky na mateřské dovolené se svými dětmi na společné setkání ve středu 7. 11. 2018 od 9 hodin v naší knihovně. Seznámíme se s lidovými říkadly a rýmy s návodnými texty na podporu cvičení dospělé osoby s dítětem. Inspirací nám bude knížka Kutálí se ze dvora…

První republika - program pro žáky ZŠ

Připojujeme se k oslavám 100. výročí vzniku První republiky programy, které jsme připravili pro žáky základní školy. Děti se seznámí s různými oblastmi života tehdejší společnosti - např. s osobnostmi, státními symboly, dětskými postavičkami, stravou, prvorepublikovými uniformami, automobily, divadlem, módou, architekturou. Máme připravené dva programy, jejich náročnost odpovídá věku dětí.

Projekt "Skautská pošta" i v naší knihovně

Dětská stanice České televize po úspěšné letní soutěži Sežeňte ovečky! opět zvedne děti a rodiče od obrazovek. Tentokrát je pomocí internetové hry vyšle do knihoven doručit tajemný dopis. Hra navazuje na právě vysílaný seriál Skautská pošta 1918, věnovaný vzniku Československa, v hlavní roli s Pavlem Zedníčkem, který se stane i průvodcem hry.
Internetový projekt webu decko.cz se stejně jako seriál zabývá obdobím první republiky, na jejímž začátku skauti zajišťovali distribuci důležitých zásilek i tajných depeší. Zatímco seriál o této době vypráví, ve hře si dobrodružnou roli doručovatelů děti samy vyzkouší. I zde v roli pamětníka vystupuje stoletý skaut v podání Pavla Zedníčka, který u sebe doma narazí na nedoručený dopis, což je mu samotnému záhadou. Záhadou, s níž mu mají pomoci právě diváci Déčka.
Na projektu s dětským webem spolupracuje více než 400 veřejných knihoven po celé České republice. Právě do nich mají směřovat první kroky každého, kdo se při hře na skautského doručovatele rozhodne pomoci a dopis osobně doručit. Tím ale celá soutěž teprve začíná.
Projekt Skautská pošta bude fungovat až do konce listopadu na www.skautskaposta.cz , na stránce jsou i odvysílané díly televizního seriálu, který běží na Déčku každé úterý v 16:10.

Nabídky Ereadingu k Týdnu knihoven

V průběhu celostátní akce Týden knihoven (1. - 7. 10. 2018) máte možnost získat vybrané e-knihy zdarma. Prostřednictvím voucheru si stáhnete balíček e-knih ze stránek www.ereading.cz. E-knihy se při stažení automaticky zaopatří social DRM ochranou, která nijak neomezuje ve čtení. Nejedná se o běžnou eVýpůjčku, tyto e-knihy zůstanou čtenářům natrvalo. Nakladatelé do projektu na podporu čtení/knihoven poskytly oblíbené tituly z různých žánrů, tudíž se jedná o ideální příležitost přečíst si kvalitní příběhy novým způsobem.
Vybrané tituly:
Dětská literatura: Kočičí válečníci (1) – Vzhůru do divočiny (Erin Hunterová) Young Adult: Mé jméno je nikdo (Kristen Orlando) Fantasy: Světlonoš (1) - Černý arcimág (Brent Weeks) Román pro ženy: Sedm dopisů z Paříže (Samantha Vérantová) Severské krimi: V lese visí anděl (Samuel Bjork) Česká beletrie, historická: Muž, který přežil Lidice (Zdeněk Mahler)
Odkaz ke stáhnutí materiálů:
https://www.dropbox.com/sh/770pttz6okjkb39/AABNhCINi1MOtzQMuWkFBsnOa?dl=0
Postup uplatnění voucheru:
1. Přihlaste se / registrujte se na www.ereading.cz.
2. Klikněte na „Můj profil“ a přejděte do sekce „eKnihovna“.
3. Napište kód TYDENKNIHOVEN do políčka „použít kupón“ a potvrďte.
4. E-knihy naleznete v „eKnihovně“ a v aplikaci eReading (Android, iOS).

Podzimní výtvarná dílna pro děti

Ve středu 3. 10. 2018 se bude konat v naší knihovně od 12 do 16 hodin podzimní výtvarná dílna pro děti. Pod vedením paní knihovnice Naděždy Hurdálkové děti budou vyrábět zapichovátko s houbou a závěs se zvířátkem.

S kočárkem do knihovny

V rámci Týdne knihoven zveme všechny maminky na mateřské dovolené se svými dětmi ve středu 3. 10. 2018 od 9 hod. na setkání v naší knihovně. Při malém občerstvení Vám představíme literaturu pro nejmenší i knihy o výchově a výživě vašich dětí.

TÝDEN KNIHOVEN V NAŠÍ KNIHOVNĚ 1.– 7. října 2018

Nabízíme Vám tyto aktivity:
• Zavedení nových služeb čtenářům knihovny
- barevné kopírování až do formátu A3
- půjčování deštníků
• Během celého týdne „Budeme si vyprávět, kdo co umí, kdo co dovede“. Program pro žáky mateřské školy a první třídy ZŠ. Děti se na procházce přírodou budou seznamovat se zajímavými povoláními. Doprovázet je bude knížka Františka Zacharníka „Abeceda povolání“.
Po celý týden budou pro děti připraveny malé literární soutěže a kvízy s drobnými odměnami
Prodej vyřazených knih za 5,- Kč/ks
• Přihlašování nových čtenářů zdarma
• Amnestie dlužníků
(odpuštění sankčních poplatků za upomínky)
Výstava knížek zaměřených na výchovu a výživu nejmenších dětí
„S kočárkem do knihovny“ - setkání maminek na mateřské dovolené ve středu 3. 10. 2018 od 9 hod. – zveme všechny maminky i se svými dětmi na setkání v naší knihovně. Při malém občerstvení Vám představíme literaturu pro nejmenší i knihy o výchově a výživě vašich dětí.
Podzimní výtvarná dílna pro děti s paní Naděždou Hurdálkovou ve středu 3. 10. 2018 od 12 do 16 hod.

Vyhlášení veřejné výzvy na pracovní pozici knihovník/knihovnice v půjčovně

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší,příspěvková organizace Města Rtyně v Podkrkonoší vyhlašuje veřejnou výzvu na pracovní pozici knihovník/knihovnice v půjčovně

Místo výkonu práce: Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší
Druh pracovního poměru: plný úvazek (40 hodin týdně) na dobu určitou s možností prodloužení
Začátek pracovního poměru: 1. 12. 2018 nebo dohodou

Náplň práce: komplexní zajištění chodu půjčovny, práce s uživateli (knihovnické a informační služby), podíl na akvizici fondu, zajišťování meziknihovní výpůjční služby, aktualizace informací na facebooku a ostatních sociálních sítích, příprava a realizace výtvarných dílen pro děti, spolupráce na přípravě a realizaci programů pro děti i dospělé
Platové zařazení: 8. platová třída dle přílohy č. 1 k nařízení vlády č. 341/2017 Sb. v akt. znění
Podmínky, které musí zájemce splnit: • středoškolské vzdělání zakončené maturitní zkouškou (knihovnické či pedagogické vzdělání výhodnou) • orientace v české i světové literatuře, přehled o knižní produkci • český jazyk na výborné úrovni • pokročilá počítačová gramotnost (Office, web, facebook) • dobré prezentační a komunikační schopnosti, odolnost vůči stresu • ochota a vstřícnost učit se novým věcem • zodpovědnost, pečlivost, spolehlivost, samostatnost, kreativita, časová flexibilita • zájem o práci s lidmi a dětmi, příjemné vystupování • pedagogické schopnosti, lektorské dovednosti • aktivní čtenářství • dobrý zdravotní stav
Ostatní požadavky: • znalost anglického nebo německého jazyka vítána • znalost prostředí knihovnického software výhodou

Lhůta pro podání přihlášky: do 14. 9. 2018
Adresa pro podání přihlášky: Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší, nám. Horníků 440, 542 33 Rtyně v Podkrkonoší nebo zašlete na adresu info@mkrtyne.cz s označením „veřejná výzva“
Náležitosti přihlášky: • jméno, příjmení, titul • datum a místo narození • státní příslušnost • místo trvalého pobytu • adresa pro doručování • číslo občanského průkazu • číslo telefonu, e-mail • datum a podpis uchazeče
Benefity: • 5 týdnů dovolené, stravenky, indispoziční volno • zajímavá práci s možností seberealizace a dalšího sebevzdělávání • stabilita státní organizace
Doklady připojené k přihlášce:
• strukturovaný životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech • motivační dopis • čestné prohlášení o trestní bezúhonnosti • kopie dokladu o dosažení požadovaného vzdělání
Způsob podání přihlášky: • uchazeč doručí přihlášku včetně všech příloh v písemné podobě nebo elektronicky do Městské knihovny Rtyně v Podkrkonoší. Vzorová přihláška je ke stažení na www.mkrtyne.cz
Zasláním přihlášky účastník veřejné výzvy poskytuje souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely této veřejné výzvy, ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit tuto veřejnou výzvu kdykoliv v jejím průběhu bez udání důvodů či nevybrat žádného z přihlášených.


Přihláška do veřejné výzvy (ke stažení)

Kompletní text veřejné výzvy (ke stažení)

Ve Rtyni v Podkrkonoší 21. 8. 2018 Jana Sehnalová, vedoucí knihovny

Ochrana osobních údajů - GDPR

Odpovědi na otázky: jak nakládá knihovna s osobními údaji, k čemu je využívá a jak je chrání, přináší tento článek. Úplnou informaci o ochraně osobních údajů využívaných Městskou knihovnou Rtyně v Podkrkonoší nabízí zájemcům Výpůjční řád. Nakládání s osobními údaji respektuje požadavky vyplývající z Nařízení o ochraně osobních údajů s účinností od 25. 5. 2018.
Více informací naleznete na stránce Ochrana osobních údajů.

Přerušení dodávky elektřiny do knihovny - 19. 7. 2018

Oznamujeme uživatelům knihovny, že ve čtvrtek 19. 7. 2018 bude po celý den přerušena dodávka elektřiny a knihovna bude z těchto důvodů uzavřená. Využijte na vracení knih biblioschránku, která je od prosince nainstalovaná před knihovnou.

Nové číslo vlastivědného sborníku Rodným krajem

Právě vyšlo nové číslo vlastivědného sborníku Rodným krajem, který si můžete zakoupit nebo půjčit v naší knihovně.

Rtyňská lípa SVOBODY soutěží o titul STROM ROKU

Informace o soutěži "Strom roku":
Hlasovat pro naši Lípu svobody můžete do 25. září 2018.
Hlasování probíhá formou DMS, nebo pomocí podpisových archů, které najdete na městském úřadě, v městském muzeu a v knihovně.
V letošní anketě Strom roku 2018 soutěží, vzhledem ke stoletému výročí Československa, Stromy svobody. Naše Lípa svobody, slavnostně vysazená na jaře roku 1919, byla jako jediná z Královéhradeckého kraje vybrána odbornou porotou Nadace Partnerství mezi 12 finalistů z celé České republiky. Dne 28. května 2018 proběhlo v Lipce propagační focení za přítomnosti zástupců rtyňských spolků, vedení města a zúčastnila se ho i nejstarší občanka našeho města paní Růžena Kubová. Ta se s přítomnými podělila o svoje vzpomínky, které se vážou k naší 99 let staré lípě, přičemž vyjádřila přání, aby naše krásná lípa nepřišla v zapomnění. Její přání Lípě svobody i přání dalších zúčastněných jsou zaznamenána na kartičkách, které si můžete přečíst vyvěšené na trikolóře aktuálně zdobící kmen stromu, případně můžete přidat přání vlastní. Děkujeme všem, kteří se na focení podíleli a věnovali tomu svůj volný čas.
Starosta Zdeněk Špringr pro naši lípu vylosoval soutěžní číslo 12. Rtyňskou lípu tak můžete v soutěži podpořit zasláním DMS ve tvaru: DMS STROM12 30 na číslo 87 777. Cena DMS je 30,- Kč. Dárcovských zpráv lze odeslat neomezený počet. Svůj hlas může lípě dát také podpisem na hlasovací arch, zde se však můžete podepsat jen jednou. Hlasovací archy jsou k dispozici na městském úřadě, v městské knihovně a muzeu. Výtěžek ze zpoplatněného hlasování se vrátí stromu, který hlasy obdržel. Takto získané prostředky bude možno použít na výsadbu nových stromů nebo na odborné ošetření stávající zeleně.
Stav hlasování můžete sledovat na www.stromroku.cz v sekci hlasování a určitě se nebojte zapojit!
Součástí ankety Strom roku 2018 je i putovní výstava, která na 14 bannerech představí letošní finalisty. Ve Rtyni v Podkrkonoší si tuto výstavu budeme moci prohlédnout od 5. do 10. září 2018.

Nové hry od firmy Albi k vypůjčení v naší knihovně

Nabízíme dětem i rodičům hry od firmy Albi, které půjčujeme i domů. Od května jsme rozšířili jejich nabídku. Pokud nebudete vědět, co s dětmi o prázdninách, přijďte si nějaké hry vybrat. Pomohou Vám zpestřit chvíle s vašimi dětmi. Znáte přísloví: "Kdo si hraje, nezlobí"...

Přerušení dodávky elektřiny do knihovny - 26. 6. 2018

Oznamujeme uživatelům knihovny, že v úterý 26. 6. 2018 bude po celý den přerušena dodávka elektřiny a knihovna bude z těchto důvodů uzavřená. Využijte na vracení knih biblioschránku, která je od prosince nainstalovaná před knihovnou.

Pasování čtenářů 2018

Na pondělí 11. června 2018 plánujeme "Pasování čtenářů". Akce je určena žákům prvních tříd základní školy, které bude král Abecedník I. pasovat na čtenáře knihovny. Při této akci děti obdrží kromě jiného i knížku z projektu „Knížka pro prvňáčka“, kterou letos napsala Evelína Koubová, ilustrovala Radka Kielbergerová a jmenuje se „Bráchova bota“. Akce se zúčastní starosta našeho města Zdeněk Špringr.

Přednáška PhDr. Zdeny Rejtharové na téma "Kojenec od narození do 1 roku"

V rámci projektu S knížkou do života srdečně zveme nastávající maminky a rodiče kojenců na přednášku psycholožky PhDr. Zdeny Rejtharové na téma „Kojenec od narození do 1 roku“. Pojďte s námi na přednášku spojenou s besedou o tomto vývojovém období. Dozvíte se to nejdůležitější spojené s vývojem, potřebami a výchovou dítěte.
Akce se uskuteční ve středu 13. června 2018 v naší knihovně od 17 hod.
Vstupné 20,- Kč.

Upozornění pro uživatele knihovny

Z důvodů přerušení dodávky elektrické energie ve dnech středa 30. 5. 2018 a čtvrtek 7. 6. 2018 bude celý den knihovna uzavřená. K vracení knih využijte biblioschránku nainstalovanou před knihovnou.
Děkujeme za pochopení.

Velikonoční výtvarná dílna pro děti

Zveme všechny děti na "Velikonoční výtvarnou dílnu", která se koná ve středu 28. 3. 2018 od 12 do 16 hod. Budeme vyrábět papírové jarní kytičky ze srdíček, vystřihovat velikonoční motivy, vyrábět zapichovátko se slepičkou. Tak přijďte. Těšíme se na Vás.

Noc s Andersenem dne 23. 3. 2018

Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již osmnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 23. března.
Nocovat tentokrát budeme s hrdiny krásné knížky Povídání o pejskovi a kočičce, která vyšla v roce 1928.
Akce je určená dětem ze třetích a čtvrtých tříd ZŠ.
Počet míst je omezen.
Přihlášku na Noc si můžete vyzvednout v naší knihovně.

Jarní prázdniny pro děti v knihovně

Již po desáté nabízíme dětem prostory naší knihovny o jarních prázdninách. Máme připravené na každý den zábavné i poučné soutěže a kvízy s drobnými odměnami.
Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi. Čekají na Vás hry: Párty Alias velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu (rychlá karetní hra), Zlaté Česko.
Neváhejte a přijďte si s kamarády zahrát některou z nabízených her!!!
Pro děti je připravena tradiční tvůrčí dílna ve středu 14. 3. 2018 od 12 do 16 hodin.

S knížkou do života (Bookstart)

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší se zapojuje do mezinárodního projektu na podporu čtenářství S knížkou do života (Bookstart).
Cílem projektu je:
- podpořit rozvoj verbálních schopností dětí, jejich imaginace a zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace
- dovést rodiče k pochopení významu čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho budoucnost, tj. přesvědčit je, že jednou z nejdůležitějších věcí, jež mohou udělat pro své děti od nejútlejšího věku, je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou (prohlížením, čtením, povídáním)
- poradit jim, jak to dělat správně (metodickou radou, praktickou pomocí) a nabídnout jim podpůrné služby knihoven, prostor pro sdílení s ostatními rodiči
- orientovat rodiče v nabídce kvalitní literatury pro děti
- inovovat a rozšířit služby knihoven pro nejmladší děti a pro rodiny
- vytvořit novou čtenářskou komunitu
- podílet se na rozvoji intelektuálního potenciálu společnosti
Cílovou skupinou projektu jsou rodiče s novorozenci po celou dobu předškolního věku dítěte. Rádi bychom zapojili co nejvíce rodin s novorozenci a tak u příležitosti vítání občánků získá každé dítě sadu/set dárků od knihovny (taška projektu, knížka pro děťátko, audiokniha, speciálně vydaná metodická publikace pro počáteční čtení rodičů s dětmi, seznamy doporučené literatury pro předškolní děti, dárkový poukaz na přihlášení do knihovny zdarma).
S dětmi a jejich rodiči se budeme setkávat v knihovně cca 3-4x ročně po dobu několika let.
Městská knihovna Rtyně v P. realizuje pro rodiče celý projekt zdarma.

Hledáme v naší knihovně nejmladšího čtenáře/čtenářku roku

Jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat pro své děti v nejútlejším věku, je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou.
Posilováním lásky ke knihám a ke čtení u svých dětí podporujete rozvoj čtenářské gramotnosti, slovní zásoby, verbálních schopností a fantazie – dovedností tolik potřebných pro jejich budoucí uplatnění v životě.
V rámci celostátní kampaně Březen – měsíc čtenářů, kterou vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, se i letos bude volit nejlepší Čtenář/Čtenářka roku. Minulé ročníky byly ve znamení nejlepších čtenářských tatínků, rodin, babiček či třídních kolektivů. Letos budeme hledat mezi dětmi a zvolíme nejmladšího čtenáře naší knihovny. Protože se jedná o ty nejmenší, kteří třeba ještě neumí číst, při hodnocení přihlédneme také k aktivitě rodičů a dalších členů rodiny.

Březen - měsíc čtenářů

Měsíc březen bude u nás ve znamení celostátní kampaně Březen – měsíc čtenářů, který vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků letos už po deváté na podporu čtenářské gramotnosti.
Pro čtenáře jsme připravili tento program:
1. hledáme nejmladšího čtenáře/čtenářku roku
2. zahájíme kampaň S knížkou do života (Bookstart)
3. jarní prázdniny v knihovně pro děti
4. tvůrčí výtvarná dílna pro děti
5. Noc s Andersenem

„Den darování knih“ - 14. 2. 2018

Dnes si můžete vybrat z vyřazených knih tu, která se Vám líbí a získáte ji zcela ZDARMA.
Do dne darování knih se zapojí i ČR, zaměří se na děti.
Darovat knihu nejen dětem, ale komukoli blízkému či potřebnému mohou lidé ve středu, kdy se kromě svátku sv. Valentýna slaví Mezinárodní den darování knih. Stejně jako ve světě se i v Česku do akce nejvíce zapojují knihovny, které pořádají sbírky knih a další podpůrné akce. Mezinárodní den darování knih se po celém světě slaví pošesté, vznikl v Anglii. "Smyslem celé akce je jednak poukázat na to, že lidé mají doma knihy, které třeba již nechtějí, a mohou je tak postoupit někomu, kdo by si je rád přečetl. Dále také připomenout, že všude kolem nás je spousta míst, kde by knihy udělaly radost a přesto tam chybí."

Výsledky literární soutěže pro děti Kde končí svět 2017-2018

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší a Klub dětských knihoven SKIP vyhlásily literární soutěž Kde končí svět? 2017-2018 Já jsem tvůj člověk.

Výsledková listina:

Věková kategorie 10 - 12 let

1.místo: Linda Vlčková
2.místo: Karolína Neumanová a Anežka Baťková
3.místo: Julie Melicharová
čestné uznání: Mária Alexandra Vašková

Věková kategorie 13 - 16 let

1.místo: Nela Pavlová
2.místo: Vít Hejna
3.místo: Tomáš Fofonka
Práce z prvních míst postupují do krajského kola soutěže.
Výhercům gratulujeme a všem účastníkům soutěže děkujeme.

Vánoční dárek pro čtenáře rtyňské knihovny

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší připravila pro své čtenáře vánoční dárek. Od letošního prosince zavádíme novou službu. Před knihovnu jsme nainstalovali biblioschránku, která slouží k vracení vypůjčených knih. Důvodem k zavedení služby je umožnit čtenářům vracet knihy i v době, kdy je knihovna uzavřena. Systém vracení je rychlý a snadný. Je založen na důvěře mezi knihovnou a uživatelem. Uživatel neobdrží potvrzení o vrácení. Knihovna se zavazuje vyzvednuté knihy odepsat ze čtenářského konta následující pracovní den. Do té doby je kniha považována za nevrácenou, třebaže již byla do biblioschránky vložena. Pokud jsou při vracení knihy čtenářům vypočítány sankční poplatky za upomínky, zůstávají tyto poplatky načteny nadále na čtenářském kontě. To si může čtenář snadno ověřit prostřednictvím svého čtenářského konta, popřípadě se může informovat e-mailem nebo telefonicky. Biblioschránka je navržena pro bezúdržbový provoz. Je v ní nainstalovaný systém, kde vkládané knihy šetrně padají do vozíku, jehož dno je kryto měkkou podložkou a je vybaveno pružinovým mechanizmem. Ten umožňuje plynulý sestup dna tak, jak se vozík postupně plní knihami. Systém znemožní vyjmutí již vhozených knih a chrání knihy před poškozením. Provozní řád biblioschránky se jednoduchý. Nevhazují se do ní žádné jiné předměty než vypůjčené knihy, dokonce ani případné knihy darované knihovně. Knihy se vkládají hřbetem napřed. Zkontrolujte, zda se otvor po vložení knih řádně uzavřel.
Věříme, že zavedení nové služby přivítají čtenáři, kteří se z nejrůznějších důvodů nedostanou do knihovny v průběhu otevíracích hodin a hrozí jim potom poplatky za pozdní vrácení dokumentu.
Doufáme, že touto službou přispějeme k včasnému vracení knih a jejich zpřístupnění dalším čtenářům.
Biblioschránka umožní čtenářům vrátit vypůjčené knihy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Zkrátka kdykoliv to čtenáři bude vyhovovat.

Provozní doba knihovny o Vánocích:

Ve dnech 27. 12. – 29. 12. 2017 bude knihovna uzavřená.
Budeme se na Vás těšit v úterý 2. 1. 2018 od 9 do 18 hodin, kdy zahájíme běžný provoz knihovny.

Vánoční tvůrčí dílna pro děti

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne v úterý 5. 12. 2017 od 13 do 17 hod. Budeme vyrábět vánoční přání a ozdobu na zavěšení. Pro malé děti budou připraveny tematické omalovánky.
Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

Den pro dětskou knihu

Od 1. 12. 2017 po celý měsíc prosinec se naše knihovna hlásí k celostátní akci "Den pro dětskou knihu!!!"
V rámci této akce nabízíme dětem zdarma:
- komiks Barta Simpsona a možnost se zúčastnit soutěže "Nakresli obrázek ze světa Simpsonů". Obrázky ze soutěže budou slosovatelné a výherci mohou vyhrát jedno z 10 ročních předplatných časopisu Bart Sinmpson.
- prodej vyřazených dětských knih za cenu 5,- Kč/ks. Knihy jsme rozdělili podle věkového určení uživatelů, abyste se mohli dobře orientovat.

Týden knihoven (2. - 8. 10.) – 21. ročník

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pořádá již 21. ročník celostátní akce na podporu četby a knihoven. Naše knihovna se připojuje k této akci. V centru našeho zájmu jsou především naši uživatelé, pro které jsme připravili tyto aktivity:
• Přihlašování nových čtenářů zdarma
• Literární soutěže a kvízy pro děti s drobnými odměnami
• Prodej vyřazených knih
• Pohádková cesta pro děti z MŠ a 1. tříd ZŠ

Dejme šanci vyřazeným knihám

Během letních prázdnin vyřazujeme knihy, o které už čtenáři nemají zájem. Rádi bychom je nabídli k prodeji za 5,- Kč/ks. Pokud máte zájem si je prohlédnout, navštivte naši knihovnu od 22. 8. 2017, kdy už budeme mít po revizi fondu a bude otevřeno. V nabídce jsou romány pro ženy, detektivky, dětská literatura, dobrodružné romány... Nabídka je opravdu pestrá. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Revize knihovního fondu

V termínu 7. 8. - 18. 8. 2017 bude probíhat v naší knihovně revize knihovního fondu. Knihovna bude na tuto dobu zcela uzavřená.
Revizi nám nařizuje knihovní zákon a tak jednou za pět let musíme tuto práci udělat. Věříme, že to pochopíte a knihy si včas zajistíte.

Provoz knihovny o letních prázdninách

Milí čtenáři a uživatelé knihovny, opět tu máme letní prázdniny a čas dovolených. Rádi bychom Vás upozornili, že v měsíci červenci a srpnu budeme půjčovat:
úterý 9-12, 13-17 hod.
čtvrtek 9-12, 13-17 hod.
V této době budeme vyřazovat starší tituly knih, které Vám pak budou k dispozici ke koupi za cenu 5,- Kč.
V termínu 7. 8. - 18. 8. 2017 bude probíhat v naší knihovně revize knihovního fondu. Knihovna bude na tuto dobu zcela uzavřená.
Revizi nám nařizuje knihovní zákon a tak jednou za pět let musíme tuto práci udělat. Věříme, že to pochopíte a knihy si včas zajistíte.

Od pondělí 5. 6. 2017 otevřeno

Milí čtenáři, od pondělí 5. 6. 2017 se vrací půjčovní doba na čtyři dny v týdnu, tj. pondělí a středa 12-16 hod, úterý 9-12,13-18 hod, čtvrtek 9-12,13-17 hod.
Děkujeme Vám, že jste pochopili naši situaci a zůstali věrni našim službám.

6. ročník soutěže Kamarádka knihovna má své vítěze v jednotlivých kategoriích i vítěze absolutní.

V jednotlivých kategoriích zvítězily:
Městská knihovna Valašské Klobouky (1. kategorie)
Městská knihovna Dobříš (2. kategorie)
Městská knihovna Louny (3. kategorie)
Knihovna města Hradce Králové (4. kategorie) Poslední dvě jmenované se staly absolutními vítězkami celé soutěže a získaly 15 000,- Kč voucher, na nějž i vyberou podle svých potřeb hlavní cenu od partnera akce, firmy CEIBA.
Knihovna Rtyně v Podkrkonoší se umístila na třetím místě v 1. kategorii, tj. do 5000 obyvatel. Máme velkou radost z tohoto umístění, protože naše výkony jsou z celorepublikového hlediska velmi vysoké. Jen bohužel nemáme odpovídající prostory dětského oddělení. Nemáte nápad, jak tuto svízelnou situaci řešit? Budeme rádi za každý nápad, případnou pomoc.

Ve čtvrtek 1. 6. 2017 bude knihovna z technických důvodů uzavřena

Upozorňujeme všechny uživatele knihovny, že ve čtvrtek 1. 6. 2017 nepůjde na náměstí Horníků od 8 hod. do 18 hod. elektrický proud. Jsme nuceni v této době knihovnu z technických důvodů uzavřít. Děkujeme Vám za pochopení.

Dostali jsme se do finále soutěže Kamarádka knihovna

V červnu loňského roku se naše knihovna přihlásila do celostátní soutěže dětských oddělení „Kamarádka knihovna“. Porota vyhodnocuje nejlepší knihovnu pomocí nejrůznějších kritérií, počtem dětských čtenářů počínaje, úsměvem knihovnice konče. Děti vyplňovaly knihovně vysvědčení, která jsme zaslali do Národní knihovny ČR. Hodnotící komise poté porovnávala statistické údaje, vyhodnocovala vysvědčení, bodovala dětské webové stránky knihovny. Svými výsledky jsme se dostali do finále soutěže v kategorii 3000 – 5000 obyvatel obce. Dne 24. 5. 2017 nás navštívila hodnotitelská komise, složená z odborníků, osobně si prohlédla prostory knihovny a seznámila se s naší činností. Výsledky se dozvíme začátkem června a budeme Vás o nich informovat.

Vítězové ceny Magnesia Litera 2017- knihy najdete v naší knihovně

Kniha roku: Bianca Bellová: Jezero
Litera za prózu: Marek Šindelka: Únava materiálu
Litera za knihu pro děti: Tomáš Končinský: Překlep a Škraloup
Litera za překladovou knihu: Sara Baume: Jasno lepo podstín zhyna
Dilia Litera pro objev roku: Ondřej Nezbeda: Průvodce smrtelníka
Kosmas Cena čtenářů: Markéta Zahradníková: Postel, hospoda, kostel

Doporučujeme vaší pozornosti zajímavou knihu

Josef Jonáš vydal manuál pro úspěšné ozdravení trávicího traktu po aplikaci syntetických antibiotik pod názvem "Jak dál po antibiotikách (a během jejich užívání)". Knihu si můžete zapůjčit v naší knihovně.

Doporučujeme vaší pozornosti zajímavou knihu

Milí čtenáři, doporučujeme vaší pozornosti knihu Ondřeje Nezbedy: Průvodce smrtelníka s podtitulem Prakticky o posledních včcech člověka.
Autor, novinář a pečovatel v hospici, sepsal na základě svých zkušeností knihu o posledních věcech člověka. Smrt je ve společnosti stále ještě tabuizované téma, přestože se dotýká každého z nás. Neumíme si s ní poradit. Proto vznikl tento průvodce smrtí a umíráním. Shrnuje praktické rady kolem posledních chvílí života, ale také zachycuje rozhovory s odborníky, umírajícími i pozůstalými. Snaží se pomoci při vyrovnávání se s nenahraditelnou ztrátou, otevírá problematická témata kolem smrti (domácí péče, euthanázie, smrt dítěte, Alzheimerova choroba, LDN atd.).

Knihy, které získaly Zlatou stuhu najdete v naší knihovně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 20 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí.
Zlatou stuhu získali:
Ivona Březinová: Řvi potichu, brácho
Zdeněk Karel Slabý: Papírový drak
Ruta Sepetys: Sůl moře
Barbora Klárová a Tomáš Končinský: Překlep a Škraloup
Renáta Fučíková: Shakespeare - 12 převyprávěných her v historických souvislostech

Zajímavá kniha pro seniory

Rádi bychom doporučili seniorům novou zajímavou knihu, kterou napsala Jitka Suchá pod titulem Trénink paměti pro seniory : prevence Alzheimerovy choroby a dalších závažných onemocnění. Paměť v kondici v každém věku!
Kniha je zaměřena na tématiku procvičování paměti a dalších kognitivních funkcí jako je slovní zásoba, koncentrace pozornosti, logika, kreativita, zrakově-prostorové schopnosti a to zejména u seniorské populace. Po úvodní teoretické části, následuje část praktická s konkrétními úkoly na procvičování rozdělených dle toho, jaká kognitivní funkce je převážně procvičována. V knize nechybí ani klíč k řešení úloh.

Děti pozor!

Z vážných důvodů musíme přesunout akci, na kterou jste se jistě těšily "Noc s Andersenem" na pozdější termín, který Vám včas oznámíme. Jak už jsme Vám slíbili, nocovat tentokrát budeme s hrdiny komiksového příběhu Čtyřlístek.

Soutěž My všichni jsme Východočeši

Čtvrtý ročník soutěže "My všichni jsme Východočeši" je vědomostní soutěžní hra o Královéhradeckém a Pardubickém kraji pro žáky 7. - 9. tříd ZŠ. Děti se seznamují s historií a současností měst, která se přihlásila do soutěže. Hlavní soutěžní klání proběhne 26. - 27. 5. 2017 v Městské knihovně Přelouči.

Rtyně v Podkrkonoší je město v okrese Trutnov. Leží v Královéhradeckém kraji v severovýchodních Čechách pod Jestřebími horami v nadmořské výšce okolo 405 metrů nad mořem. Obec leží na Rtyňce v povodí Úpy ve Rtyňské brázdě. Rtyně má k 31. 12. 2016 2971 obyvatel.

Tři okruhy informací o našem městě
Historie města Rtyně v Podkrkonoší
K prvotnímu osídlení území dnešní Rtyně došlo nepochybně již ve 13. století v souvislosti s výstavbou hradu Vízmburk, k jehož panství Rtyně původně patřila. Hrad, nesoucí v překladu jméno „bílý kámen“, založil Tas z významného rodu pánů erbu třmene. Měl sloužit k ochraně zemských hranic. Vízmburská vrchnost rozdělila další pozemky novým obyvatelům a tím upevnila postavení i poslání vznikající obce, která od samého začátku patřila k největším obcím nejen vízmburského, ale později i náchodského panství. Dříve skromná obživa obyvatel Rtyně spočívala v zemědělství a v domácím tkalcování. I když od 16. stol. bylo známo, že zde je černé uhlí, teprve na sklonku 18. stol. se začíná s jeho dobýváním. Větší rozvoj hornictví je zaznamenán až v 19. stol, obzvláště od r. 1858, kdy v kraji byla zavedena železnice. V té době ustává domácí tkalcování a z mužů se stávají horníci. Na katastru obce bylo tenkrát kromě mnoha menších štol pět velkých dolů a tak se Rtyně stala hornickou. Práce v dolech zaměstnávala lidi až do roku 1990, kdy skončila těžba uhlí a doly byly uzavřeny.
Významné osobnosti
S rozvojem hornictví dochází i k rozvoji lidového muzicírování ve Rtyni. Narodili se zde dva bratři, kteří měli vztah k hudbě. Jeden byl hudební skladatel a vynikající hudebník Karel Koleta. Měl zde hudební nakladatelství a obchod s hudebními nástroji. Jeho bratr Čeněk Koleta byl zasloužilý kapelník velkého rtyňského dechového orchestru. Na jeho počest je pojmenováno sdružení amatérských hudebníků, kteří každoročně organizují úspěšný festival dechových hudeb „Koletova Rtyně“ v přírodním amfiteátru na Rychtě.
Pověst ze Rtyně v Podkrkonoší
Nedaleko od naší horské vesnice je starý hrad rozbořený, na Vizmburku tam říkají. Před dávnými časy byl na tom hradě panoš a ten se jmenoval Heřman. Měl rád děvče ze Rtyně z "Rychty". Chodil za ní ještě jiný, ale ten se jí nelíbil a ona dala slovo Heřmanovi. Měla být svatba. Ráno ten den přišla matka Heřmanova k němu a přinesla mu červená jablka a ptala se ho, proč je tak zamyšlen, a on na to, že sám neví. Matka ho prosila, aby nejezdil, že se jí zdál ošklivý sen. On na nic nedbal, rozloučil se s matkou a vyskočil si na koně. Ten však nechtěl vyjet ze vrat. Matka ho zase prosí: "Synu, zůstaň doma, zlé to znamení, nedobře se ti podaří", ale on neposlechl, bodl koně a vyjel přes most. Kůň se vzepjal a nechtěl dál. Matka ho do třetice prosila. Ale Heřman na nic nedbal a přece jel k té nevěstě. A když jeli na svatbu a sem na to místo dojeli, zaskočil je ten druhý hoch, co se o nevěstu ucházel se svými kamarády. Začali se bít ti dva sokové a Heřman byl zabit. Když to nevěsta viděla, vrazila do sebe nůž. Svatebníci zabili toho soka a tak prý tu devět lidí zahynulo. Pochovali je všechny do jednoho hrobu a dali jim na památku devět křížů. O té doby říká se tomu návrší u "Devíti křížů". Dřevěné kříže zub časů dávno již odstranil, ale památku tu bude do dávných časů věstit krásný kamenný kříž, na němž jest devět křížů vtesáno v pískovcovém kameni.

Odkazy na texty pro soutěž My všichni jsme Východočeši. Zde najdete všechny potřebné informace k tomu, abyste při závěrečném klání uspěli.

1.Přelouč: http://www.mestoprelouc.cz/knihovna/my-vsichni-jsme-vychodocesi-2015/
2.Chlumec nad Cidlinou: www.knihovna.chlumecnc.cz
3.Nové Město nad Metují: http://www.knihovnanm.cz/index.php/detsky-web1
4.Hradec Králové: http://www.knihovnahk.cz/pro-deti/souteze/my-vsichni-jsme-vychodocesi
5.Dvůr Králové nad Labem: http://www.slavoj.cz/souteze/my-vsichni-jsme-vychodocesi.html
6.Jičín: http://knihovna.mujicin.cz/souteze.html
7.Pardubice: http://vendelin.kkpce.cz/clanek.php?id=47
8.Litomyšl: http://litomysl.cz/knihovna/deti
9.Třebechovice pod Orebem: http://hmk.webk.cz/pages/my-vsichni-jsme-vychodocesi-20.html
10.Moravská Třebová: http://www.mkmt.cz/My_vsichni_jsme_vychodocesi.pdf
11.Nový Bydžov: http://www.novybydzov.cz/my-vsichni-jsme-vychodocesi/d-13171/p1=6162
12.Svitavy: http://www.booksy.cz/?page_id=2766
13.Nová Paka: http://knihovna.munovapaka.cz/
14.MěK Chrudim: http://www.knihovna-cr.cz/detsky-koutek/my-vsichni-jsme-vychodocesi
15.Náchod: http://www.mknachod.cz/akce/detail/soutez-pro-deti-my-vsichni-jsme-vychodocesi
16.Rtyně v Podkrkonoší: http://www.mkrtyne.cz/novinky.html

Omezení provozu knihovny od 20. 3. 2017

Oznamujeme všem čtenářům a uživatelům knihovny, že od 2O. 3. 2017 až do odvolání jsme nuceni omezit provoz knihovny pouze na úterý (9-12, 13-18 h.) a čtvrtek (9-12, 13-17 h.)z důvodů nemoci a úrazu.
Věříme, že pochopíte toto opatření a své návštěvy budete směřovat pouze na tyto dva dny.
Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu.

HLEDÁ SE BABIČKA ČTENÁŘKA!

V březnu již tradičně oceňují knihovny nejlepší čtenáře, v tomto roce to jsou babičky čtenářky. Cílem této aktivity je posilovat společenský význam četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají nebo podporují.
Milé čtenářky, milí čtenáři, znáte babičku, která si se svými vnoučky ráda čte?
Milé děti, možná je to právě vaše babička! Pokud společně navštěvujete knihovnu a trávíte čas s knížkami, neváhejte a přihlaste svou babičku. Účastnit soutěže se může každá babička, která má platnou roční registraci do naší knihovny a je aktivní čtenářkou. Přihlášky si vyzvedněte v knihovně. Své nominace posílejte do 24. března 2017. Vylosovanou babičku čtenářku pozveme na slavnostní vyhlášení a předání cen, které se uskuteční během Večera s Andersenem v pátek 31. března 2017.

Noc s Andersenem 2017

Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již sedmnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 31. března. Nocovat tentokrát budeme s hrdiny komiksového příběhu Čtyřlístek. Akce je určená dětem ze třetích, čtvrtých a pátých tříd ZŠ. Počet míst omezen. Přihlášku na Noc si můžete již nyní vyzvednout v naší knihovně.

Březen - měsíc čtenářů

Měsíc březen bude u nás ve znamení celostátní kampaně Březen – měsíc čtenářů, který vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků letos už po osmé. V centru našeho zájmu je čtenář a čtení, tedy ne kniha (předmět) ani knihovna (instituce), ale každý čtenář, aktivní uživatel knihovny i ten, který v knihovně nikdy nebyl. A naše knihovna u toho nemůže chybět.
HLEDÁ SE BABIČKA ČTENÁŘKA! V březnu již tradičně oceňují knihovny nejlepší čtenáře, v tomto roce to jsou babičky čtenářky. Cílem této aktivity je posilovat společenský význam četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají nebo podporují.
Milé čtenářky, milí čtenáři, znáte babičku, která si se svými vnoučky ráda čte? Milé děti, možná je to právě vaše babička! Pokud společně navštěvujete knihovnu a trávíte čas s knížkami, neváhejte a přihlaste svou babičku. Účastnit soutěže se může každá babička, která má platnou roční registraci do naší knihovny a je aktivní čtenářkou. Přihlášky si vyzvedněte v knihovně. Své nominace posílejte do 24. března 2017. Vylosovanou babičku čtenářku pozveme na slavnostní vyhlášení a předání cen, které se uskuteční během Večera s Andersenem v pátek 31. března 2017.
Další akce:
Akce 1+1 ZDARMA. Pokud si čtenář, registrovaný v naší knihovně, přivede v březnu kamaráda nebo kamarádku, který(á) není v knihovně ještě přihlášený(á) a přihlásí se, budou mít registraci oba na rok zdarma.
Jarní prázdniny prožijte v knihovně. Zveme všechny děti, aby si přišly zasoutěžit. Na každý den budou připraveny nové soutěže a kvízy s drobnými odměnami. Můžete si u nás také vypůjčit hry z Albi a s kamarády si zahrát.
V týdnu od 20. do 24. března vyhlašujeme tradiční čtenářskou amnestii.
Dne 28. 3. 2017 zavítá do našeho města ilustrátor dětských knížek Adolf Dudek. Děti z prvních, druhých, třetích a čtvrtých tříd budou mít možnost se s ním osobně setkat a na vlastní oči vidět zajímavý pořad o tom, jak vzniká kresba.
Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již sedmnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 31. března. Nocovat tentokrát budeme s hrdiny komiksového příběhu Čtyřlístek. Akce je určená dětem ze třetích, čtvrtých a pátých tříd ZŠ. Počet míst omezen. Přihlášku na Noc si můžete vyzvednout v naší knihovně.

Anketa SUK 2016

V naší knihovně se mohou děti zapojit do 24. ročníku ankety o nejoblíbenější dětskou knihu vydanou v roce 2016. Stačí vyplnit anketní lístek a odevzdat ho knihovnici, která všechny lístky zašle do Národní pedagogické knihovny v Praze. Tam za odměnu budou z lístků losovat výherce pěkných knížek. Kdo odpoví na doplňující otázku, může získat až 5 dětských knih zcela zdarma. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety proběhne 12. 4. 2017 v Památníku národního písemnictví v Praze za účasti předních českých spisovatelů a ilustrátorů. Na webu Sukovy knihovny Praha můžete elektronicky hlasovat na adrese: http://www.npmk.cz/knihovna/anketa-suk-slektronicke-hlasovani. Tak neváhejte a vyplňujte anketní lístky!

Úprava regálů v půjčovně pro dospělé čtenáře

Během měsíce prosince jsme provedli malou úpravu regálů v půjčovně pro dospělé čtenáře. Regály v prostoru půjčovny jsme dali předělat na kolečka, aby se s nimi lépe manipulovalo. Máme málo místa pro fond a zároveň pro aktivity se čtenáři, zejména s dětmi. Regály v případě potřeby odsuneme a vytvoříme volnější prostor. Upravili jsme také prostor pro práci na PC. Doufáme, že uživatelé budou spokojeni. Změnou postavení regálů došlo i ke změně řazení literatury. Nebojte se toho! Rádi Vám poradíme, když nebudete moci něco najít. Tak se přijďte podívat a ohodnoťte naši snahu. Těšíme se na Vás.

Několik čísel statistiky za rok 2016

Knihovna vlastní 22 701 svazků knih. Za rok 2016 jsme nakoupili 1 000 nových titulů a vyřadili 1 022 svazků opotřebovaných knih. Odebíráme 40 exemplářů docházejících periodik pro různé skupiny uživatelů. Za sledované období jsme měli 458 registrovaných uživatelů, z toho 135 uživatelů do 15 let. Celkem navštívilo knihovnu 29 978 návštěvníků. Z toho 5 548 návštěvníků si přišlo půjčit dokumenty, 462 návštěvníků využívalo internet v knihovně, 1 043 návštěvníků bylo na kulturních akcích pořádaných knihovnou, 304 návštěvníků na vzdělávacích akcích, 22 621 návštěvníků využilo naše on-line služby. Možná Vás také bude zajímat, kolik knih a časopisů se půjčilo během celého roku? Dostaneme se na číslo 52 349 svazků – z toho 8 791 svazků tvoří naučná literatura a 24 858 svazků krásná literatura pro dospělé uživatele, 1 842 svazků naučná literatura a 6 212 svazků krásná literatura pro děti. Celkem se půjčilo 10 646 časopisů. Knihovna se také podílí na meziknihovní výpůjční službě. Z jiných knihoven se na nás obrátili se 122 požadavky. My jsme požádali o 49 knih z jiných knihoven. Knihovna připravila 61 kulturních a vzdělávacích akcí, převážně pro školní mládež. Hospodařili jsme s rozpočtem od zřizovatele ve výši 1 390 000 Kč a získali jsme grant z Ministerstva kultury ČR ve výši 15 000 Kč.

Upozornění: Od nového roku 2017 zvyšujeme roční registrační poplatky čtenářů

Od nového roku 2017 zvyšujeme roční registrační poplatky čtenářů:
Dospělí čtenáři (od 15ti let) 150,00 Kč
Studenti, senioři, držitelé ZTP 100,00 Kč
Děti do 15ti let 50,00 Kč

Časopis dTest najdete nově i v naší knihovně

Časopis dTest je český spotřebitelský měsíčník, který vychází od roku 1992. Zaměřuje se na testování výrobků a služeb, a zároveň také poskytuje poradenství a rady v oblasti práva spotřebitelů a práv prodejců. Informuje o nových zákonech, varuje před nekalými praktikami prodávajících a klamavou reklamou. Poskytuje rady při reklamacích apod. Dále se zaobírá také kvalitou potravinářských produktů, nabízených na tuzemském trhu. To vše objektivně, nezávisle, bez reklam. Půjčit si ho můžete v běžné provozní době naší knihovny.

Provozní doba knihovny o Vánocích

Ve dnech 27. 12. – 30. 12. 2016 bude knihovna uzavřená. Budeme se na Vás těšit v pondělí 2. 1. 2017 od 12 do 16 hodin, kdy zahájíme běžný provoz knihovny.

Vánoční tvůrčí dílna pro děti 14. 12. 2016

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne ve středu 14. 12. 2016 od 12 do 16 hod. Budeme vyrábět zapichovátko - sněhuláka společně s vánočním přáním. Pro malé děti budou připraveny tematické omalovánky. Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

Kamarádka knihovna 2016

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Klub dětských knihoven SKIP vyhlašují 6. ročník soutěže o nejlepší knihovnu pro děti s názvem Kamarádka knihovna. Naše knihovna se do soutěže zapojila a má připravená vysvědčení, která budou děti knihovně vystavovat. Za odměnu dostanou drobný dárek.

Nabízíme nový časopis pro děti Raketa

Od listopadu si pro svoje děti u nás můžete vypůjčit časopis "Raketa", který vydává nakladatelství Labyrint. Vychází čtyřikrát do roka a každé číslo se věnuje vždy jednomu tématu. Například vesmíru, mláďatům, létání, jídlu, broukům... Získali jsme i starší čísla, takže máte možnost se s časopisem blíže seznámit.

Den poezie 2016 - žádný člověk není ostrov

Naše knihovna se zapojila do projektu Den poezie ve dnech 13. - 27. listopadu 2016. Jedná se už o 18. ročník festivalu české a mezinárodní poezie po celé České republice letos s motem "Žádný člověk není ostrov". Během půjčování si můžete u nás vzít záložku do knihy s texty básní nebo skládanku s názvem "Poezie pro čekající". Pro žáky ZŠ jsme připravili program "Je poezie nuda?", na kterém se seznámí s pojmy verš, rým, říkanka, hádanka, píseň, rozpočítadlo...

Soutěž omalovánek „Ohlédnutí za rozmarným létem“

Po celý týden od 3. do 7. 10. 2016 budeme rozdávat antistresové omalovánky pro dospělé. K Týdnu knihoven 2016 je nakreslila výtvarnice Renata Juráková.
Autora nekrásnější, nejinspirativněji vymalované omalovánky čeká v knihovně odměna.

Týden knihoven 2016

3. - 9. října 2016 - 20. ročník: letošní motto zní „BRAŇTE KNIHU!“

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pořádá již 20. ročník celostátní akce na podporu četby a knihoven. V centru našeho zájmu jsou především naši uživatelé, ovšem letos pro každou cílovou skupinu připravíme jiný program. Cílem aktivit knihoven na podporu knih a čtenářství je nabídnou atraktivní využití volného času nejen novým čtenářům, ale pečovat hlavně o naše čtenáře stávající.

Naše knihovna pro Vás připravila:
Pondělí 3. 10. 2016 od 14 hod. tradiční přátelské setkání se čtenáři – seniory s malým občerstvením. Připravili jsme pro Vás povídání s Václavem Jiráskem nad Rtyňskou vlastivědou, u které si letos připomínáme 80. výročí prvního vydání. Zveme mezi nás všechny čtenáře, kteří mají zájem o dané téma.

Středa 5. 10. 2016 od 12 do 16 hod. tvůrčí výtvarná dílna pro děti s paní Naděždou Hurdálkovou.

Během celého týdne „Putování za zvířátky“ pro žáky mateřské školy a první třídy ZŠ. Děti se na procházce budou seznamovat se zvířátky žijícími ve volné přírodě. Dozví se zajímavosti o jejich životě. Nebude chybět malá odměna.

• Po celý týden budou pro děti připraveny malé literární soutěže a kvízy s drobnými odměnami

Soutěž omalovánek „Ohlédnutí za rozmarným létem“. Po celý týden budeme rozdávat antistresové omalovánky pro dospělé. K Týdnu knihoven 2016 je nakreslila výtvarnice Renata Juráková. Autora nekrásnější, nejinspirativněji vymalované omalovánky čeká v knihovně odměna.

• Prodej vyřazených knih za 3,- Kč/ks

• Přihlašování nových čtenářů zdarma

Výroční zpráva knihovny za rok 2015 na webu

Na webu v záložce "O knihovně" najdete výroční zprávu knihovny za rok 2015.

Nabídka pro učitele českého jazyka a literatury

Seznamy dětské literatury - jak se lépe orientovat v dětské literatuře. Pokud chceme rozvíjet dětské čtenářství, měli bychom se alespoň orientačně vyznat v dětské literatuře, což není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Inspirovat se můžete na následující internetové adrese:
www.http://projekty.kmhk.cz/

Naši knihovnu najdete na Facebooku

Vážení uživatelé knihovny, od měsíce září nás najdete také na Facebooku pod názvem Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší. Sledujte novinky naší knihovny na stále rostoucím fenoménu moderní doby.

Nové číslo Rodným krajem v prodeji

Knihovna nabízí všem zájemcům nové číslo 52 Rodným krajem. Kromě jiného se dozvíte "Jak se kutalo na rtyňském Mangerově dole a v jeho okolí" od Václava Jiráska.

Změna provozní doby knihovny o letních prázdninách

Upozorňujeme uživatele naší knihovny, že od 4. 7. 2016 začínají letní prázdniny a my máme omezený provoz knihovny. Půjčujeme pouze:
úterý 9-12, 13-17 hod.
čtvrtek 9-12, 13-17 hod.
Dětem přejeme krásné prázdniny, ostatním příjemnou dovolenou s pěknou knížkou od nás.
Přijďte si vybrat z naší bohaté nabídky. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Uzavření knihovny z důvodů výměny oken

Milí čtenáři a uživatelé knihovny, v týdnu od 27. 6. do 30. 6. 2016 budeme vyměňovat okna v prostoru knihovny. Jsme nuceni v tomto týdnu zavřít knihovnu. Omlováme se všem uživatelům, kteří nás chtěli navštívit.

Pasování prvňáčků za čtenáře 2016

„Pasování prvňáčků za čtenáře“ proběhne v naší knihovně v pátek 10. 6. 2016. Děti kromě průkazky do knihovny obdrží i knihu „Knihožrouti“ z projektu „Knížka pro prvňáčka“, kterou letos pro tuto příležitost napsala Klára Smolíková, ilustrovala Bára Buchalová.

Vyhlášení výsledků krajského kola soutěže "Jak je to s králem"

Vítězové místního kola literární soutěže „Jak to bylo s králem“, která byla vyhlášená ke 700. výročí narození Otce vlasti Karla IV., se zúčastnili slavnostního vyhlášení výsledků krajského kola v Nové Pace. Naši knihovnu reprezentovali: Vendula Bartáková, Karolína Čiháková, Johana Šimková, Tomáš Fofonka, David Hakl, Adam Janko a Jakub Klusáček. Děti se na místě zapojily i do hodnocení nejlepších výtvarných prací na dané téma. Po vyhlášení výherců a dobrém obědě, děti poznávaly město formou hry.

Program pro děti "Kamil neumí lítat"

„Kamil neumí lítat“ je název moderní pohádky o špačkovi knihomolovi, se kterou jsme seznámili děti z první a druhé třídy ZŠ. Na jednoduchém příběhu se děti přivádí k poznání, že každý jedinec má své nezastupitelné místo ve společnosti, zároveň se akceptuje důležitost četby, vzdělání, spolupráce a tolerance. V programu se používají prvky kritického myšlení a dramatické výchovy.

Programy pro děti zaměřené ke 700. výročí narození Karla IV.

Městská knihovna ve Rtyni v Podkrkonoší připravila pro žáky základní školy program, ve kterém si připomínáme 700. výročí narození Karla IV. Děti se zábavnou formou pomocí přesmyček dovědí základní životopisná data o jeho životě. Pracují ve skupině. Každá skupina dostane kreslenou postavu Karla IV. a postupně, za správné řešení kvízových otázek, získává možnost si vybarvit část králova oděvu. Výtvarné práce jsou vystaveny v prostorech knihovny, kde si je můžete prohlédnout.
Naším cílem bylo zajímavou formou přiblížit život a dílo Otce vlasti - Karla IV.

Šestnáctá Noc s Andersenem ve znamení námořníků

Letošního již 16. ročníku NSA se ve Rtyni v Podkrkonoší zúčastnilo: 18 dětí, 1 knihovnice, 3 pomocníci
Celý večer byl zaměřen na námořnickou tematiku, protože jsme si připomínali 180. výročí vzniku pohádky Malá mořská víla. Nejprve jsme děti seznámili s pohádkářem H. Ch. Andersenem a převyprávěli jmenovanou pohádku. Potom jsme s dětmi vyrazili do přírody a při hře je seznamovali s živočichy, kteří žijí v moři. Po pečlivém přečtení informací děti odpovídaly na všetečné otázky. Na konci cesty je čekal poklad. Po návratu do knihovny jsme vyráběli mořské akvárium z krabice od bot. Potom děti poznávaly zvuky – šumění moře, motor lodě, volání racků, zpěv delfínů, příboj. Následovala hra BINGO s námořnickými obrázky. Když jsme si vysvětlili funkci majáků, děti skládaly puzzle tohoto důležitého zařízení. Pak vyrazily na stezku odvahy, která spočívala v tom, že po tmě šly do blízkého parku a na cestu jim svítily majáky. Byly to sklenice se svíčkou a obrázkem majáku. Na konci cesty se děti podepisovaly na připravenou listinu. Když jsme se vrátili zpět do knihovny, děti vymýšlely příběhy s námořnickou tematikou, které jsme si nakonec přečetli. Za splněné úkoly byly děti průběžně odměňované čokoládovými zlaťáky. Nakonec jsme si pustili nabízenou audio pohádku Malá mořská víla s hlasem Ladislava Freje, která se nám moc líbila a rádi bychom poděkovali firmě Autiotéka za možnost stáhnout si pohádku zdarma.
Noc byla dlouhá a nedá se říci, že bychom spali. Spaní je opravdu to nejnáročnější na celé akci!
Každoročně se zapojujeme do veřejné sbírky pro dětský hospic v Malejovicích. Letos jsme odeslali na konto nadace Klíček částku 1030 Kč. Děkujeme všem dárcům.

Březen - měsíc čtenářů 2016

Začátkem měsíce března jsme zakoupili do dětského oddělení sedací vak pro děti v pestré oranžové barvě. Rádi bychom tak vytvořili útulnější prostředí pro přátelská setkávání dětských čtenářů. Přijďte si vyzkoušet jeho pohodlí.

Velikonoční výtvarná dílna pro děti 2016

Zveme všechny děti na "Velikonoční výtvarnou dílnu 2016", která se bude konat v naší knihovně ve středu 16. 3. 2016 od 12 do 16 hod.

Noc s Andersenem 2016

Zveme děti ze třetích a čtvrtých tříd na šestnáctý ročník Noci s Andersenem. Letos na nás čeká námořnická výprava za dobrodružstvím. Příhlášky si zájemci vyzvednou během půjčování v knihovně. Přednost mají čtenáři naší knihovny!

Březen - měsíc čtenářů 2016

Knihovna se, jako každoročně, připojuje k celostátní akci „Březen-měsíc čtenářů“. V rámci této akce budeme pořádat:
Dne 16. 3. 2016 od 12 do 16 hod. velikonoční výtvarnou dílnu pro děti. Připravujeme vyrábění na motivy jarní přírody.
Dne 18. 3. 2016 od 14 hod. velikonoční setkání se seniory z pečovatelské služby.
Dne 23. 3. 2016 přednášku Martiny Bittnerové pro žáky 4. a 5. třídy ZŠ na téma: Barunka – její skutečný příběh. Program seznamuje s životem nejslavnější české spisovatelky Boženy Němcové. Probírá její skutečné dětství versus příběh Babičky i osudy jejích dětí.
Ve stejný den pro žáky 7. a 8. třídy ZŠ přednášku na téma: Velikáni za zrcadlem – nejslavnější čeští spisovatelé 19. století – Božena Němcová a Karel Hynek Mácha a tajemství jejich životů. Jaké měli dětství, záliby, umělecké osudy? Co nás na nich přitahuje kromě jejich umění?
Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již šestnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 1. dubna. Pro děti bude připraven bohatý program v duchu námořnických výprav. Upozorňujeme zájemce o spaní v knihovně, tj. žáky 3. a 4. třídy, že si mohou přihlášky na akci vyzvednout během půjčování v knihovně. Přednost mají čtenáři naší knihovny!

Anketa pro děti SUK 2015 - Čteme všichni

V naší knihovně se mohou děti zapojit do 23. ročníku ankety o nejoblíbenější dětskou knihu vydanou v roce 2015. Stačí vyplnit anketní lístek a odevzdat ho knihovnici, která všechny lístky zašle do Národní pedagogické knihovny v Praze. Tam za odměnu budou z lístků losovat výherce pěkných knížek. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety proběhne 6. dubna 2016 v Památníku národního písemnictví v Praze za účasti předních českých spisovatelů a ilustrátorů. Z naší knihovny vybereme 5 dětí, které budou mít možnost se tohoto slavnostního vyhlášení účastnit. Tak neváhejte a vyplňujte anketní lístky!

Jarní prázdniny v knihovně v týdnu od 22. 2. do 26. 2. 2016

Zveme všechny děti v týdnu od 22. 2. do 26. 2. 2016 na akci "Jarní prázdniny v knihovně".
Máme pro Vás připraveny zábavné i poučné soutěže a kvízy s drobnými odměnami.
Ve středu 24. 2. 2016 od 12,00 do 16,00 hod. bude probíhat výtvarná dílna.
Budeme vyrábět textilního sněhuláka-zapichovátko.
Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo si půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi. Čekají na Vás hry Párty Alias Velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu nebo Zlaté Česko.

Vyhodnocení literární soutěže

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší ve spolupráci s Klubem dětských knihoven SKIP vyhlásila na podzim literární soutěž z projektu "Kde končí svět". Téma "Jak je to s králem" bylo zaměřeno na sedmisté výročí narození Karla IV., které letos slavíme. Do soutěže se zapojili žáci sedmé a osmé třídy základní školy. Celkem se sešlo čtyřicet osm prací. Komise složená z Jany Sehnalové, Naděždy Hurdálkové, Jarmily Pavlové a Mgr. Kateřiny Novotné vybrala nejlepší práce.
V kategorii žáků sedmé třídy se umístili:
1. místo: Adam Janko
2. místo: Tomáš Fofonka
3. místo: David Hakl
V kategorii žáků osmé třídy se umístili:
1. místo: Karolína Čiháková
2. místo: Vendula Bartáková
3. místo: Johana Šimková a Jakub Klusáček
Všichni jmenovaní obdrželi diplom a věcné ceny. Nejlepší práce z obou kategorií postupují do krajského kola soutěže.

Vyšlo nové číslo Rodným krajem

Nabízíme k prodeji nové číslo Rodným krajem č. 51. Mezi jinými zde najdete i článek ing. Jana Macha o Rtyni.

Vánoční dárky na poslední chvíli koupíte i u nás

Nabízíme k prodeji knihy:
Návrat domů aneb cesta legionáře Václava Balcara kolem světa (cena 250 Kč)
Vlastimil Klepáček: Zlatý ručičky. Pohádky pro dospělé (cena 169 Kč)
Antonín Vorlický: Ze života Antonína Nývlta-Rychetského, vůdce selského povstání roku 1775 (cena 40 Kč)

Provozní doba knihovny o Vánocích

Upozorňujeme uživatele knihovny, že od středy 23. 12. 2015 bude knihovna do čtvrtka 31. 12. 2015 zavřená. Běžný provoz zahájíme v pondělí 4. ledna 2016.

Nevíte jaký dárek dát Vašim blízkým k Vánocům?

Udělejte radost Vašim blízkým a kupte jim k Vánocům čtenářský průkaz do naší knihovny na rok 2016. Stačí vyplnit přihlášku a zaplatit roční čtenářský poplatek.

Vánoce Josefa Lady

Ve středu 9. 12. 2015 od 9 hod. zveme klienty pečovatelské služby do naší knihovny na povídání o Vánocích Josefa Lady. Zavzpomínáme na adventní čas poloviny devatenáctého století.

Vánoční čarohraní

Srdečně zveme všechny děti na vánoční výtvarnou dílnu, která se bude konat ve středu 9. 12. 2015 od 12 do 16 hod. v naší knihovně. Budeme vyrábět ozdobu na zavěšení a vánoční přáníčko. Pro malé děti budeme mít připravené tematické omalovánky.

Festival Den poezie v období od 8. do 23. listopadu 2015

Festival Den poezie se každoročně odehrává v desítkách měst celé České republiky a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi. Přitom před 17 lety šlo o pouhý jeden den, den narození Karla Hynka Máchy, které si každoročně připomínáme 16. listopadu.
Naše knihovna se připojuje k festivalu především pořady pro děti.
Jsou pro ně připravené básničky Jiřího Žáčka, ke kterým budou malovat obrázek. Dílka si pak vystavíme v prostorách knihovny.

Žáky základní školy pozveme na akci o Josefu Čapkovi, jehož obrázky inspirovali Františka Hrubína a Jana Skácela k napsání sbírek básní Modré nebe a Kam odešly laně.
Pro dospělé čtenáře budeme mít připravené básničky pro potěšení, které obdržíte při půjčování.

Prodej vyřazených knih a časopisů

Během letních prázdnin jsme byli nuceni z kapacitních důvodů vyřadit z fondu literaturu, která již byla zastaralá a nepůjčovala se. Nabízíme knihy k prodeji 1 ks za 3,- Kč, časopisy 1 ks za 1,- Kč.

Týden knihoven 2015

Pondělí 5. 10. 2015
Zveme všechny čtenáře - seniory na tradiční přátelské setkání v knihovně. Letos jsme mezi nás pozvali profesora Aleše Fetterse z Náchoda, který pohovoří o Heleně Čapkové na téma "Helena Čapková - sestra slavných bratří". Setkání se uskuteční od 14 hod. v knihovně. Občerstvení bude zajištěno.
Středa 7. 10. 2015
Zveme všechny děti na výtvarnou dílnu, která bude probíhat v knihovně od 12 do 16 hod. Pod odborným dohledem paní Naděždy Hurdálkové budeme vyrábět podzimní dekorace do bytu.
Pro děti z mateřské školy připravujeme "Večerníčkovou cestu" k 50. výročí vzniku tohoto pořadu pro děti.
Po celý týden během půjčování knihovny budou pro děti připraveny malé literární soutěže a kvízy s drobnými odměnami.
Po celý týden mohou děti vybarvovat záložky do knížek. Vše potřebné k jejich výrobě bude připraveno.
Prodej vyřazených knih za 3,- Kč/ks a časopisů za 0,50 Kč/ks.
Přihlašování nových čtenářů zdarma.

Nabídka pro učitele českého jazyka a literatury

Seznamy dětské literatury - jak se lépe orientovat v dětské literatuře. Pokud chceme rozvíjet dětské čtenářství, měli bychom se alespoň orientačně vyznat v dětské literatuře, což není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Inspirovat se můžete na následující internetové adrese:
www.http://projekty.kmhk.cz/

Lepší technické vybavení knihovny

Během letních prázdnin jsme realizovali dotaci MK ČR VISK 3 a pořídili jsme nový databázový server a dvě počítačové internetové stanice pro uživatele knihovny. Celkové náklady projektu byly ve výši 72 000 Kč.

Po prázdninách se vracíme k běžné provozní době

Po letních prázdninách nabízíme služby v běžných provozních hodinách, tj. Po 12-16 hod, Út 9-12, 13-18 hod, St 12-16 hod, Čt 9-12, 13-17 hod. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Nové číslo Rodným krajem získáte právě v naší knihovně

Nabízíme k prodeji "Rodným krajem" č. 50 vlastivědného sborníku kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků za cenu 35,- Kč.

Balení školních učebnic už během prázdnin

Rádi bychom nabídli dětem zabalení školních učebnic během prázdnin. Vyhnete se tak stresu na začátku školního roku, kdy je o tuto akci v knihovně velký zájem.

Kamarádka knihovna 2015 - nejlepší dětské knihovny

Od září do prosince 2014 dostaly děti v České republice opět možnost zhodnotit knihovnu ve svém městě v rámci soutěže Kamarádka knihovna. Do projektu se zapojilo přes 80 knihoven a děti jim vystavily cca 15 000 vysvědčení.
I naše knihovna se do soutěže zapojila a získala 3. místo v kategorii měst s 3001 - 5000 obyvatel.
Z tohoto úspěchu máme velkou radost, protože se nám podařilo udržet vysokou laťku. V minulém ročníku jsme obsadili druhé místo ve své kategorii.
Absolutním vítězem a nositelem titulu Kamarádka knihovna 2014 se stala Městská knihovna Havířov

Změna provozní doby knihovny o letních prázdninách (29. 6. - 31. 8.)

Upozorňujeme uživatele naší knihovny, že od pátku 26. 6. 2015 začínají ve Rtyni v P. letní prázdniny a my máme omezený provoz knihovny. Půjčujeme pouze:
úterý 9-12, 13-17 hod.
čtvrtek 9-12, 13-17 hod.
Dětem přejeme krásné prázdniny, ostatním příjemnou dovolenou s pěknou knížkou od nás.
Přijďte si vybrat z naší bohaté nabídky. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Nabízíme turistické noviny Kladské pomezí - léto 2015

V naší knihovně jsou zdarma k dostání turistické noviny Kladské pomezí - léto 2015. Najdete v nich pestrou nabídku turistických cílů naší oblasti, kulturní, společenské a sportovní akce, jízdní řády cyklobusů.

Upozornění na uzavření knihovny

Městská knihovna upozorňuje své uživatele, že ve čtvrtek 14. 5. 2015 bude zavřená od 9 do 14 hod. z důvodů přerušení dodávky elektrické energie ve Rtyni.
Odpoledne od 14 hodin budeme půjčovat. Naplánujte si návštěvu knihovny až na odpolední hodiny. Rádi Vás obsloužíme.

Příspěvek na dětský hospic v Malejovicích

Akci "Noc s Andersenem" děláme pro děti zcela zdarma. Již několik let se snažíme podporovat stavbu nového dětského hospicu v Malejovicích. Děti a jejich rodiče mohou na této noci přispět drobnou částkou na tyto účely. Letos děti darovaly 430,- Kč. Celkem jsme nadaci Klíček odeslali 930,- Kč.
Děkujeme všem dárcům za podporu dobré věci.

Výtvarná dílna pro děti "Velikonoce v knihovně"

Zveme všechny děti na tvůrčí dílnu, která proběhne ve středu 1. 4. 2015 od 12 do 16 hod. v naší knihovně. Budeme vyrábět velikonočního beránka. Materiál k výrobě budete mít připravený. Těšíme se na Vás!

Ocenění "Táty čtenáře" naší knihovny

V roce 2011 jsme v knihovnách založili novou tradici – oceňování nejlepších čtenářů. Základním kritériem pro výběr Čtenáře roku bývá počet výpůjček konkrétního čtenáře za uplynulý rok, jak byl vykázán ve výpůjčním systému. Celostátní Čtenář roku je každoročně vyhlášen při předávání cen Magnesia Litera. Letos jsme hledali nejlepšího čtenáře roku – TÁTU. Tátové čtenáři museli mít v tomto roce nezletilé děti, museli mít průkazku do knihovny, kde si nejen půjčují dokumenty, ale ocenili jsme také jejich aktivní zapojení do činnosti knihovny.
„Táta čtenář“ rtyňské knihovny se jmenuje Martin Manych.
Se svým synem Theodorem navštěvuje knihovnu od roku 2012, kdy se do Rtyně s rodinou nastěhoval. Za rok 2014 si půjčil 148 titulů knih. Profesí je umělecký kovář, ale zajímá se i o divadlo, historii, cestování. K divadlu má blízko i jeho žena Kristýna Täubelová, která se věnuje scénografické tvorbě.
Tátu čtenáře jsme ocenili velkým dortem a udělením titulu „ táta čtenář“. Malý Theodor, který navštěvuje třetí třídu základní školy, obdržel na památku malý atlas zvířat.

"My všichni jsme Východočeši 2015" - vědomostní soutěž pro děti 5. - 7. tříd ZŠ Východočeského kraje

Třetí ročník soutěže "My všichni jsme Východočeši" je určen vybraným skupinám soutěžících z celého Královéhradeckého a Pardubického kraje. Děti se seznamují s historií a současností měst, která se přihlásila do soutěže. Hlavní soutěžní klání proběhne 22. - 23. 5. 2015 ve Dvoře Králové nad Labem.
Tři okruhy informací o našem městě
Historie
K prvotnímu osídlení území dnešní Rtyně došlo nepochybně již ve 13. století v souvislosti s výstavbou hradu Vízmburk, k jehož panství Rtyně původně patřila. Hrad, nesoucí v překladu jméno „bílý kámen“, založil Tas z významného rodu pánů erbu třmene. Měl sloužit k ochraně zemských hranic. Vízmburská vrchnost rozdělila další pozemky novým obyvatelům a tím upevnila postavení i poslání vznikající obce, která od samého začátku patřila k největším obcím nejen vízmburského, ale později i náchodského panství. Dříve skromná obživa obyvatel Rtyně spočívala v zemědělství a v domácím tkalcování. I když od 16. stol. bylo známo, že zde je černé uhlí, teprve na sklonku 18. stol. se začíná s jeho dobýváním. Větší rozvoj hornictví je zaznamenán až v 19. stol, obzvláště od r. 1858, kdy v kraji byla zavedena železnice. V té době ustává domácí tkalcování a z mužů se stávají horníci. Na katastru obce bylo tenkrát kromě mnoha menších štol pět velkých dolů a tak se Rtyně stala hornickou. Práce v dolech zaměstnávala lidi až do roku 1990, kdy skončila těžba uhlí a doly byly uzavřeny.
Významné osobnosti
S rozvojem hornictví dochází i k rozvoji lidového muzicírování ve Rtyni. Narodili se zde dva bratři, kteří měli vztah k hudbě. Jeden byl hudební skladatel a vynikající hudebník Karel Koleta. Měl zde hudební nakladatelství a obchod s hudebními nástroji. Jeho bratr Čeněk Koleta byl zasloužilý kapelník velkého rtyňského dechového orchestru. Na jeho počest je pojmenováno sdružení amatérských hudebníků, kteří každoročně organizují úspěšný festival dechových hudeb „Koletova Rtyně“ v přírodním amfiteátru na Rychtě.
Přírodní zajímavosti místa
Město Rtyně v P. se nachází ve rtyňsko-svatoňovické kotlině. Ze severu je obklopeno hřebenem Jestřebích hor, které jsou částí Broumovské vrchoviny s nejvyšším bodem Žaltmanem (739 m n.m.). Na něm stojí rozhledna kovové konstrukce s točitým schodištěm, volně přístupná. Hory protíná Metuje a Petříkovický potok. Jsou tvořeny především slepenci, pískovci a jílovci karbonského stáří. Zajímavostí je výskyt araukaritů (zkamenělých stromů). Probíhá zde hronovsko-poříčská porucha. V zimě i v létě jsou vyhledávaným místem pro rekreaci. V letních měsících si přijdou na své cyklisté. Zimní sportování bylo a je především ve znamení klasického běžkování. Po Jestřebích horách vedou naučné stezky po hornických důlních dílech a linie opevnění zbudovaná před druhou světovou válkou.

Nové propagační materiály turistické oblasti Kladské pomezí

Nabízíme zdarma nové propagační materiály Kladského pomezí. Zahrnují "Krajinu příběhů", přehled ubytovacích zařízení, "Dětem", "Tom akce", "V pohybu", "Kulturní památky", "Příroda". Všechny materiály u nás získáte v době půjčování knihovny.

Noc s Andersenem 2015

Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již patnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 27. března. Víte, jaké výročí budeme v letošním ročníku Noci s Andersenem slavit? Kromě 210. výročí narození Hanse Christiana Andersena a jeho pohádek to bude 100. výročí narození Jana Drdy, autora mnoha krásných českých pohádek. Pro děti bude připraven bohatý program. Upozorňujeme zájemce o spaní v knihovně, tj. žáky 3. a 4. třídy, že si mohou přihlášky na akci vyzvednout během půjčování v knihovně. Přednost mají čtenáři naší knihovny!

Březen - měsíc čtenářů

Čtenář roku 2015
V roce 2011 jsme v knihovnách založili novou tradici – oceňování nejlepších čtenářů. Základním kritériem pro výběr Čtenáře roku bývá počet výpůjček konkrétního čtenáře za uplynulý rok, jak byl vykázán ve výpůjčním systému. Celostátní Čtenář roku je každoročně vyhlášen při předávání cen Magnesia Litera. Letos budeme hledat nejlepšího čtenáře roku – TÁTU. Tátové čtenáři musí mít v tomto roce nezletilé děti, musí mít průkazku do knihovny, kde si nejen půjčují dokumenty, ale oceníme také jejich aktivní zapojení do činnosti jejich knihovny. Pro rok 2015 vydáme krásné knižní záložky ve spolupráci s Ligou otevřených mužů k akci čtenář roku TÁTA - záložky s Milanem Cajsem /TATABOJS/. Milan Cajs bude naší mediální tváří a spojení s TATABOJS mi přijde výborné. Záložka bude obsahovat i určité rady pro táty, kteří chtějí číst svým dětem. Tátové svým dětem totiž málo čtou. Více než polovině dotázaných dětí čte nejčastěji knížku jejich maminka (58%) a na druhém místě byla jmenována babička (19%). Na úplném chvostu tabulky se objevili tátové, kteří svým dětem čtou pouze v 16% případů! Na druhé straně platí, že děti, kterým četli tátové, mají velmi pozitivní vztah ke čtení. Čtením se svým dětem přibližujeme a tátové by tak měli této příležitosti využívat mnohem častěji.

Anketa SUK 2014

V naší knihovně se mohou děti zapojit do 22. ročníku ankety o nejoblíbenější dětskou knihu vydanou v roce 2014. Stačí vyplnit anketní lístek a odevzdat ho knihovnici, která všechny lístky zašle do Národní pedagogické knihovny v Praze. Tam za odměnu budou z lístků losovat výherce pěkných knížek. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety proběhne 15. 4. 2015 v Památníku národního písemnictví v Praze za účasti předních českých spisovatelů a ilustrátorů. Tak neváhejte a vyplňujte anketní lístky!

Jarní prázdniny v knihovně

Již posedmé nabízíme dětem prostory naší knihovny o jarních prázdninách. Máme připravené na každý den zábavné i poučné soutěže a kvízy s drobnými odměnami. Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi. Čekají na Vás hry: Párty Alias velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu (rychlá karetní hra), Zlaté Česko. Neváhejte a přijďte si s kamarády zahrát některou z nabízených her!!! Ve středu 18. 2. 2015 od 12 do 16 hod se bude konat tvůrčí dílna. Budeme vyrábět papírového papouška.

Provozní doba knihovny o Vánocích

Upozorňujeme všechny uživatele knihovny, že o Vánocích bude knihovna půjčovat takto:

pondělí 22. 12. 2014 od 12 do 16 hod.

úterý 23. 12. 2014 od 9 do 12, od 13 do 17 hod.

pondělí 29. 12. 2014 zavřeno

úterý 30. 12. 2014 od 9 do 12, od 13 do 17 hod.

středa 31. 12. 2014 zavřeno

Vánoční výtvarná dílna pro děti

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne ve středu 10. 12. 2014 od 12 do 16 hod. Budeme vyrábět ozdobu na vánoční stůl společně s vánočním přáním. Pro malé děti budou připraveny tematické omalovánky. Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

Den pro dětskou knihu 2014

V pátek 28. 11. 2014 pořádá naše knihovna besedu s Josefem Lukáškem o pohádkách Orlických hor. Besedovat přijdou děti od první do páté třídy ZŠ. Akce se bude konat od 10 hod. v místním kině.

"Řezaná poezie" - Den poezie 2014 v naší knihovně

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší se zapojila do celostátního festivalu „Den poezie".
Ve dnech 8. – 24. 11. 2014 budeme v naší knihovně rozdávat tematické záložky do knih a cukříky s básní Jiřího Koláře: Večer
Pro děti ze základní školy jsme připravili besedy o poezii.
Zveme Vás k návštěvě naší knihovny.

Týden knihoven 2014

Pondělí 6. 10. 2014
Zveme všechny čtenáře - seniory na tradiční přátelské setkání v knihovně. Letos jsme mezi nás pozvali profesora Aleše Fetterse z Náchoda, který pohovoří o Boženě Němcové a jejím vztahu k našemu kraji. Setkání se uskuteční od 14 hod. v knihovně. Občerstvení bude zajištěno.
Středa 8. 10. 2014
Zveme všechny děti na výtvarnou dílnu, která bude probíhat v knihovně od 12 do 16 hod. Pod odborným dohledem paní Naděždy Hurdálkové budeme vyrábět podzimní dekorace do bytu.
Pro děti z mateřské školy připravujeme putování za spisovatelem Václavem Čtvrtkem a jeho pohádkami.
Po celý týden během půjčování knihovny budou pro děti připraveny malé literární soutěže a kvízy s drobnými odměnami.
Po celý týden mohou děti vybarvovat záložky do knížek. Vše potřebné k jejich výrobě bude připraveno.
Prodej vyřazených knih za 3,- Kč/ks a časopisů za 0,50 Kč/ks.
Přihlašování nových čtenářů zdarma.

Nový katalog Carmen v provozu

V polovině září jsme realizovali grant, který jsme si podali koncem roku 2013 na Ministerstvo kultury ČR. Cílem projektu byl přechod knihovnického systému Clavius na SQL verzi a zakoupení nového katalogu Carmen. Tím chceme nabídnout čtenářům nový, kvalitní a rychlý přístup k našemu fondu knihovny a k řadě dalších navazujících služeb a zdrojů v rámci knihovnické sítě v ČR. Věříme, že čtenářům se budou líbit i komentáře k vyhledávaným dílům. V nejbližší sobě uvidíte nový katalog Carmen i na webových stránkách knihovny vedle klasického on-line katalogu. Dále jsme v rámci projektu modernizovali jednu stanici internetu zakoupením nového PC. Celkové náklady projektu byly ve výši 112 000,- Kč, dotace byla ve výši 78 000,- Kč. Zbytek finančních nákladů hradila knihovna ze svého rozpočtu.

Balíme školní účebnice

Od 1. 9. do 12. 9. 2014 balíme školní učebnice, na které nemůžete sehnat obaly za cenu dle velikosti učebnice (A5 3,- a A4 5,- Kč).

Od 1. 9. 2014 se vracíme ke standardním půjčovním dnům

pondělí 12-16 hod.
úterý 9-12, 13-18 hod.
středa 12-16 hod.
čtvrtek 9-12, 13-17 hod.

Nabídka pro učitele českého jazyka a literatury

Seznamy dětské literatury - jak se lépe orientovat v dětské literatuře. Pokud chceme rozvíjet dětské čtenářství, měli bychom se alespoň orientačně vyznat v dětské literatuře, což není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Inspirovat se můžete na následující internetové adrese:
www.http://projekty.kmhk.cz/

Sborník Rodným krajem č. 48 již v prodeji

V naší knihovně můžete zakoupit nové číslo sborníku Rodným krajem č. 48 za cenu 35,- Kč.

Turistické noviny "Kladské pomezí"

Nabízíme zdarma turistické noviny na léto 2014 "Kladské pomezí". Dozvíte se zajímavé typy na výlety i ubytování. Noviny obsahují i kalendář kulturních, společenských a sportovních akcí regionu. Najdete v nich jízdní řády parních vlaků i cyklobusů.

Změna provozní doby knihovny o letních prázdninách

Upozorňujeme uživatele naší knihovny, že o letních prázdninách máme omezený provoz knihovny. Půjčujeme pouze:
úterý 9-12, 13-17 hod.
čtvrtek 9-12, 13-17 hod.
Těšíme se na Vaší návštěvu.

Pasování prvňáčků za čtenáře

Ve středu 4. 6. 2014 budou žáci z prvních tříd "Pasováni za čtenáře". Děti dostanou čtenářský průkaz na rok zdarma. Zároveň obdrží knížku z projektu "Knížka pro prvňáčka" od Magdaleny Wagnerové s ilustracemi Pavla Sivka "Od A do Zet". Knihu jsme získali díky grantu Svazu knihovníků a informačních pracovníků, do kterého se každoročně zapojujeme. Letos byl vyhlášen již šestý ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky.

Setkání dětských čtenářů z Náchodska a Trutnovska dne 26. 5. 2014

Na čtvrtek 26. 5. 2014 jsme pozvali do Rtyně v P. dětské čtenáře z Náchodska a Trutnovska na 26. minisjezd dětských čtenářů. Letos na téma: Poznáváme středověk. Děti se budou seznamovat s rytířskými vlastnostmi, ideály, zbraněmi, oděvy...Celkem očekáváme 50 dětí a 12 knihovnic z Úpice, Batňovic, Rtyně, Červeného Kostelce, Hronova, Náchoda, Broumova.

Podpora dětského hospicu v Malejovicích

Každoročně pořádáme pro děti pohádkovou "Noc s Andersenem" zdarma. Pokud děti a jejich rodiče chtějí, mohou přispět drobnými financemi na dětský hospic v Malejovicích. Letos děti darovaly 140,- Kč. Společně s naším příspěvkem jsme na podporu dětského hospice odeslali 1 640,- Kč. Děkujeme všem dárcům.

Velikonoční výtvarná dílna

Zveme všechny děti na velikonoční výtvarnou dílnu do naší knihovny. Bude se konat ve středu 2. 4. 2014 od 12 do 16 hodin. Těšíme se na Vás.

Noc s Andersenem 2014

Dne 4. 4. 2014 se bude konat v naší knihovně již čtrnáctá "Noc s Andersenem" pro žáky 3. a 4. tříd ZŠ. Letos bude ve znamení pátrání s komisařem Vrťapkou. Přihlášky na akci si děti mohou vyzvednout během půjčování v knihovně. Kapacita je 25 míst, proto neváhejte a přihlašujte se!

Přístup do Mediální databáze v rámci akce "Březen-měsíc čtenářů"

Milí čtenáři naší knihovny, rádi bychom Vám nabídli v rámci Března-měsíce čtenářů přístup do Mediální databáze firmy Anopress. Tento přístup bude časově omezen, tj. od 17. 2. 2014 do 31. 3. 2014. Databáze obsahuje české deníky včetně regionálních, přepisy některých rozhlasových a televizních pořadů, vybrané zpravodajské a informační servery a populárně naučné časopisy v retrospektivě od roku 1996. Stačí přijít do knihovny a u knihovnice si vyzvednout přihlašovací údaje do databáze. Přijďte si vyzkoušet tuto zajímavou nabídku.

Jarní výtvarná dílna pro děti

Zveme všechny děti ve středu 12. 2. 2014 od 12 do 16 hod. do naší knihovny na výtvarnou dílnu. Budeme malovat na sklo.

Jarní prázdniny v knihovně

Zveme děti o jarních prázdninách do naší knihovny.
Máme pro ně po celý týden připravené soutěže a kvízy s drobnými odměnami.
Mohou si u nás zahrát zábavné i poučné hry od firmy Albi.

Nové číslo Rodným krajem

Nabízíme Vám ke koupi nové číslo vlastivědného sborníku kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků - Rodným krajem č. 47 za cenu 35,- Kč.

Anketa pro děti SUK - Čteme všichni

Pedagogická knihovna J. A. Komenského vyhlašuje 22. ročník ankety o nejčtenější a nejoblíbenější knížku pro děti vydanou v roce 2013. Podrobnosti se dozvíte na našem dětském webu.

Vánoční přání pro všechny čtenáře a příznivce knihovny

Sněhové vločky k zemi se snáší, mráz si s okny pohrává, chybí už jen pár stran v kalendáři, vánoční čas nastává. Stromek se těší na nový kabát, do něhož se zahalí. "Co bude pod ním?" To smíme hádat, než se dárky rozbalí. Krásné Vánoce všem čtenářům a příznivcům knihovny přejí knihovnice.

Půjčování knihovny o Vánocích

Od 23. 12. 2013 do 1. 1. 2014 bude knihovna zavřená.
Běžný provoz začíná ve čtvrtek 2. 1. 2014.

Vánoční soutěž pro děti

Knihovna připravila pro děti vánoční soutěž, která bude probíhat po celý měsíc prosinec. V knihovně bude ukryto 12 dárků. Na každém dárku je vánoční otázka a písmenko. U paní knihovnice si děti vyzvednou lístek, na který budou doplňovat správné odpovědi na otázky z dárků. Po odevzdání vyplněného lístku na Vás čeká malé překvapení! Neváhejte a přijďte si zasoutěžit.

Vánoční výtvarná dílna pro děti

Zveme všechny děti na dvě vánoční výtvarné dílny, které se budou konat:
ve středu 4. 12. 2013 od 12 do 16 hod.
ve středu 11. 12. 2013 od 12 do 16 hod.
Budeme zdobit vánoční kaktus a vyrábět vánoční přáníčko. Přijďte si užít adventní čas do naší knihovny. Těšíme se na Vás.

Den poezie 2013 v naší knihovně

Milí přátelé,letošní v pořadí už 15. ročník festivalu Den poezie se bude konat od 10. 11. do 25. 11. 2013 na památku narození Karla Hynka Máchy (*16. 11. 1810). Během let se festival rozrostl z jednoho na dnešních více než 14 dnů.
Každoročně nese Den poezie podtitul – téma letošního ročníku je Vášeň a popel.
Naše knihovna pro Vás připravila tematické záložky do knih s básní Jaroslava Vrchlického "Tichá láska".

Wi-Fi připojení v naší knihovně

Knihovna zřídila pro své uživatele bezdrátové připojení k internetu. Wi-Fi je technologie díky níž se můžete připojit k Internetu kdekoliv je Wi-Fi signál poskytovatele Internetu. Pokud si přinesete svůj počítač, můžete tuto službu od října v naší knihovně využít.

Chcete mít fond naší knihovny u sebe kdekoli a kdykoli?

Využijte novou aplikaci Smartkatalog ve svém mobilu nebo tabletu!
- Rezervace knihy přímo z aplikace
- Pohled do čtenářského konta
- Uložení knihzy k budoucímu půjčení (plán četby)
- Zobrazení obálek pro snadné vyhledání na regále

Návod na stažení aplikace najdete na adrese: www.lanius.cz/smartkat.htm

Týden knihoven 2013 s mottem S námi jen all inclusive!

Úterý 1. 10. 2013 od 9,30 hod. další setkání maminek a dětí z mateřského centra Bonísek v knihovně. Zveme i ostatní maminky, které jsou na mateřské dovolené a chtěly by mezi nás přijít. Připravili jsme pro Vás povídání o nových knížkách, které Vám poradí, jak vychovávat vaše děti. Ukážeme Vám výuková leporela pro nejmenší. Prožijeme společně příjemné dopoledne v naší knihovně, kde jsou Vám dveře otevřené.

Středa 2. 10. 2013 od 14 hod. tvůrčí výtvarná dílna pro děti. Pod odborným dohledem paní Naděždy Hurdálkové budete vyrábět zápisník „Nenamáhej hlavičku, zapiš každou zprávičku“ na pověšení, do kterého můžete zapisovat vše potřebné.

Po celý týden během půjčování knihovny budou pro děti připraveny malé literární soutěže a kvízy s drobnými odměnami.

Po celý týden mohou malé děti vybarvovat záložky do knížek. Vše potřebné k jejich výrobě bude připraveno.

Přihlašování nových čtenářů zdarma.

Balení školních učebnic

V týdnu od 2. 9. 2013 do 13. 9. 2013 Vám zabalíme školní učebnice, na které nemůžete sehnat obaly. Cena za velikost A5 3,- Kč a velikost A4 5,- Kč.

Cestovatelská přednáška o Austrálii s Jiřím Márou

Knihovna zve všechny příznivce cestovatelských přednášek na povídání o Austrálii, které bude mít Jiří Mára v úterý 24. 9. 2013 od 16 hod. v malém kulturním sále. Márovi objeli celý kontinent kolem dokola a vydali se i do horoucího středu k posvátnému rudému monolitu Uluru. Přijďte prožít společně s nimi příběh plný dobrodružství, napětí a radosti. Jiří Mára je autorem sedmi cestopisných knih a dokumentárních filmů z různých koutů světa.Vstupné na akci je dobrovolné.

Od září se vrací zpět půjčování čtyři dny v týdnu

Od 2. 9. 2013 budeme opět půjčovat, jak jste zvyklí, tedy čtyři dny v týdnu. V pondělí a ve středu od 12 do 16 hodin, v úterý od 9 do 12, od 13 do 18 hodin a ve čtvrtek od 9 do 12, od 13 do 17 hodin. Přijďte mezi nás.

Půjčování knihovny o letních prázdninách

Milí uživatelé naší knihovny. Zveme Vás na návštěvu a jsme tu pro Vás každé úterý a čtvrtek od 9 do 12 hod. a od 13 do 17 hod. Ostatní dny je knihovna zavřená. Přijďte si vybrat z bohaté nabídky a prožít prázdniny nebo dovolenou s pěknou knihou od nás.

3. týden čtení dětem

Naše knihovna se připojila k celostátní akci Celé Česko čte dětem - 3. týden čtení dětem, která se uskuteční od 1. do 7. června 2013 v celé České republice. My budeme číst dětem z družiny dne 4. 6. a 5. 6. knížku Eckharta Tolleho: Miltonovo tajemství.

Úspěch v celostátní soutěži Kamarádka knihovna

Naše knihovna se přihlásila do 4. ročníku celostátní soutěže o nejlepší knihovnu pro děti "Kamarádka knihovna", kterou vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Klub dětských knihoven SKIP. Ve druhé kategorii (tj. 3000 - 5000 obyvatel) jsme se umístili na druhém místě.

Pasování prvňáčků za čtenáře

V pátek 7. 6. 2013 proběhne v naší knihovně slavnostní pasování prvňáčků za čtenáře. Děti obdrží průkazku do knihovny na jeden rok zdarma, knížku básniček Radka Malého "Všelijaké řečičky pro kluky a holčičky", pamětní list a záložku do knihy. Věříme, že rodiče budou své malé čtenáře podporovat v četbě a dohlédnou na včasné vracení knih zpátky do knihovny. Děkujeme.

Slavnostní ukončení celoroční čtenářské soutěže "Lovci perel"

Zveme všechny děti, které se zúčastnily celoroční čtenářské soutěže "Lovci perel", na slavnostní ukončení soutěže. Setkání se bude konat ve čtvrtek 6. 6. 2013 od 14 hod. v naší knihovně. Všichni soutěžící obdrží pamětní list, drobný dárek, ulovené perly a nebude chybět malé občerstvení.

Čtenář roku 2013

Před třemi lety jsme založili tradici vyhlašování nejlepšího čtenáře roku. Děje se tak březnu v rámci celostátní akce "Březen - měsíc čtenářů". V letošním roce hledala naše knihovna "Čtenáře roku" mezi dětskými čtenáři a tady už jsou jejich jména:
1. místo: Petra Ryšavá s 88 výpůjčkami
2. místo: Petr Pastrněk s 87 výpůjčkami
3. místo: Tereza Baudischová s 56 výpůjčkami
Dětem jsme předaly drobné dárky a všem našim čtenářům roku blahopřejeme!

Knihovna má nové připojení internetu

Dne 15.3. 2013 byla knihovna připojena k internetu optickým kabelem firmy rtyně.net. Rychlost připojení se zvýšila na 50 Mbit. Díky vstřícnému jednání pana ing. Petra Kadaníka můžeme uživatelům naší knihovny nabídnout mnohem vyšší kvalitu služeb. Děkujeme za jeho zájem a velkorysost.

Noc s Andersenem 2013

Knihovna připravuje pro žáky třetích a čtvrtých tříd Noc s Andersenem, která se bude konat 5. 4. 2013 od 18 hod. do 23 hod. Letos poprvé nebudeme v knihovně spát z provozních důvodů. Nechtěli jsme akci úplně zrušit a tak věříme, že se bude dětem líbit, i když půjdou na noc domů.
Přihlášky si zájemci vyzvednou u paní knihovnice.
Těšíme se na Vás.

Beseda s Ivonou Březinovou pro 2. stupeň základní školy

Městská knihovna ve Rtyni v P. uspořádala besedu s českou spisovatelkou pro děti a mládež Ivonou Březinovou nad jejími knihami „Holky na vodítku“. Jedná se o trilogii pod názvy: Jmenuji se Alice, Jmenuji se Martina, Jmenuji se Ester. Autorka v nich řeší ožehavá témata dnešní doby – problémy s anorexií a bulimií, problém s drogami, problém s gamblerstvím. Každá hrdinka knihy si prochází jednou ze jmenovaných závislostí. Ivona Březinová na besedě velmi sugestivně líčila například svoje zážitky ze setkání s drogově závislými lidmi. Žáci celého druhého stupně základní školy, které jsme na setkání pozvali, velmi soustředěně poslouchali neuvěřitelné příběhy mladých lidí, kteří některým závislostem podlehli. Celospolečenské změny v posledních desetiletích přinášejí mnoho nového do všech sfér našeho každodenního života. Vedle nesporných pozitiv, je to bohužel i vyšší výskyt jevů společensky nežádoucích, k nimž se řadí zneužívání návykových látek. V souvislosti s výraznou proměnou životního stylu zejména mladé generace objevuje se proto stále naléhavěji potřeba hledat účinné strategie, jak ochránit děti a dospívající před ohrožením fenoménem závislostí. Nám není lhostejná budoucnost našich dětí a chceme v oblasti prevence závislostí alespoň takto pomáhat.

Čtenář roku 2013

V tomto roce bychom v knihovnách rádi pokračovali v tradici oceňování našich nejlepších čtenářů. Chceme v březnu pravidelně každý rok oceňovat své nejlepší čtenáře a najít svého „Čtenáře roku". Cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají. V roce 2013 budeme v knihovnách oceňovat naše nejlepší dětské čtenáře do 15 let! Co musí splnit každý soutěžící?
1. Věk 0 – 15 let
2. Přihlášení (registrace) do knihovny
3. Účast na akcích knihovny pro děti (i v doprovodu rodičů)
4. Pravidelné půjčování knih (nejméně 1x měsíčně)
5. Půjčit si nejvíce knih v uplynulém roce a na požádání prokázat, že je přečetl

Březen - měsíc čtenářů

V letošním roce se knihovna opět hlásí k celostátní akci "Březen-měsíc čtenářů".
Připravujeme:
- setkání s maminkami a dětmi z mateřského centra Bonísek
- besedy o knížkách pro děti z mateřské a základní školy
- jarní výtvarnou dílnu pro děti, která se bude konat ve středu 13. 3. 2013 od 13 do 16 hod.
- vyhlášení čtenáře roku 2013

Omluva - havárie serveru knihovny

Milí uživatelé našich webových stránek. Omlouváme se Vám, že ve dnech 19. 2. - 1. 3. 2013 nám nefungoval on-line katalog knihovny a s ním i funkce zámluv a prodlužování. V úterý 19. 2. se nám server poškodil tak, že jsme ho museli nahradit novým. V mezidobí jsme fungovali pouze v nouzovém režimu. Od pátku 1. 3. máme nový server zapojený a všechny funkce webu opět fungují.

Nové číslo Rodným krajem

Nabízíme Vám ke koupi nové číslo vlastivědného sborníku kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků - Rodným krajem č. 45 za cenu 35,- Kč.

Anketa pro děti SUK - Čteme všichni

Pedagogická knihovna J. A. Komenského vyhlašuje 21. ročník ankety o nejčtenější a nejoblíbenější knížku pro děti vydanou v roce 2012. Podrobnosti se dozvíte na našem dětském webu.

Vánoční přání všem uživatelům knihovny

Vůně jehličí, světla svíček a cukroví, to vše patří k Vánocům stejně jako sváteční atmosféra a vlídné slovo.
Přejeme Vám, ať jsou letošní Vánoce těmi nejkrásnějšími. Vaše knihovnice

Provozní doba knihovny o Vánocích

Od 24. 12. 2012 do 1. 1. 2013 bude knihovna zavřená. Běžný provoz začíná ve středu 2. 1. 2013.

Vánoční tvůrčí dílny pro děti

Zveme všechny děti do knihovny na "Vánoční tvůrčí dílny", které budou probíhat ve středu.

5. 12. 2012 od 12 do 16 hod. budeme vyrábět čerty.

12. 12. 2012 od 12 do 16 hod. budeme vyrábět vánoční přáníčka.


Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

Den poezie 12. - 16. 11. 2012 pod názvem "Kapka poezie nikoho nezabije"

V týdnu od 12. do 16. listopadu 2012 jsme pro Vás připravili poezii Jana Vodňanského, kterou si můžete odnést domů na papírovém listu ze stromu. Příjemné počtení Vám přeje vaše knihovna.

Den pro dětskou knihu

Naše knihovna připravila na čtvrtek 29. 11. 2012 od 14 do 16 hod. "Prodej nových dětských knih" z knihkupectví Ave Česká Skalice. Prodej bude probíhat v prostorách knihovny během půjčování. Zveme Vás, přijďte si vybrat vhodný vánoční dárek už nyní.

Nová celoroční soutěž pro děti

Pro naše dětské čtenáře jsme připravili celoroční hru "Lovci perel". Milovníci knížek a příběhů budou číst speciálně označené knihy tzv. "perlorodky" a zodpovídat několik otázek ke konkrétní knize. Za správné odpovědi obdrží perlu. Nabídka titulů, které přinesou perlový úlovek, bude vystavena ve speciálním regále. Lov perel není povinný, ale je báječný!!!

Podpisový petiční arch

V naší knihovně můžete vyjádřit svůj nesouhlas s průzkumem a těžbou břidlicových plynů či jiných látek v ČR metodou hydraulického štěpení. Shromažďujeme podpisové petiční archy, kam i vy můžete připojit svůj podpis. Pozor! Nenechte se zmást tím, že jste už jednou petici podepisovali! Jedná se o další vlnu nesouhlasu.

Ave knihkupectví Jarmila Středová nabízí prodej nových knih

Prodej nových knih přímo od knihkupce proběhne v úterý 9. října 2012 od 14 do 16 hod. v naší knihovně. V nabídce bude dětská literatura, beletrie, knihy o historii, cestopisy, naučná literatura, detektivky, tarotové karty, kalendáře a mnohé další. Přijďte se podívat.

Týden knihoven 1. - 7. října 2012 – 16. ročník

Pondělí 1. 10. 2012 od 14 hod. tradiční přátelské setkání se čtenáři – seniory s malým občerstvením. Připravili jsme pro Vás besedu s autorským čtením Václava Jiráska z jeho nového sborníku „O dolování černého uhlí v oblasti rtyňsko-bohdašínské na Jestřebích horách“. Zájemci budou mít možnost si sborník za 120,00 Kč koupit.

Středa 3. 10. 2012 od 9,30 hod. další setkání maminek a dětí z mateřského centra Bonýsek v knihovně. Zveme i další maminky, které u nás ještě nebyly. Nebojte se a přijďte mezi nás.

Středa 3. 10. 2012 od 14 hod. tvůrčí výtvarná dílna pro děti.

V tomto týdnu startujeme novou celoroční hru pro děti „Lovci perel“. Od října 2012 do června 2013 máte šanci získávat za přečtené knihy perly. Stačí, objevíte-li speciálně označené knihy, tzv. „perlorodky“, přečtete je a zodpovíte několik otázek. V každé „perlorodce“ je ukryta speciální hrací karta! Co kniha, to perla. Navlečte co nejdelší šňůru perel! Další podrobnosti ke hře najdete v knihovně.

Po celý týden během půjčování knihovny budou pro děti připraveny malé literární soutěže a kvízy s drobnými odměnami.

Po celý týden během půjčování vybarvování záložek do knížek pro malé děti.

Prodej vyřazených knih za 3,- Kč/ks (jedná se zejména o beletrii pro dospělé čtenáře).

Přihlašování nových čtenářů zdarma.

Amnestie dlužníků.

Výroční zpráva knihovny za rok 2011

Výroční zpráva knihovny za rok 2011 ve formátu *.PDF je k nahlédnutí ZDE

soutěž "Městská knihovna roku 2012"

Naše knihovna se přihlásila do celostátní soutěže "Městská knihovna roku 2012", kterou vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Jednotlivé kategorie jsou rozděleny podle počtu obyvatel ve městě. V kategorii měst do 3 000 obyvatel se naše knihovna umístila na druhém místě.

Balíme školní učebnice

Se začátkem školního roku přicházíme s aktuální nabídkou "Balíme školní učebnice". Pokud nemůžete sehnat obaly na nestandardní velikosti učebnice, obraťte se na nás. Rádi Vám pomůžeme. Od 3. 9. do 14. 9. 2012 Vám je zabalíme do druhého dne za poplatek dle velikosti A5 3,- Kč a A4 5,- Kč.

Od 3. 9. 2012 se vrací provozní doba knihovna do běžného režimu

Od pondělí 3. 9. 2012 opět půjčujeme v pondělí a ve středu od 12 hod. do 16 hod., v úterý od 9 hod. do 12 hod., od 13 hod. do 18 hod., ve čtvrtek od 9 hod. do 12 hod., od 13 hod. do 17 hod. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Půjčování o letních prázdninách

Upozorňujeme uživatele knihovny, že o letních prázdninách půjčujeme pouze v úterý a ve čtvtek 9 - 12 hod., 13 -17 hod. Přijďte si vypůjčit pěknou knihu na dovolenou nebo prázdniny.

Celé Česko čte dětem - 2. týden čtení dětem

Naše knihovna se zapojila do projektu "Celé Česko čte dětem". Ve čtvrtek 7. 6. 2012 budeme číst dětem z družiny základní školy z knížek V. a J. Spielvogelových Hroší příběhy a Žirafí příběhy. Děti se budou učit správnému jednání v životě a mezi kamarády na příbězích zvířátek.

Vyhodnocení krajského kola 8. ročníku projektu "Kde končí svět" v Moravské Třebové

V květnu se sjeli do Moravské Třebové vítězové a účastníci místních kol 8. ročníku projektu „Kde končí svět“ letos s podtitulem „Český rok – měsíc říjen“. Projekt vyhlašuje Klub dětských knihoven SKIP jednou za dva roky a má část literární a výtvarnou. Do Městské knihovny Ladislava z Boskovic přijelo 25 dětí a 8 knihovnic ze Rtyně, Svitav, Linhartic, Přelouče, Hořic,Hradce Králové a Moravské Třebové, aby se zúčastnili slavnostního vyhodnocení krajského kola soutěže a zúčastnili se i doprovodného programu. Společným tématem bylo zachytit život dětí v měsíci říjnu. Děti z jiných krajů České republiky ztvárňovaly další měsíce roku, takže z vítězných prací vznikne cyklus Český rok. Z nejlepších prací bude v závěru projektu sestavena kniha o životě dětí v České republice. Vítězové literární části soutěže se v červnu sejdou v Praze na celorepublikovém setkání, kde budou ty nejlepší, nejkreativnější a nejúspěšnější děti vyhlášeny Rytíři krásného slova. Kromě vyhlašování výsledků soutěže si účastníci akce mohli prohlédnout moravskotřebovskou knihovnu a zámeckou expozici. Některé děti velmi zajímala alchymistická laboratoř mistra Bonaciny s tajemstvím elixíru života a kamene mudrců, jiné středověká mučírna s praktikami práva útrpného. Zámecké sklepení, zvuková stopa a množství mučících nástrojů věrně navozovaly hrůznou atmosféru této temné kapitoly lidských dějin. Knihovnice nejvíce zaujala expozice repliky „Ďáblovy bible“, která je v současnosti k vidění na zámku v Moravské Třebové. Rtyňskou knihovnu reprezentovalo 7 dětí z druhého stupně základní školy. Děti se zapojily do literární části soutěže.

Nový sborník Václava Jiráska O dolování černého uhlí v oblasti rtyňsko-bohdašínské na Jestřebích horách v knihovně v prodeji

Ve čtvrtek 3. května 2012 byl ve Rtyni v Podkrkonoší slavnostně pokřtěn nový historicko-etnografický sborník O dolování černého uhlí v oblasti rtyňsko-bohdašínské na Jestřebích horách, jehož autorem je báňský historik Václav Jirásek, který tak navázal na své předešlé sborníky („markoušovický“ z roku 2006 a „svatoňovický“ z roku 2008). Uceleně v něm zdokumentoval veškerá důlní díla na katastru Rtyně v Podkrkonoší, Bohdašína a Horního Kostelce, dal nahlédnout do počátků havířiny v Jestřebích horách, připomněl permonické legendy i éru parních strojů, věnoval velký prostor vzpomínkám pamětníků a také se v něm ohlíží za čtvrtstoletím své badatelské a publicistické činnosti.
Sborník byl vydán u příležitosti výročí 20 let existence hornické expozice v Městském muzeu Rtyně v Podkrkonoší.
Cena sborníku je 120,- Kč a můžete ho zakoupit během půjčování naší knihovny.

Vyhlášení ankety SUK v Památníku národního písemnictví v Praze

Pět zástupců dětských čtenářů ze Rtyně se zúčastnilo slavnostního vyhlášení výsledků ankety o nejoblíbenější knihu pro děti "SUK - Čteme všichni 2011". V Památníku národního písemnictví na Strahově proběhl již 20. ročník této celorepublikové akce. Děti měly možnost se seznámit s českými spisovateli a ilustrátory - Milošem Kratochvílem, Ivonou Březinovou, Renátou Fučíkovou, Danielou Krolupperovou, Radkem Malým, Ivou Procházkovou, kteří získali ocenění za svoje knihy. Poté děti navštívily bludiště, prošly se Nerudovou ulíci, prohlédly si Karlův most. Jarní Praha se ukázala v plné své kráse.

12. Noc s Andersenem v naší knihovně

Dvanáctou noc s A jsme zaměřili na poznávání světadílů. Děti si zahrály na námořníky, kteří objevují svět. Rozdělily se do 5 skupin, vylosovaly si svůj světadíl a o něm hledaly informace. Poznatky si zapisovaly do Lodních deníků. Postupně svůj světadíl představovaly ostatním. Měli jsme připravené i pohádky k jednotlivým světadílům, které děti poslouchaly. Musely se soustředit, protože na konci pohádky byly záludné otázky, na které odpovídaly a tím získávaly body pro svůj tým. Program doplňovaly soutěže, při kterých se děti dobře bavily.
Během noci jsme zažili i zajímavá setkání. Při soutěži venku jsme se zastavili za starostou obce, který je chovatelem dravců. Děti mohly dravce nejen vidět na vlastní oči, dozvědět se o nich zajímavé informace, ale také si je podržet na ruce.
Další návštěva přišla za námi do knihovny. Byla to chovatelka fenky Ený, která s ní provádí canisterapii. Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu. Děti měly možnost s fenkou pracovat. Soutěžily např. v oblékání různých svršků na tělo fenky nebo si vyzkoušely, zda fenka umí najít kousek piškotu na těle dětí. Fenka trpělivě snášela oblékání, křik, smích… Děti si to opravdu užívaly.
Na Noci s Andersenem jsme vybrali 673,- Kč na dětský hospic v Malejovicích. Peníze jsme zaslali nadaci Klíček. Touto aktivitou se snažíme vést děti k soucitu s nemocnými a podpořit dobrou věc.

Velikonoční výtvarná dílna

Každoročně zveme děti do naší knihovny na "Velikonoční výtvarnou dílnu". Letos se konala ve středu 28. 3. 2012 od 12 do 16 hod. a připravili jsme výrobu zapichovátek s motivy velikonočního zajíčka a slepičky. O dílnu byl veliký zájem. Přišlo celkem 25 dětí, které strávily tvůrčí odpoledne mezi námi.

Jarní prázdniny v knihovně

Během jarních prázdnin měla knihovna připraveny různé aktivity pro děti. Celý týden děti mohly soutěžit. Každý den na ně čekala jiná soutěž. Jednou to byla slovní rozcvička, pohádkové hádanky, jindy křížovka „Slet čarodějnic“ nebo testy zaměřené na znalosti pohádek Boženy Němcové a dalších světových pohádkářů. Soutěže jsme hned vyhodnocovali a děti dostávaly drobné odměny. Celkem soutěžilo během týdne 60 dětí. Další aktivitou, kterou knihovna nabízela, byla jarní tvůrčí dílna. Děti si vyráběly textilní tulipány a obrázky s květinovými motivy. Dveře knihovny byly dětským uživatelům otevřeny každý den a mnozí z nich toho využili.

Rtyňský čtenář roku 2012

V rámci akce "Březen měsíc čtenářů" jsme chtěli pokračovat v tradici oceňování našich nejlepších čtenářů. Letos jsme hledali nejvěrnější čtenáře - tj. čtenáře, kteří jsou nejdéle v evidenci naší knihovny.
Patří mezi ně:
Marie Ptáčková (čtenářkou od roku 1974)
Milena Kocandová (čtenářkou od roku 1976)
Ladislav Lelek (čtenář od roku 1978)
Čtenáře roku 2012 jsme pozvali do knihovny na neformální setkání, při kterém obdrželi Pamětní list a drobný dárek.
Děkujeme všem čtenářům, kteří navštěvují naši knihovnu a využívají služeb, které knihovna nabízí. Bez věrných čtenářů nemohou dlouhodobě fungovat ani knihovny.

Jarní výtvarná dílna pro děti

Na jarní prázdniny připravuje naše knihovna výtvarné dílny pro děti. Letos jsme s nimi vyráběli tulipány, obrázky s květinovými motivy... Velký zájem dětí svědčí o tom, že je dílny baví.
Na středu 28. 3. 2012 připravujeme velikonoční dílnu. Tak nezapomeňte přijít! Těšíme se na Vás.

Setkání maminek z mateřského centra v knihovně

Ve středu 14. 3. 2012 navštívily naší knihovnu maminky z mateřského centra Bonísek se svými dětmi. Povídaly jsme si o vhodné literatuře pro nejmenší. Mohly jsme jim nabídnout celou řadu leporel, jak výukových, tak zábavných. Pro maminky máme i celou řadu příruček, jak vychovávat děti. Některé z nich jsme si ukázaly. Maminky, které naši knihovnu nenavštěvují, mohly využít i zajímavé nabídky a přihlástit se k nám. Setkání bylo velmi příjemné a věříme, že nebylo poslední.

Lyžařský přejezd Jestřebích hor pro knihovníky Královéhradeckého kraje

O víkendu jsme se sešli na tradičním přejezdu Jestřebích hor na běžkách. Knihovnice z Královéhradeckého kraje zavítaly do Rtyně v P., aby vyzkoušely svoje lyžařské dovednosti. Naše cesta začala v Petříkovicích, kam jsme dojely vlakem. Sníh v Jestřebích horách ještě byl, ale lyžařské stopy byly zledovatelé. Cesta byla náročná. Malé občerstvení v hospůdce na "Pasekách" nás posílilo a pokračovaly jsme v cestě do Odolova. Tady jsme už musely sundat lyže a do Rtyně se dopravit auty. Akce pokračovala v knihovně do neděle. Přátelské posezení u skleničky vína potěšilo všechny účastnice. Tentokrát to byly knihovnice, které uzavíraly lyžařskou sezónu na Jestřebích horách.

Rtyňský čtenář roku 2012

V rámci akce "Březen měsíc čtenářů" jsme chtěli pokračovat v tradici oceňování našich nejlepších čtenářů. Letos jsme hledali nejvěrnější čtenáře - tj. čtenáře, kteří jsou nejdéle v evidenci naší knihovny.

Patří mezi ně:
Marie Ptáčková (čtenářkou od roku 1974)
Milena Kocandová (čtenářkou od roku 1976)
Ladislav Lelek (čtenář od roku 1978)

Blahopřejeme Vám. U této příležitosti od nás obdržíte Pamětní listy a drobný dárek.
Děkujeme všem čtenářům, kteří navštěvují naši knihovnu a využívají služeb, které knihovna nabízí. Bez věrných čtenářů nemohou dlouhodobě fungovat ani knihovny.

Upozornění na uzavření knihovny

Knihovna bude v úterý 27. 3. 2012 po celý den z technických důvodů uzavřena kvůli plánovanému přerušení dodávky elektřiny.

Březen měsíc čtenářů

Měsíc březen bude v naší knihovně ve znamení celostátní akce „Březen měsíc čtenářů“. V centru našeho zájmu je ČTENÁŘ a ČTENÍ. Zajímá nás aktivní uživatel knihovny i ten, který v knihovně nikdy nebyl. Nabízíme Vám tyto aktivity:

• Čtenář roku

V tomto roce bychom rádi pokračovali v tradici oceňování našich nejlepších čtenářů a našli svého „Čtenáře roku“. Cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají. V roce 2012 budeme v knihovnách oceňovat naše nejvěrnější čtenáře – tj. čtenáře, kteří jsou nejdéle v evidenci našich knihoven! Bez věrných čtenářů nemohou fungovat dlouhodobě ani knihovny.

• BIBLIOWEB 2012

Přihlásili jsme se do soutěže Biblioweb 2012 o nejlepší webové stránky knihoven. Letos je vyhlášen již třináctý ročník soutěže. Cílem soutěže je udržovat kvalitu webových stránek knihoven na dostatečné úrovni, případně ji dále zvyšovat a dosáhnout, aby knihovnické www stránky sloužily jejich návštěvníkům jako spolehlivý zdroj informací o knihovnách i jejich službách a přilákaly je do nich. Soutěž je podporována Asociací krajů ČR.

• Jarní prázdniny v knihovně

Již počtvrté nabízíme dětem prostory naší knihovny o jarních prázdninách. Máme pro ně přichystané:
 Soutěže a kvízy
 Výtvarnou dílnu ve středu 14. 3. 2012 od 12 do 16 hod na jarní téma. Budeme vyrábět tulipány a obrázky s jarním motivem.

• Setkání maminek na mateřské dovolené
Knihovnu navštíví i maminky na mateřské dovolené se svými malými dětmi. Připravujeme pro ně vhodné knihy pro nejmenší a nabídku odborné literatury o výchově dětí. Setkání se uskuteční ve středu 7. 3. 2012 od 9,30 hod. Zveme i maminky, které u nás ještě nikdy nebyly.

• Velikonoční výtvarná dílna pro děti

Zveme všechny děti ve středu 28. 3. 2012 od 12 do 16 hod. na tvůrčí dílnu. Budeme vyrábět velikonočního zajíčka a slepičku.


• Noc s Andersenem
Připravujeme v pořadí už dvanáctou „Noc s Andersenem“, která je určena dětem ze třetích a čtvrtých tříd. Akce proběhne 30. 3. – 31. 3. 2012. Zájemci si vyzvednou přihlášky v knihovně.

Soutěž pro děti

Sněhové vločky zabloudily až k nám do knihovny a přinesly nám pěknou sněhovou nadílku. Pokus se všechny vločky najít a uhodnout zimní hádanky, kterých je jedenáct. Správné odpovědi napiš na lístek, který si vyzvedneš u paní knihovnice.

Knihovna nabízí knihy Martina Ryšavého

Všem zájemcům, kteří se zúčastnili nebo teprve zúčastní autorského čtení Martina Ryšavého nabízíme tyto tituly:

Vrač - kniha oceněná Magnesií Literou 2011 - Litera za prózu. Ústřední postavou prózy Vrač je bývalý režisér, který prošel řadou regionálních i experimentálních divadel a v současnosti je zaměstnán jako dispečer moskevských komunálních služeb. Jeho "životní inscenací" se stává očistný proud řeči, nepřetržitý tragikomický monolog o absurditě, která na scéně Ruska trvale režíruje lidské osudy.

Cesty na Sibiř - 1.+ 2. díl: Hrdinou Cest na Sibiř je mladík toužící stát se "mužem s vlastnostmi"; rezignuje proto na vědeckou kariéru i rodinný život a vydává se na dalekou pouť, v jejíž zdánlivě chaotické trajektorii pozvolna rozpoznává logiku hlubšího řádu. Martin Ryšavý představuje tápavě křivolakou životní cestu svého hrdiny věcným, na první pohled neefektně "tradičním" stylem, který je ve skutečnosti důmyslnou fabulační kompozicí spjatou účelně uměřeným jazykem. Cesty na Sibiř tak můžeme vnímat jako vývojový román, v němž se "formovaným subjektem" stává především sám styl a žánr vyprávění: kniha, kterou lze číst jako cestopis, jako milostný příběh, nebo třeba i jako dokument o současných životních podmínkách na ruském Dálném Východě, se ve svém celku stává "klasickou" románovou skladbou o smyslu lidské touhy po dosažení duchovních jistot.

Vyhodnocení literární soutěže pro děti na téma

Projekt: Kde končí svět? 2011/2012
Český rok. Měsíc ŘÍJEN.
„Říjen na jednom konci ještě hřeje, ale na druhém již mrazí (říjen – měsíc babího léta, brambor, vína, ranních mlh a mrazíků…)

Věková kategorie 10-12 let:

1. místo: Michal Rak
2. místo: Josef Kašpar
3. místo: Adéla Vlková

Věková kategorie 13-16 let:

1. místo: Petra Kovalová
2. místo: Karolína Dolhá
3. místo: Patricie Špeldová

Zvlášť byla hodnocená poezie:

1. místo: Nikolas Karmášek
2. místo: Jan Bartoníček
3. místo: Denisa Čížková

První místa z každé kategorie postupují do krajského kola soutěže.
Všem soutěžícím děkujeme za účast a výhercům blahopřejeme.
Nejlepší práce z každé kategorie budou vystaveny na dětském webu v aktualitách.

Nevíte, jaký dárek dát Vašim blízkým?

Udělejte jim radost a kupte jim čtenářský průkaz na rok 2012. Bližší informace žádejte v naší knihovně.

Provozní doba knihovny o vánocích

Út 27. 12. 2011 9 - 12, 13 – 17 hod.
St 28. 12. 2011 zavřeno
Čt 29. 12. 2011 9 – 12, 13 – 17 hod.
Po 2. 1. 2012 12 - 16 hod.

a potom už běžný provoz knihovny...

Vánoce přinášejí radost a otevírají srdce... Ať Vám letošní Vánoce přinesou hodně radosti a lásky. A tato vánoční radost ať Vás neopustí po celý nový rok! Vám přejí knihovnice.

Vánoční tvoření pro děti

„Děti hola, hola, knihovna Vás volá na vánoční tvoření“.
Advent, který nám letos začal 27. 11. 2011 první adventní nedělí, je časem očekávání. Abychom dětem tuto dobu zkrátili, zveme všechny zájemce na tvůrčí výtvarné dílny „Vánoční čarování“, které budou probíhat v naší knihovně.
Ve středu 7. 12. 2011 od 12 do 16 hod. budeme vyrábět sněhuláky z různých druhů materiálů a zdobit šišky.
Ve středu 14. 12. 2011 od 12 do 16 hod. budeme zdobit svícen z perníku a vyrábět jmenovky na dárky.

Průzkum spokojenosti čtenářů se službami knihovny

Po celý měsíc říjen probíhal v naší knihovně „Průzkum spokojenosti uživatelů“.Sběr dat byl organizován formou tištěných dotazníků nebo on-line formou na webu knihovny. Známkovalo se převážně jako ve škole na stupnici 1-5. Odpovědělo celkem 34 respondentů, z toho 23 v papírové formě. Věková struktura respondentů přibližně koresponduje s věkovou skladbou uživatelů knihovny. Všichni respondenti uvedli svůj věk, nejmladšímu bylo 10 let a nejstaršímu bylo 77 let. Nejčastěji odpovídaly děti do 15 let – celkem 32 % odpovědí. Další silnou skupinou byli respondenti 31-40 let – celkem 20 %. Spokojenost se službami Městské knihovny Rtyně v P. byla ve všech otázkách hodnocena převážně nejvyšším hodnocením, tj. známkami 1 a 2. Nejvýše byla hodnocena vstřícnost pracovnic knihovny k uživatelům. Dospělí respondenti měli připomínky k malým prostorům knihovny, zejména dětského oddělení s hracím koutkem pro nejmenší děti. Starší čtenáře též trápí absence bezbariérového přístupu do knihovny. Děkujeme za Vaše odpovědi, za trpělivost a čas, které jste dotazníku věnovali. Vážíme si vašeho zájmu o naší knihovnu a budeme se snažit o realizaci Vašich podnětů co nejdříve.

Vymalované další prostory knihovny

Během víkendu 5. - 6. 11. 2011 jsme vymalovali vstupní prostory knihovny a příslušenství. Chceme, abyste se u nás cítili dobře a rádi k nám chodili. Práce jsme se snažili udělat mimo běžný provoz knihovny, abychom vás nijak neomezovali.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

Přednáška s praktickou ukázkou

Městská knihovna zve všechny zájemce o přírodní léčení na přednášku Ivany Čermákové "Ušní a tělové svíce". Tělové svíce jsou jednoduchou, ale velice účinnou detoxikační pomůckou. Vytahují z těla záněty, otoky, cysty, krevní sraženiny i kamínky. Mohou se aplikovat dětem i těhotným. Lze je použít i v případech, kdy jsou jiné metody nevhodné.

Přednáška se koná ve čtvrtek 24. 11. 2011 od 17 hod. v naší knihovně.
Vstupné 50,- Kč
Na přednášce je možné svíce zakoupit.

Průzkum spokojenosti uživatelů

Vážení čtenáři, naše knihovna chce své služby ještě více přizpůsobit a přiblížit Vašim požadavkům a potřebám. Jsme si vědomi toho, že v naší práci mohou působit různé stereotypy a setrvačnost. Abychom mohli vaše přání a požadavky přesněji a objektivněji zmapovat, obracíme se na Vás s žádostí o spolupráci. Po celý měsíc říjen bude probíhat na webových stránkách knihovny „průzkum spokojenosti uživatelů“.
Dotazník se Vám otevře, když kliknete na tuto adresu:www.knihovna-uo.cz Můžete ho také vyplnit v naší knihovně, kde bude připraven v tištěné podobě. Ten pak vhodíte do připravené krabice.
Využijte možnosti „připomínek k otázce“. Dotazník je anonymní a můžete ho vyplňovat od 1. 10. do 31. 10. 2011, kdy sběr dat končí a bude zahájeno vyhodnocení získaných informací a postřehů. S jejich výsledky Vás seznámíme.
Nebojte se zapojit do průzkumu. Těšíme se na vaše názory a děkujeme za trpělivost a čas, které dotazníku věnujete a za Váš zájem o knihovnu.

15. ročník celostátní akce Týden knihoven s mottem "15. kraj České republiky - kraj knihoven"

Naše knihovna se každoročně hlásí k této celostátní akci. V centru našeho zájmu jsou především naši uživatelé, ať malí nebo velcí. Cílem je podpora knih a čtenářství a nabídka atraktivního využití volného času.

Akce pro seniory:
V pondělí 10. 10. 2011 od 14 hod. zveme do naší knihovny všechny seniory na "Přátelské setkání čtenářů knihovny" s panem ing. Janem Machem, který bude vyprávět o pověstech. Doprovázet ho bude parta hudebníků s písničkami. Malé občerstvení bude připravené.

Akce pro děti:
Ve středu 5. 10. 2011 od 14 do 16 hod. bude probíhat tvůrčí dílna pro děti "Lesní variace". Děti si budou vyrábět ozdoby z podzimních přírodnin.
Ve čtvrtek 6. 10. 2011 od 8,30 hod. bude v Makusu probíhat beseda se spisovatelkou dětských knih Petrou Braunovou. Pozvány budou děti ze třetích a čtvrtých tříd základní školy.

Akce pro veřejnost:
Ve čtvrtek 6. 10. 2011 od 17 hod. zveme do naší knihovny všechny zájemce z řad veřejnosti na přednášku Hany Brendlové na téma "Pryč s kyselostí". Budeme se zabývat tématem, jak udržet kyselé a zásadité látky v těle v rovnováze, tajemstvím dlouhověkosti... Po celý týden budou probíhat "vědomostní soutěže pro děti", zaměřené na pohádky Václava Čtvrtka.
Nabízíme také prodej vyřazených knih - dětská beletrie, detektivky, romány, naučná literatura. Cena 3,- Kč/ks.

Balíme školní učebnice

Se začátkem školy přichází naše knihovna, jako už každoročně, s aktuální nabídkou "Balíme školní učebnice". Pokud nemůžete sehnat obaly na nestandardní velikosti učebnice, obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme. Od 1. 9. do 16. 9. 2011 Vám je zabalíme do druhého dne za poplatek dle velkosti A5 3,- Kč a A4 5,- Kč.

Výpůjční doba knihovny se vrací do běžných kolejí

Knihovnu můžete navštívit v tyto dny:
pondělí 12-16 hod.
úterý 9-12, 13-18 hod.
středa 12-16 hod.
čtvrtek 9-12, 13-17 hod.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Uzavření knihovny - revize fondu

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší bude od 11. července do 22. července uzavřená z důvodu revize knihovního fondu, kterou nám ukládá zákon č. 257/2001 Sb.
Výpůjční doba se prodlužuje o dobu uzavření knihovny, tj. do 26. července.
Z technických důvodů nebude možné během revize rezervovat dokumenty a nebude vyřizovaná meziknihovní výpůjční služba (MSV).
Děkujeme Vám za pochopení a těšíme se opět na Vaši návštěvu.

Pasování čtenářů 2011

Dvacetsedm dětí z prvních tříd ZŠ pasoval Král Abecedník I. za čtenáře knihovny. Aktivně mu při tom pomáhala Písmenková víla s babičkou, které ověřily, zda se děti naučily všechna písmenka abecedy a umí číst. Tuto dovednost chce knihovna v dětech prohlubovat a dále zdokonalovat a proto jim umožní, půjčovat si knihy celý rok zdarma. Kromě průkazky do knihovny, odznaku „Už jsem čtenář“, pamětního listu od ilustrátora Jiřího Fixla, děti obdržely na památku knížku „Zmizelá škola“, kterou napsala Daniela Krolupperová a ilustrovala Eva Sýkorová-Pekárková. Knihovna ji získala díky projektu „Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka“ Ústavu pro informace ve vzdělávání - divize Národní pedagogické knihovny Komenského Praha. Již třetím rokem se do tohoto projektu zapojujeme a podporujeme čtenářskou gramotnost začínajících čtenářů. S dětmi jsme se domluvili, že přes prázdniny se budou snažit knihu přečíst. V září se sejdeme v knihovně a budeme si o zážitcích z četby povídat. Věříme, že rodiče podpoří své děti v četbě jmenované knížky.

Výsledky soutěže "Kamarádka knihovna"

Dne 1. 6. 2011 vyhlásila odborná komise nejlepší veřejnou knihovnu pro děti. Od září do listopadu 2010 dostaly děti možnost zahrát si na učitele a vyplnit vysvědčení knihovně ve svém městě v rámci soutěže Kamarádka knihovna. Do projektu se zapojilo sto knihoven a děti jim vytavily více než 17 000 vysvědčení. Vítězné první místo si vybojovala Městská knihovna v Chrudimi, která získala hlavní cenu, bibliobox Herbie od firmy 3M. Naše knihovna se ve velké konkurenci umístila na 11 místě.Kamarádka knihovna je soutěž, které se může zúčastnit oddělení pro děti obecní nebo městské knihovny. Hlavním soutěžním kritériem je spokojenost dětí s knihovnou. Dále se hodnotí např. týdenní provozní doba knihovny pro děti nebo procento registrovaných dětských čtenářů. Z celkového počtu více než 100 knihoven bylo vybráno 30 nejlepších, které postoupily do užšího výběru s kritériem kvality webové stránky pro děti.

Setkání dětských čtenářů v Městské knihovně Náchod

Ve středu 1. 6. 2011 se konalo setkání dětských čtenářů v knihovně Náchod. Naši knihovnu zastupovali: Petra Ryšavá, Karolína Lapáčková, Ondřej Špelda, Jakub Klusáček, Klára Hejnová. Pro děti byla připravená soutěž, ve které měly ukázat svoje orientační schopnosti a dovednost získat potřebné informace. V knihovně obdržely plánek náměstí s vyznačenými body, o kterých měly zjistit potřebné informace. V samotné knihovně pak odpovídaly na soutěžní kvíz o Václavu Čtvrtkovi a jeho pohádkách. Nejvíc bodů ze soutěží získal nejmladší zástupce naší knihovny Jakub Klusáček, kterému blahopřejeme. I ostatní děti si vedly dobře. Po soutěžích jsme všichni společně šli na zámek. Viděli jsme výstavu panenek, které jsou v současné době v zámecké expozici. Dobrá zmrzlina ukončila naše setkání.

Znalostní soutěž "My všichni jsme Východočeši"

Tři žákyně ze 7. třídy ZŠ reprezentovaly naši knihovnu koncem května ve znalostní soutěži "My všichni jsme Východočeši", kterou vyhlásil Klub dětských knihoven SKIP Východočeského kraje. Bára Majerová, Patricie Špeldová a Petra Vyhlídková jely na soutěžní klání, které se konalo v Rokytnici v Orlických horách. Děvčata se musela seznámit s dvaceti městy našeho a Pardubického kraje. Zejména s jejich historií, zajímavými osobnostmi, architekturou a samozřejmě i současností. V samotné soutěži si dívky losovaly otázky, na které se snažily správně odpovědět. Mezi velkou konkurencí z 15 měst se neztratily. V soutěži ztratily jen dva body. Zajímavé byly prezentace měst, které si jednotliví soutěžící navečer připravili. Dva dny, které jsme společně prožili, byli nabyté zajímavým programem. Soutěž se koná jednou za dva roky a věříme, že i příště se najdou šikovní soutěžící, kteří budou reprezentovat naši knihovnu. Děvčatům děkujeme za výbornou prezentaci naší knihovny!

Provoz knihovny o letních prázdninách

Během letních prázdnin bude naše knihovna půjčovat pouze:
Út + Čt 9 – 12, 13 – 17 hod.

Od 11. 7. do 22. 7. 2011 bude knihovna úplně zavřená z důvodů revize knihovního fondu. Dle knihovního zákona musí knihovna našeho rozsahu provádět revize po pěti letech. Zajistěte si prosím četbu na prázdniny a dovolené včas. Děkujeme za pochopení.
K prodloužení výpůjček můžete využít tel. č. 499 888 562 nebo www.mkrtyne.cz
Příjemně strávené léto přejí Vaše knihovnice.

Nejpilnější dospělý a dětský čtenář v roce 2010 v naší knihovně

V měsíci březnu jsme vyhodnotili nejpilnějšího dětského i dospělého čtenáře naší knihovny za rok 2010.
Mezi dospělými čtenáři zvítězila paní Vlasta Hájková, dnes již důchodkyně, která si za rok půjčila 705 titulů. Mezi její nejoblíbenější četbu v poslední době patří krátké příběhy v sešitovém vydání nebo detektivky. Lásku k četbě získala už jako malé děvče v rodině. Maminka jí i dalším dvěma sourozencům hodně četla a když se paní Vlasta naučila sama číst, užívala si tuto dovednost. Knížku otvírala už brzy ráno, ale nesměla si k tomu svítit. Musela počkat, až se rozední. Ve škola získávala mnoho pochval za výborné čtení. Mezi její oblíbené knihy tehdy patřila všechna Jiráskova díla, Babička od Boženy Němcové nebo knihy o historii. Ráda se začetla i tehdejšího časopisu České pomezí.
Mezi dětskými čtenáři je nejpilnější Klárka Hejnová, žákyně 4. třídy ZŠ, která si za rok půjčila 193 výpůjček. I ji vedou rodiče již od dětství k četbě. Maminka s Klárkou a dalšími sourozenci pravidelně navštěvují naší knihovnu.
Oběma čtenářkám blahopřejeme.

Noc s Andersenem 2011

Již jedenáctou Noc s Andersenem prožilo o víkendu 20 děti ze třetích a čtvrtých tříd ZŠ v Městské knihovně Rtyně v Podkrkonoší. Pohádková noc byla zaměřena na českého pohádkáře Václava Čtvrtka, který by se letos 4. dubna dožil 100 let narození. Děti se seznamovaly s jeho pohádkami formou hry, soutěží, kvízů. Vodníci Česílko a Volšoveček přivítali děti u místního rybníka Žabárna, kde pro ně měli připravené vodnické úkoly. Děti lovily papírové rybky a tajně trhaly vodnické pentličky. Za splněné úkoly dostávaly „rumcajsí žaludy“. Kdo jich získal nejvíc, vyhrál. Cestou za vodníky děti plnily úkoly. Z kousků čtvrtek, na kterých byly napsané úkoly, nakonec děti skládaly obrázek. Takže moc stály o to, aby jim ani jedna kartička nechyběla. Po návratu do knihovny pokračoval bohatý program.
Nocování bylo jako vždy náročné, protože pohádkovou noc si děti chtějí užít do pozdních nočních hodin. Jistě mnozí z nich museli v sobotu dospávat spánkový deficit. Ale to už k Noci s Andersem patří.
A ještě jedna věc, o které chci pohovořit. Děti vybíraly peníze na dětských hospic v Malejovicích, kam každoročně z Noci s A. posílám příspěvek. Letos se vybralo 562 Kč. Touto aktivitou chceme dosáhnout toho, aby se v dětech vybudoval soucit a solidarita s nemocnými lidmi, v tomto případě nemocnými dětmi. Moc jim všem děkujeme za podporu dobré věci. Více informací o dětském hospicu získáte na webu www.klicek.org

BESEDA S ILUSTRÁTOREM J. FIXLEM

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší uspořádá 23. 3. 2011 dopoledne, v rámci celostátního projektu Březen měsíc čtenářů, besedu se známým českým malířem, ilustrátorem a grafikem Jiřím Fixlem.
Ten se narodil roku 1950 v Praze a působil také jako výtvarný redaktor v nakladatelství Albatros a v časopise Mateřídouška. Věnuje se především ilustraci pro děti a mládež, ale okruh jeho činnosti zahrnuje i výtvarné řešení školních učebnic, práci pro architekturu a spolupráci s reklamními agenturami.
Ilustracemi nejraději doprovází knížky veselé a fantastické, kde je prostor pro uplatnění humorné nadsázky. Ilustroval pro různá nakladatelství celkem více než 50 titulů pro děti všech věkových kategorií od leporel až po tituly pro "náctileté". Beseda bude určena dětem mladšího školního věku a zúčastní se jí žáci 1.stupně ZŠ.

Březen - měsíc čtenářů

Připravované akce naší knihovny, na které Vás srdečně zveme:
• Čtenář roku 2011. Vybereme svého nejlepšího čtenáře, jak z řad dětských, tak dospělých čtenářů, kteří od nás dostanou dárek. Cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihovny nejvíce využívají.
• Beseda s ing. Milošem Hurdálkem o cestě na Nový Zéland. Akce se bude konat 14. 3. 2011 od 17 hod. v knihovně. Vyprávění bude doplněno promítáním obrázků z cesty. Vstupné dobrovolné.
• Jarní prázdniny v knihovně: Již potřetí nabízíme dětem prostory naší knihovny o jarních prázdninách. Máme pro ně přichystané:  Soutěže a kvízy  Společenskou hru člověče nezlob se“ Výtvarnou dílnu ve čtvrtek 10. 3. 2011 od 14 hod. „Jaro ťuká na vrátka“.
• Beseda se známým ilustrátorem dětských knížek Jiřím Fixlem pro žáky prvních až čtvrtých tříd ZŠ ve středu 23. 3. 2011 v Makusu.
• Noc s Andersenem v pořadí už jedenáctou připravujeme pro děti ze třetích a čtvrtých tříd. Letos se zaměříme na českého autora pohádek Václava Čtvrtka. Akce proběhne 1. 4. 2011 od 18 hod. Zájemci si vyzvednou v knihovně přihlášky.

Piktogramy usnadní Váš výběr knih

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší chce svým uživatelům usnadnit orientaci ve fondech a tak označila knihy podle žánrového zařazení.Na hřbetě vybraných titulů jsou umístěny piktogramy, označující příslušný tematický okruh. To umožní čtenářům, aby si rychle vyhledali knihu určitého žánru, aniž by museli listovat v katalogu. Vysvětlivky k piktogramům najdete v naší knihovně.

Mění se cena poštovného za meziknihovní výpůjční služby

Upozorňujeme uživatele naší knihovny, že od ledna 2011 se zvyšuje cena poštovného za meziknihovní výpůjční službu. Čtenář bude platit skutečnou výši poštovného. Doposud platil pouze jednu cestu dokumentu z požadované knihovny k nám. Druhou cestu zpět hradila naše knihovna. Vzhledem k vzrůstajícím požadavkům na tuto službu jsme nuceni přistoupit k tomuto řešení. Běžně se cena poštovného pohybuje mezi 74,00 - 90,00 Kč. Děkujeme Vám za pochopení.

Vhodný dárek pro děti i po vánocích

Naše knihovna i nadále nabízí k prodeji knihu Simony Wágnerové: Špicberský deník neposedné maminky. Knížka je vhodná pro začínající i pokročilé dětské čtenáře a stojí 290,00 Kč. Můžete si ji u nás koupit během půjčovní doby knihovny.

Soutěž "My všichni jsme Východočeši"

Druhý ročník soutěže "My všichni jsme Východočeši" je určen vybraným skupinám soutěžících z celého Královéhradeckého a Pardubického kraje. Děti se seznamují s historií a současností měst, která se přihlásila do soutěže. Hlavní soutěžní klání proběhne v květnu 2011 v Rokytnici v Orlických horách.

My všichni jsme Východočeši
Tři okruhy informací o našem městě
1. okruh - Historie
K prvotnímu osídlení území dnešní Rtyně došlo nepochybně již ve 13. století v souvislosti s výstavbou hradu Vízmburk, k jehož panství Rtyně původně patřila. Hrad, nesoucí v překladu jméno „bílý kámen“, založil Tas z významného rodu pánů erbu třmene. Měl sloužit k ochraně zemských hranic. Vízmburská vrchnost rozdělila další pozemky novým obyvatelům a tím upevnila postavení i poslání vznikající obce, která od samého začátku patřila k největším obcím nejen vízmburského, ale později i náchodského panství. Dříve skromná obživa obyvatel Rtyně spočívala v zemědělství a v domácím tkalcování. I když od 16. stol. bylo známo, že zde je černé uhlí, teprve na sklonku 18. stol. se začíná s jeho dobýváním. Větší rozvoj hornictví je zaznamenán až v 19. stol, obzvláště od r. 1858, kdy v kraji byla zavedena železnice. V té době ustává domácí tkalcování a z mužů se stávají horníci. Na katastru obce bylo tenkrát kromě mnoha menších štol pět velkých dolů a tak se Rtyně stala hornickou. Práce v dolech zaměstnávala lidi až do roku 1990, kdy skončila těžba uhlí a doly byly uzavřeny.
3. okruh – Významná osobnost
S rozvojem hornictví dochází i k rozvoji lidového muzicírování ve Rtyni. Narodili se zde dva bratři, kteří měli vztah k hudbě. Jeden byl hudební skladatel a vynikající hudebník Karel Koleta. Měl zde hudební nakladatelství a obchod s hudebními nástroji. Jeho bratr Čeněk Koleta byl zasloužilý kapelník velkého rtyňského dechového orchestru. Na jeho počest je pojmenováno sdružení amatérských hudebníků, kteří každoročně organizují úspěšný festival dechových hudeb „Koletova Rtyně“ v přírodním amfiteátru na Rychtě.
4. okruh – Přírodní a turistická zajímavost místa
Město Rtyně v P. se nachází ve rtyňsko-svatoňovické kotlině. Ze severu je obklopeno hřebenem Jestřebích hor, které jsou částí Broumovské vrchoviny s nejvyšším bodem Žaltmanem (739 m n.m.). Na něm stojí rozhledna kovové konstrukce s točitým schodištěm, volně přístupná. Hory protíná Metuje a Petříkovický potok. Jsou tvořeny především slepenci, pískovci a jílovci karbonského stáří. Zajímavostí je výskyt araukaritů (zkamenělých stromů). Probíhá zde hronovsko-poříčská porucha. V zimě i v létě jsou vyhledávaným místem pro rekreaci. V letních měsících si přijdou na své cyklisté. Zimní sportování bylo a je především ve znamení klasického běžkování. Po Jestřebích horách vedou naučné stezky po hornických důlních dílech a linie opevnění zbudovaná před druhou světovou válkou.

Půjčovní doba o vánocích

Po 20. 12. 2010 půjčujeme 12-16 hod.
Út 21. 12. 2010 půjčujeme 9-12, 13-18 hod.
St 22. 12. 2010 půjčujeme 12-16 hod.
Čt 23. 12. 2010 půjčujeme 9-12, 13-17 hod.
Po 27. 12. 2010 zavřeno
Út 28. 12. 2010 půjčujeme 9-12, 13-18 hod.
St 29. 12. 2010 zavřeno
Čt 30. 12. 2010 půjčujeme 9-12, 13-17 hod.

Pohodové prožití vánočních svátků, v srdci lásku, klid, a to jak v časech svátečních, tak o to více ve dnech všechních Vám přejí knihovnice.

Vánoční tvůrčí dílna pro děti

Zveme všechny zájemce z řad dětí na "vánoční tvůrčí dílnu", která bude probíhat ve středu 8. 12. 2010 a ve čtvrtek 9. 12. 2010 od 14 do 16 hod.
Budeme vyrábět malý svícen a vánoční dekorace. Pokud máte chuť a čas, přijďte strávit adventní čas k nám do knihovny.

Zajímavý dárek pro začínající i pokročilé dětské čtenáře

Knihovna nabízí k prodeji neobyčejný dětský cestopis z ledové říše na severu Evropy, který kombinuje reálný příběh z expedice na Špicberky s pohádkovým vyprávěním jedné lední medvědice a jejích neposedných dětí.
Poutavé vyprávění o kráse přírody, lásce a porozumění provází množství fotografií a jemných hravých ilustrací.
Vhodné pro začínající i pokročilé dětské čtenáře.
Cena knížky je 290,00 Kč a můžete ji zakoupit během půjčování naší knihovny.

Besedy pro žáky 2. stupně ZŠ na téma "K. H. Mácha - 200. výročí narození"

K 200. výročí narození K. H. Máchy jsme připravili pro žáky 2. stupně ZŠ přednášku o životě a díle tohoto romantického básníka a vášnivého cestovatele. Prezentace, plná zajímavých fotografií z mís, která Mácha navštívil, je doplněná četbou z díla.

Projekt "Škola naruby"

Škola naruby – čtenářský deníček pro děti a rodiče
Knihovna ve Rtyni v Podkrkonoší se poprvé zapojila do projektu „Škola naruby“, který organizuje Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ve spolupráci s knihovnami. Jejím smyslem je podpora dětského čtenářství a svým konceptem je zaměřen na čtení v rodině. Provedené čtenářské výzkumy doma i v zahraničí ukazují, že největší význam pro rozvoj dětského čtenářství má právě rodina. Akcí chceme oslovit nejen děti, ale hlavně jejich rodiče, prarodiče a další dospělé, kteří mají smysl pro humor a jsou ochotni věnovat dětem svůj čas. Vycházeli jsme ze skutečnosti, že děti si velice rády hrají na školu a připravili jsme pro ně deníčky. Do nich musí rodiče, sourozenci, prarodiče nebo jiné dospělí zapisovat, co svému dítěti četli a jak dlouho. A dítě jim podepíše, že je to pravda. Své zážitky z četby má možnost vyjádřit formou obrázku nebo textu na volných stránkách deníčku, nezapomněli jsme ani na pochvaly nebo poznámky.
Projekt jsme rozjeli v měsíci říjnu s dětmi druhé třídy ZŠ. Nejprve jsme s nimi pobesedovali nad novými knihami z edic např. První nebo Druhé čtení. Děti si dle doporučení některé tituly půjčily domů. Zároveň s tím si odnesly domů i čtenářské deníčky s krátkým vysvětlujícím dopisem pro rodiče. Plánujeme, že za měsíc se opět s dětmi sejdeme a pohovoříme o prvních zkušenostech se společným čtením v rodině. Už se moc těšíme na reakce dětí i rodičů. Věříme, že tuto iniciativu rodiče podpoří.

Týden knihoven 2010 s mottem „Knihovna pro všechny“

Druhý říjnový týden v České republice patří již čtrnáctým rokem knihovnám a jejich návštěvníkům. V centru zájmu knihoven jsou především jejich uživatelé, a to všechny cílové skupiny, od batolat až po seniory. Tomu napovídá i výstižné letošní motto "Knihovna pro všechny". Smyslem této celostátní knihovnické akce je upozornit na význam knihoven, seznámit zájemce s tím, co lze v dnešní době v knihovně najít a jaké služby mohou využívat a hlavně připomenout, že čtení knih je opravdu skvělá záliba.
Městská knihovna ve Rtyni v P. se Týdne knihoven pravidelně účastní a i pro letošní rok si připravila zajímavé akce pro své čtenáře i nejširší veřejnost.

Akce pro dospělé čtenáře:
4. 10. 2010 od 14 hod. tradiční přátelské setkání se čtenáři – seniory. Připravili jsme přednášku Mgr. Aleše Fetterse o životě a díle Heleny Čapkové „Osudu navzdory“ s malým pohoštěním.
5. 10. 2010 od 9,30 hod. první setkání maminek a dětí z mateřského centra v knihovně. Nabídky odborné literatury o výchově a výživě dětí, leporel apod. Navázání další spolupráce s mateřským centrem ve Rtyni v P.

Akce pro děti: 6. 10. 2010 od 14 hod. výtvarná dílna „Veselé podzimní figurky“. Děti si budou vyrábět zapichovátka-draky apod.

Po celý týden během půjčování knihovny budou pro děti připraveny literární soutěže a kvízy na téma „Pohádkové ladění“.
Vybarvování záložek do knížek pro malé děti.

Pro všechny věkové kategorie:
Prodej vyřazených knih za 3,- Kč/ks a vyřazených časopisů za 1,- Kč/ks
Přihlašování nových čtenářů zdarma
amnestie dlužníků

Balení školních učebnic

Našim školákům nabízíme zabalení školní učebnice, na kterou nesehnali obal. Balíme od 1. 9. 2010 do 9. 9. 2010. Cena za obalení menšího formátu učebnice 3,- Kč, většího formátu učebnice 5,- Kč.

Malování dospělého oddělení

Poslední víkend o prázdninách jsme vymalovali dospělé oddělení knihovny. Čisté prostory půjčovny Vás zvou k návštěvě. Přijďte mezi nás.

Výpůjční doba knihovny

Knihovnu můžete opět navštívit tyto dny:
Po + St 12 - 16 hod.
Út 9 - 12, 13 - 18 hod.
Čt 9 - 12, 13 - 17 hod.

Na Vaši návštěvu se těší knihovnice